Úvod > Aktuality > Mezinárodní festival dokumentárních filmů láká do Jihlavy

Mezinárodní festival dokumentárních filmů láká do Jihlavy

Vydáno 22. října 2017 Zážitky
Přijeďte v termínu 24. – 29. října na největší festival autorského dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě. Zažijte místo, kde se diváci setkávají s historií a současností dokumentární kinematografie. Festival se letos otevře také milovníkům počítačových her, virtuální reality či divadla. Letošní novinkou bude rozšíření Inspiračního fóra o speciální pětidenní program, který bude od 25. do 29. října probíhat v nově zbudovaném sále v DKO.
Mezinárodní festival dokumentárních filmů JihlavaFestival Ji.hlava je slavností autorského dokumentárního filmu a největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě.  Je místem objevování nových tvůrců i neznámých filmů, místem rozostřujících se hranic mezi dokumentárním, hraným či experimentálním filmem. Za dobu své existence se jihlavský festival stal neopomenutelným bodem českého i světového dokumentárního dění.

Inspiračního fóra, tradiční diskuzní platformy festivalu, se letos zúčastní ruská exilová novinářka Žanna Němcovová, kontroverzní divadelní režisér Oliver Frljić i polská reportérka Katarzyna Surmiak-Domańska, jejíž kniha "Ku-klux-klan. Tady bydlí láska" právě vyšla česky. Světová premiéra vůbec prvního filmu o současném francouzském prezidentovi Kandidát: Vzestup Emmanuela Macrona v sobotu 28. října festival slavnostně zakončí.
 

Diskuze nad proběhlými volbami i lidská kronika Ukrajiny

Ji.hlava nově nabídne i maraton diskuzí a přednášek v Inspiration Forum Lounge @ Respekt Café. Návštěvníci tady posnídají s osobnostmi, jako je umělec Krištof Kintera nebo básník Petr Borkovec. Ve středu večer zde redaktoři týdeníku Respekt v diskuzi s názvem Co nás čeká po volbách proberou aktuální povolební situaci. Čtvrtek bude zčásti zaslíben marketingu politických stran. V pátek si zájemci užijí povídání se skupinkou občanů z ukrajinského města Slavutyč, které na festival přivede projekt výtvarnice Kateřiny Šedé. V sobotu se s novinářkou Petruškou Šustrovou účastníci zamyslí nad tématem vyrovnání se s komunistickou minulostí v České republice.
 

Mladý a nezkušený prezidentem Francie

MacronLetošní Ji.hlavu zakončí slavnostní světová premiéra dokumentu o cestě k moci francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Režisér Yann L’Héronet s prezidentským aspirantem strávil osm měsíců a snímek Kandidát: Vzestup Emmanuela Macrona nabízí vhled do zákulisí kampaně nejmladšího prezidenta země galského kohouta. Bez hodnotícího přístupu se stává observační sondu o konstrukci mediálního obrazu velkých politiků.


Nové celebrity: youtubeři

A Cup of StyleZvláštního uvedení ve festivalové premiéře se letos dočká i symbol generačního přerodu audiovizuální zábavy: youtubeři. Režisér Jiří Sládek se ve svém snímku Nejsledovanější snaží odhalit lidskou stránku těchto internetových hvězd. Na otázku, co to znamená být youtuberem, ve filmu odpoví třeba Pedro, Shopaholic Nicol, Gabrielle Hecl, Kovy nebo sesterská dvojice bloggerek A Cup of Style. Film vyslechne názory všech, kterých se sledování a vytváření YouTube videí dotýká: rodičů dětí, marketingových specialistů, sociologů, psychologů a samotných diváků. Festivalového uvedení se osobně zúčastní režisér i bloggerky A Cup of Style.
 

35 let s 6 manželskými páry oslaví Helena Třeštíková

Helena TřeštíkováCyklus Manželské etudy vznikl v 80. letech na objednávku Krátkého filmu Praha. Podnětem byla celospolečenská diskuze o vysokém procentu rozvodů mladých manželství. Téma zaujalo Helenu Třeštíkovou, která si na pražské Staroměstské radnici vybrala deset párů ve věku osmnáct až dvacet pět let a začala s nimi natáčet časosběr. Ten měl trvat pět let: tak dlouho totiž trvá i první, kritická, fáze manželství. Cyklus Manželské etudy Třeštíková natáčela ve třech fázích: 1980–1986, 1999–2005 a 2009–2017.

Na festivalu premiérově představí pokračování osudů všech dvojic: Manželské etudy po 35 letech. Mezi nimi i příběh architektů Ivany a Václava, kteří kvůli svým nárokům, touze budovat a tvořit narážejí na nepochopení okolí i vlastních dětí. Jedna z protagonistek, Marcela, o které vznikl i vlastní dlouhometrážní snímek, dorazí osobně. Na festivalu proběhne také křest knižního rozhovoru s režisérkou Sběrná kniha. Knihu pokřtí její autor, historik a spisovatel Pavel Kosatík.
 

Herní design a virtuální realita

virtuální realitaJi.hlavský festival myslí i na hráče počítačových her a milovníky virtuální reality. Počítačové hry a projekty ve virtuální realitě se potýkají s podobnými otázkami, jako dokumentární film. Chtějí zprostředkovat zkušenost příběhu, zachytit atmosféru, vyjádřit stavy vnitřního světa, ukázat intimní i celospolečenská témata, zobrazit historii, ale také co nejpřesněji zprostředkovat objektivní informace.

Na Masarykově náměstí festival opět nabídne návštěvníkům dokumentární i vzdělávací počítačové hry. Hráči se ponoří do města zpustošeného katastrofou nebo prožijí boj s rakovinou blízkého člověka. Sekce Virtuální reality pak v DKO představí 360° dokumentární filmy, simulace i umělecké instalace. Návštěvníci festivalu tak budou moct prozkoumat otevřené krajiny Marsu v simulaci vytvořené ve spolupráci s NASA nebo se setkat s mořskými tvory v prostředí pod hladinou oceánu.
 

Maximální improvizační stand‘art i divadelní dokudrama

3 100° C mé krveI divadelní program 21. ročníku slibuje silná jména. Středeční večer v DIOD uvede inscenaci Nick, ve které se režisérka Petra Tejnorová kombinující prostředky divadelního a filmového ptá: „Čemu a za jakých podmínek jsme ochotni uvěřit?“ Stejný večer představí i inscenaci Horáckého divadla 3 100° C mé krve přinášející výpovědi evropských a amerických matek, jejichž děti se přidaly k Islámskému státu. Tradičně také vystoupí divadlo Vosto5 s improvizačním večerem Stand’artní cabaret a s příběhem o objevu zapadlé české kapely Proton, která byla umlčena těsně před tím, než se stala slavnou.
 

Filmové dílny pod vedením českých dokumentaristů

Panasonic Lumix GH5Ve čtvrtek, v pátek i v sobotu dopoledne se návštěvníci Ji.hlavy budou moci zapojit také do filmových dílen. Povedou je přední čeští dokumentaristé Jaroslav Kratochvíl, Vít Klusák a Ivo Bystřičan, kteří se ve 2–3 hodinových workshopech zaměří na žánr ankety, reportáže či miniportrétu teoreticky i prakticky v terénu. Při natáčení si účastníci vyzkouší modely nového fotoaparátu Panasonic Lumix GH5, který je určen speciálně na tvorbu videí. Společnost Panasonic byla vždy nedílnou součástí světa obrazových sdělení. Skrze své televizory, videokamery a fotoaparáty Panasonic svým zákazníkům zprostředkovává prvotřídní zážitek a na letošním Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava tak s hrdostí zastane roli technologického partnera. Kapacita jedné dílny je 8 účastníků a zájemci se mohou přihlásit na webu festivalu.
Jihlavské podzemí - druhé největší na území republiky

Jihlavské podzemí - druhé největší na území republiky

Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století tesány ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 18 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.

Muzeum Vysočiny v Jihlavě

Muzeum Vysočiny v Jihlavě

Jihlavské Muzeum Vysočiny nabízí návštěvníkům expozici věnovanou archeologickým nálezům z kraje a kamenným artefaktům ze sbírek muzea, od září 2014 byly otveřeny nově zrestaurované expozice věnované živé přírodě. Nové jsou expozice nejstarších a nejnovějších dějin regionu.

Dům Gustava Mahlera v Jihlavě - expozice světového skladatele

Dům Gustava Mahlera v Jihlavě - expozice světového skladatele

V domě Gustava Mahlera v Jihlavě je místěna expozice tohoto světově proslulého dirigenta a hudebního skladatele s názvem Gustav Mahler a Jihlava. Expozice dokumentuje prostředí, v němž Mahler prožil své mládí, zdroje jeho tvorby i pozdější vzájemné vztahy s Jihlavou.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2018

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2018

Festival Ji.hlava je slavností autorského dokumentárního filmu a největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě. Bohatý doprovodný program každoročně nabízí sérii koncertů, divadelních představení a autorských čtení.