Úvod > Aktuality > Schwarzenberský kanál slavnostně ukončí plavební sezónu

Schwarzenberský kanál slavnostně ukončí plavební sezónu

Vydáno 16. září 2017 Kultura
V sobotu 16. září pořádá Folklorní sdružení Libín-S Prachatice při příležitosti Dnů evropského dědictví slavnostní zakončení 20. novodobé plavební sezóny na Schwarzenberském kanále. Nenechte si ujít letošní poslední plavení dříví na Šumavě.
Schwarzenberský plavební kanálFolklorní sdružení Libín-S Prachatice zve širokou veřejnost včetně rodin s dětmi na ukončení 20. novodobé plavební sezóny na Schwarzenberském plavebním kanále, které se koná při příležitosti Dnů evropského dědictví v sobotu 16. září 2017 od 13.00 do 15.00 hodin na česko-rakouském hraničním přechodu Ježová/Inglbach.

Místo akce se nachází na Šumavě, v lesnickém revíru Lesů ČR Svatý Tomáš, cca 16 kilometrů od obce Přední Výtoň v okrese Český Krumlov v Jihočeském kraji.

Na hraničním přechodu Ježová/Inglbach bude pro návštěvníky připraven kulturní program v podobě folklórních vystoupení, lidové muziky z obou stran hranice a ukázek plavení dříví. Uvidíte lesní dělníky pracovat ručním nářadím, jak porážejí strom pilou břichatkou, odvětvují jej sekerami a odkorňují loupáky.

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště, Vídně.
Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…

Stezka železné opony - evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Stezka železné opony - evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Téměř půlku století rozdělovala Železná opona Evropu na východ a západ. V současnosti se všech 16 evropských států podél této linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot.

Muzeum Schwarzenberského plavebního kanálu Chvalšiny

Muzeum Schwarzenberského plavebního kanálu Chvalšiny

Stálá expozice unikátního technického díla Schwarzenberského plavebního kanálu, historie a přírody obce Chvalšiny, archeologických nálezů v obci a jejím okolí, historie dřevařství na Šumavě.

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu - fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu - fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského kanálu v obci Jelení Vrchy najdete přímo u cesty lemující plavební kanál, ve staré fořtovně. Před ní je soutok Jeleního smyku a nového kanálu, který zde navazuje na starý kanál.

Ukončení plavební sezóny na Schwarzenberském kanále

Ukončení plavební sezóny na Schwarzenberském kanále

U hraničního potoku Ježová-Iglbach u Přední Výtoně na Šumavě v sobotu po 13. hodině slavnostně skončí 21. plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu.

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.