Prozkoumejte skalní města v barvách podzimu

Vydáno: 25. 10. 2013 8:00
Kategorie: Příroda
Hodnocení: Počet hvězdiček je: 0/5. Hodnoceno: 0x.Počet hvězdiček je: 0/5. Hodnoceno: 0x.Počet hvězdiček je: 0/5. Hodnoceno: 0x.Počet hvězdiček je: 0/5. Hodnoceno: 0x.Počet hvězdiček je: 0/5. Hodnoceno: 0x.
Skalní města člověka přitahovala odedávna. V těžkých dobách sloužila lidem jako úkryt před nepřáteli nebo ke stavbě nedobytných sídel, v dobách míru jitřila fantazii dobrodruhům a romantikům, kteří v nich hledali klid nebo inspiraci a dali zajímavým skalním útvarům první názvy. Za fantaskními útvary skalních měst se můžete vydat také vy - ať už pěšky, na kole nebo vybavení lanem strávíte v českých skalních městech mnoho nezapomenutelných chvil.
 
Zaujala Vás aktualita Prozkoumejte skalní města v barvách podzimu?
Podívejte se, co všechno nabízí >
Broumovské stěny v CHKO Broumovsko
Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.
Naučná stezka Besedickými skalami - labyrint pískovcových skal
Region: Český ráj
Oblast: Český ráj
Město: Koberovy
Naučná stezka Besedickými skalami v Českém ráji je zaměřena na geologii a návštěvníci na ní najdou deset informačních tabulí. V Besedických skalách objevíte tajnou modlitebnu a krásné výhledy.
Jetřichovické stěny
Obec Jetřichovice v západní části Českého Švýcarska obklopují Jetřichovické stěny. Oblast je známá pískovcovými skalními městy i samostatně stojícími skalními věžemi. Mezi nejznámější patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála, z jejichž vrcholků se otvírá malebný výhled do okolí.
Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobylí hlava
Na východ od vrchu Mužského se rozkládá pískovcové skalní město Příhrazské skály. Tato přírodní rezervace je tvořena stejně jako okolní skalní města pískovcovými skalami a úzkými roklemi se strmými svahy. Místo je oblíbené zejména horolezci.
Hruboskalské skalní město
Region: Český ráj
Oblast: Český ráj
Město: Hrubá Skála
Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.
Tiské stěny - ráj pro turisty a horolezce
Skalní město Tiské stěny (613 m n. m.) leží na jižním okraji krušnohorského zlomu. V západním výběžku Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce vytvářejí spolu s Rájeckými stěnami, Ostrovskýmí stěnami a Vysokým Sněžníkem atraktivní turistickou a horolezeckou oblast.
Prachovské skály v Českém ráji
Region: Český ráj
Oblast: Český ráj
Město: Jičín
Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží necelých 10 km severozápadně od Jičína. Vybrat si můžete ze dvou prohlídkových okruhů.
Přírodní rezervace Klokočské skály
Region: Český ráj
Oblast: Český ráj
Město: Malá Skála
Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Skalní město se skládá ze dvou částí, Betlémských skal se sloními hřbety a Klokočských skal s jeskyní Postojna a Klokočskými průchody.
Čertovy skály
Oblast: Valašsko
Město: Lidečko
150 m dlouhé a až 25 m vysoké pískovcové skály u obce Lidečko představují nejpopulárnější a nejnavštěvovanější skalní útvar na Valašsku, terény jsou vhodné pro zkušené i začínající horolezce.
Skalní městečko Drábovna u Malé Skály
Region: Český ráj
Oblast: Český ráj
Město: Malá Skála
Drábovna je neveliké skalní město asi 2 km nad Malou Skálou, kterému se také říká "Skály nad Záborčím". Najdete zde skromné zbytky středověkého hradu a archeologické naleziště z mladší doby kamenné - sídliště lužického lidu.
Skalní město Ostaš u Police nad Metují
Město: Bukovice
Stolová hora Ostaš z kvádrových pískovců a skalními útvary je dominantou Polické kotliny. Leží v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko nedaleko Adršpašsko-teplických skal. Skalní město Ostaše se skládá ze dvou menších skalních měst zvaných Horní a Dolní labyrint.
Skalní útvar Ďáblova prdel v České Kanadě
Region: Jižní Čechy
Oblast: Jižní Čechy
Město: Kunžak
Kuriozní skalní útvar se nachází poblíž osady U panského lesa v trojúhelníku osad Terezín, Nový Svět a Valtínov. Až ho spatříte na vlastní oči, poznáte, že zkrátka nemůže mít jiné jméno.
Skalní vyhlídka Ořešník
Skalní dominanta Ořešník se tyčí ve Smědavské pahorkatině nad obcí Hejnice, ve výšce 800 m.n.m. Na vrcholek se dostaneme po schůdcích vytesaných do skály. Je zde kříž, původně postaven františkány z kláštera v Hejnicích.
Vrchol Devět skal - nejvyšší vrchol Žďárských vrchů
Region: Vysočina
Oblast: Vysočina
Město: Křižánky
Devět skal (836 m) je nejvyšší vrchol Žďárských vrchů a druhý nejvyšší vrchol celé Českomoravské vrchoviny. V roce 1976 byl vyhlášen přírodní památkou. Skalní útvar se nachází asi 3,5 km jihovýchodně od obce Herálec.
Drábské světničky - skalní pevnost v Českém ráji
Bývalá skalní pevnost Drábské světničky se vypínala na okraji plošiny skalního masivu u čedičového vrchu Mužský nedaleko Mnichova Hradiště. Drábské světničky patří mezi nejvyhledávanější místa Českého ráje, a to především kvůli dalekému výhledu do okolní krajiny.
Naučná stezka Jetřichovické stěny - procházka Českým Švýcarskem
Osmikilometrová naučná stezka provádí návštěvníky přes trojici známých vyhlídek z Jetřichovic okolo skalního hrádku Šaunštejn do Vysoké Lípy. Na 16 zastaveních turisté získají vhled do kulturně-historických i aktuálních přírodních témat.
Kočičí hrádek v Kočičích skalách
Menší skalní město vytvořené kvádrovými pískovci tvoří tzv. Dolní labyrint vrchu Ostaš. V 18. století se zde hojně vyskytovaly kočky divoké, podle nichž dostal celý komplex skalních útvarů své pojmenování.
Svatošské skály u Lokte - zkamenělá svatba
V Karlovarském žulovém masívu vznikl působením řeky Ohře chráněný přírodní výtvor Svatošské skály s množstvím skalních pilířů, hranolů a jehlanů.
Skalní město Adršpach - největší skalní město v České republice
Město: Adršpach
Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.
Národní park České Švýcarsko - patří k nejkrásnějším místům v Evropě
Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1.1.2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Nejnovější aktuality

10 tipů na lanová centra a lezecké stěny

10 tipů na lanová centra a lezecké stěny

Vydáno před 1 hodinou | | Letní sporty

Do výšky! Trochu adrenalinu do krve snadno vyplavíte v lanových centrech nebo na lezeckých stěnách, které jsou otevřeny po celý rok. V letní sezóně můžete využít také lanová centra. Posílíte tak svaly celého těla, zís... celá aktualita

Na kole po nových cyklostezkách – bikerské novinky roku 2014

Na kole po nových cyklostezkách – bikerské novinky roku 2014

Vydáno před 3 hodinami | | Letní sporty

Ani cyklisté, kteří už znají všechny české a moravské cyklostezky nazpaměť, nemusí letos zoufat. Hustou síť stávajících cyklostezek, díky níž je možné ze sedla bicyklu objevovat krásy České republiky, rozšířilo se za... celá aktualita

Běžci rozsvítí noční Hradec Králové

Běžci rozsvítí noční Hradec Králové

Vydáno před 4 hodinami | Královéhradecko | Letní sporty

Poslední dubnovou sobotu odstartuje v Hradci Králové nový běžecký seriál GP Batteries Night Run 2014. Přihlášených je již přes osm stovek startujících, kteří svým během pomohou nejen svému zdraví, ale i veřejné sbírce... celá aktualita

Všechny aktuality v regionu >

Další tipy z podkategorie Skalní města