Úvod > Aktuality > V Orlickém akváriu si prohlédnete lososy a jiné vltavské ryby

V Orlickém akváriu si prohlédnete lososy a jiné vltavské ryby

Vydáno 3. srpna 2018 Příroda
Akvárium zámeckého areálu v Orlíku nad Vltavou ukáže všem milovníkům přírody ryby, které žijí v orlické přehradě nebo na území České republiky. Uvidíte zde typické ryby našich vod, jako jsou kapři, štiky, okouni, pstruzi, sumci, jeseteři, ale i méně známé ryby českých řek a rybníků. Aktuální výstava s názvem "Když lososi táhly Vltavou" vás přenese do časů, kdy tyto ryby pravidelně putovaly českými řekami.

Sumci, kapři, lososi a zaniklá Vltava

LososVýstavní expozice v areálu zámku Orlík zahrnuje soubor 18 akvárií o celkovém obsahu 25 000 litrů vody se živými sladkovodními rybami našich vod. Uvidíte zde například sumce, kapry, štiky, líny a mnoho dalších zajímavých ryb.

Aktuálně je zde unikátní výstava živých lososů, která mapuje jejich život v českých řekách. Součástí akvarijní expozice je také výstava fotografií z doby, kdy orlická přehrada ještě nebyla přehradou. Prohlédněte si, jak to vypadlo před její výstavbou, když zde před rokem 1960 stály kostely, mlýny, pily, hospodářské a obytné budovy a zaniklo tak několik vesnic a osad. Výstava je k vidění do konce října 2018.


Noční prohlídka zámku a výstava panenek

OrlíkTaké zámek Orlík nezůstává s letní nabídkou pozadu. V sobotu 4. srpna láká na noční prohlídku od 22 hodin. Prohlídka zámkem bude v tuto netradiční hodinu rozšířena o další tři místnosti. Průvodce vás seznámí s historií zámku Orlík, nahlédnete do místností ve stylu empíru, romantismu a druhého rokoka, zbrojnice, puškové a trofejové chodby.

Od 3. do 31. srpna jsou navíc pokoje orlického zámku oživeny výstavou historických panenek soukromé sběratelky paní Jaroslavy Zborníkové. Panenky se nachází v sedmi místnostech jindy nepřístupného třetího patra zámku.
Když lososi táhli Vltavou

Když lososi táhli Vltavou

Až do 20. století žil v České republice losos atlantický, zvaný též losos labský. Jeho populace důsledkem výlovu slábla a po výstavbě bariér úplně zanikla. Naše výstava vás však vrátí do časů, kdy ještě lososi každé jaro táhli českými řekami. K vidění od 5. července 2018.

Výstava panenek na zámku Orlík (1)

Výstava panenek na zámku Orlík

Historické panenky v zámeckých místnostech.

Zámek Orlík nad Vltavou

Zámek Orlík nad Vltavou

Na skalnatém ostrohu, který se kdysi jako orlí hnízdo tyčil vysoko nad údolím Vltavy a dnes jej obklopuje hladina Orlické přehrady, kdysi stával raně gotický hrad, celnice vybírající poplatek za plavbu po řece. V okolí zámku se rozkládá rozlehlý anglický park se Schwarzenbergskou hrobkou.

Akvárium Orlík nad Vltavou

Akvárium Orlík nad Vltavou

Výstavní expozice v areálu zámku Orlík zahrnuje soubor 18 akvárií o celkovém obsahu 25 000 litrů vody se živými sladkovodními rybami našich vod. Uvidíte například sumce, kapry, štiky, líny a mnoho dalších zajímavých ryb.