Úvod > Aktuality > V Orlickém akváriu si prohlédnete vyzu velkou

V Orlickém akváriu si prohlédnete vyzu velkou

Vydáno 27. července 2013 Příroda
Akvárium zámeckého areálu v Orlíku nad Vltavou zdobí přírodovědný unikát. Jedná se o dvoumetrovou rybu Vyzu velkou, největší sladkovodní rybu Evropy. K vidění bude na Orlíku do konce letní sezóny.
Vyza velkáVýstavní expozice v areálu zámku Orlík zahrnuje soubor 18 akvárií o celkovém obsahu 25 000 litrů vody se živými sladkovodními rybami našich vod. Uvidíte zde například sumce, kapry, štiky, líny a mnoho dalších zajímavých ryb. Aktuálně je zde však velká rarita - obrovská sladkovodní ryba Vyza velká.

Největší jeseterovitá ryba a sladkovodní ryba vůbec patří mezi chráněné živočichy a běžně dorůstá až 9 metrů délky s váhou přes 2500 kg. Dožívá se také vysokého věku okolo až 115 let. V našich vodách se dá Vyza chytit velmi zřídka - migruje totiž z moří do řek, ale kvůli přehradám na Dunaji do našeho povodí většinou nepronikne.

Na konci léta bude exponát z Orlíku k vidění ještě v pražském akváriu, na jaře už se definitivně zabydlí v jednom z moravských chovných rybníků.

Zámek Orlík nad Vltavou

Zámek Orlík nad Vltavou

Na skalnatém ostrohu, který se kdysi jako orlí hnízdo tyčil vysoko nad údolím Vltavy a dnes jej obklopuje hladina Orlické přehrady, kdysi stával raně gotický hrad, celnice vybírající poplatek za plavbu po řece. V okolí zámku se rozkládá rozlehlý anglický park se Schwarzenbergskou hrobkou.

Akvárium Orlík nad Vltavou

Akvárium Orlík nad Vltavou

Výstavní expozice v areálu zámku Orlík zahrnuje soubor 18 akvárií o celkovém obsahu 25 000 litrů vody se živými sladkovodními rybami našich vod. Uvidíte například sumce, kapry, štiky, líny a mnoho dalších zajímavých ryb.

Další aktuality

3.11.
2017
Přijďte se bát do zoo Ohrada

Přijďte se bát do zoo Ohrada

Jižní Čechy | Příroda
27.9.
2017
Říjen bude měsícem věží a rozhleden

Říjen bude měsícem věží a rozhleden

Jižní Čechy | Příroda