Úvod > Aktuality > Šest zámků, kde se vrátíte do elegantních dob první republiky

Šest zámků, kde se vrátíte do elegantních dob první republiky

Vydáno 30. března 2017 Památky
Elegantní oblečení, vytříbené chování, zlatý věk plný úcty, prosperity a ideálů, taková je v našich představách první republika. Cestování časem na portálu Kudy z nudy zatím nenabízíme, ale přesto vás můžeme vzít alespoň na krátký výlet do zámeckých interiérů, zařízených v prvorepublikovém stylu. A budete překvapení, kolik míst jsme pro vás objevili!
Kdo nezná nejsevernější české město Šluknov, nezná ani zdejší zámek – a vlastně není divu, protože půvabná stavba ve stylu saské renesance se teprve nedávno vzpamatovala z požáru v roce 1986 a následného dvacetiletého chátrání. Nyní láká na prohlídku prvorepublikového okruhu, věnovaného Ervínu Leopoldovi Nostitz-Rineckovi, poslednímu majiteli panství. Co vás čeká uvnitř?
 

Za první republikou na sever a do Českého ráje

Během prohlídky šluknovského zámku se projdete apartmánem s kanceláří, šatnou i ložnicí, navštívíte dětský pokoj a jídelnu. Prohlídky se konají celoročně a denně včetně sobot a nedělí.

V přízemí nabízí své služby útulná zámecká cukrárna a navíc tu najdete i informační centrum, kde vám poskytnou další tipy na výlety po okolí.

Další prvorepublikové interiéry si prohlédnete v Českém ráji na zámku Hrubý Rohozec. Zatímco reprezentační prostory jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy a porcelánem, prohlídka soukromých apartmánů ve druhém patře vám představí interiéry v podobě ze třicátých let 20. století, kdy tu žil hrabě Mikuláš Vladimír Des Fours Walderode s manželkou a dětmi. Na zámku si můžete vypůjčit piknikové deky a uspořádat soukromou hostinu v zámeckém parku, a pokud u pokladny ukážete vstupenku ze zámku Sychrov, hradu Trosky, zoo Dvůr Králové nebo zoo Liberec, zaplatíte zvýhodněné vstupné!
 

Technické vynálezy první republiky

Při jeho stavbě pomáhali čerti, ale dnes tu po pekle najdete památku jedině v příbězích a pohádkových prohlídkách pro děti – uhodnete o jakém zámku je řeč? Jistě, máme na mysli Mníšek pod Brdy. Nostalgické časy první republiky poznáte na obou prohlídkových okruzích, jak v reprezentativních salonech, tak v soukromých pokojích, kde trávili svůj čas poslední majitelé, hraběnka Terezie a baron Theodorich Kast. Spousty předmětů si určitě budete pamatovat od svých babiček a dědečků – psací stroj, fotoaparát, telefony a rádia, masážní přístroje, ohřívač kávy, kapesní popelník a další vymoženosti první republiky.
 

První republika od sklepů až po zahradu

V roce 1908 zámek v Novém Městě nad Metují koupil Josef Bartoň, majitel textilní továrny v Náchodě, pradědeček dnešního majitele. Jeho přestavbu svěřil vynikajícím architektům, Dušanu Jurkovičovi a Pavlu Janákovi. Ti starobylou stavbu i s okolní zahradou proměnili v moderní sídlo, vyzdobené ve stylech secese, art deco, kubismu a funkcionalismu a vybavené soudobými vynálezy: vodovodem, ústředním topením, elektřinou, telefonem a jídelním i osobním výtahem. Za vidění nestojí jen obytné interiéry, ale i technické zázemí zámku – například secesní kuchyně, kde se vařilo menu pro prezidenta Masaryka, a nyní je zařazená v interaktivním prohlídkovém okruhu Od půdy po sklep. Zámek je otevřený celoročně a dokonce se tu můžete i ubytovat!

Podobnou modernizaci prodělal také zámek Slatiňany, kde knížecí rodina Auerspergů žila až do roku 1942. V době první republiky na zámku nechyběly koupelny a splachovací toalety, elektřina, kuchyně s umývárnou nádobí či zámecká kotelna z dvacátých let 20. století. Technické zlepšováky, které nám dnes tak příjemně usnadňují život, jsou zařazeny v základním okruhu Letní sídlo Auerspergů nebo na speciální trase Pokrok nezastavíš.
 

Překvapení na Červené Lhotě

První republiku občas objevíte i tam, kde byste ji nečekali, třeba na pohádkovém zámku Červená Lhota. Současný zájem o všední život a soukromí šlechticů z dob konce monarchie a první republiky vedl k otevření prohlídkové trasy, která prochází jednoduchými podkrovními pokoji. Vznikly při poslední přestavbě v letech 1902–1910 a údajně jde o největší půdní vestavbu z korku na světě. Líbit se tu nebude jen milovníkům vkusného a skromného stylu, ale i rodinám s dětmi, protože místnosti jsou plné historických hraček.
 
Hrad Nové Hrady - jihočeská perla

Hrad Nové Hrady - jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v ledním období a jednu v zimě.

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech - seznamte se s osobností prvního československého prezidenta, státní

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech - seznamte se s osobností prvního československého prezidenta, státní

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí ve zrekonstruovaném tereziánském špýcharu. Je zcela bezbariérové a kromě výstav a expozic nabízí i možnost občerstvení ve stylové kavárně.

Zámek Červená Lhota - nejpohádkovější zámek v Česku

Zámek Červená Lhota - nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí

Empírový zámek vznikl na místě původní správní budovy rožnosvsko-krásenského panství, která byla v roce 1854 za majitele Eugena Kinského přestavěna na panské sídlo. K zámku přiléhá rozsáhlý park se vzácnými dřevinami. Prohlídka zahrnuje expozici zámeckých pokojů, skla, gobelinů a starých tisků.

Zámek Mníšek pod Brdy - vstupte do období první republiky

Zámek Mníšek pod Brdy - vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek

Letohrádek svatý Vojtěch nabízí ubytování jako za starých časů. Ideální místo pro náročné hosty přesně jako za první republiky - včetně komorníků a služebných. Apartmány jsou pojmenovány po slavných prvorepublikových hercích a herečkách.

Zámek Kácov - barokní klenot Posázaví

Zámek Kácov - barokní klenot Posázaví

Zámek Kácov nabízí k vidění expozici historických radiopřijímačů, muzeum historie Kácova se zábavným kvízem, obrazovou galerii a zachovalé barokní malby z 1. pol. 18 století.

Horní zámek Panenské Břežany

Horní zámek Panenské Břežany

Jsou místa, kudy kráčely dějiny, a přesto se na ně poněkud zapomnělo. Jedním z nich je vcelku nevelký barokní zámek v Panenských Břežanech. Místo, které bude navždy spojeno se jménem geniálního architekta barokní gotiky Santiniho-Aichela, jehož rukopis je nesmazatelně vepsán do kaple sv. Anny.

Šluknovský zámek - dominanta nejsevernějšího města ČR

Šluknovský zámek - dominanta nejsevernějšího města ČR

Město Šluknov se pyšní zrekonstruovaným renesančním zámkem, který je po více jak 20 letech opět otevřen veřejnosti.

Zámek Loučeň - zámek, kde to žije

Zámek Loučeň - zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Zámek Tachov - nové expozice rodu Windischgrätzů

Zámek Tachov - nové expozice rodu Windischgrätzů

Zámek v Tachově prošel rozsáhlou rekonstrukcí. K vidění je sloupový vestibul s jednoramenným schodištěm a nahlédnout lze do prostoru bývalé hradní věže. Od roku 2014 je zde nově otevřena prohlídková trasa s exponáty, která připomene rod Windischgrätzů.

Zámek Liblice - relaxace i gurmánské zážitky

Zámek Liblice - relaxace i gurmánské zážitky

Zámek Liblice je jednou z nejcelistvějších památek českého venkovského baroka z dílny italského architekta Giovanna Battisty Alliprandiho, který v roce 1699 vypracoval, na podnět tehdejšího majitele panství, Arnošta Pachty z Rájova, osobitý projekt nového sídla.

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Zámek Lány je veřejnosti nepřístupný, otevřen bývá ve výroční dny narození a úmrtí T.G.M. Navštívit však můžete zámecký park.