Úvod > Aktuality > Přezimovací obůrky na Šumavě lákají k pozorování jelenů

Přezimovací obůrky na Šumavě lákají k pozorování jelenů

Vydáno 12. ledna 2016 Příroda
Od soboty 16. 1. 2016 je opět možné pozorovat jeleny nejen v Návštěvnickém centru Kvilda, ale i v přezimovací obrůce Beranky u Srní. Je dost pravděpodobné, že tam zahlédnete také "Krále". Letos je to majestátný šestnácterák v plné síle s abnormálně dlouhými očníky a silnými lodyhami. Tak pokud jej chcete vidět na vlastní oči, Předem se na prohlídku objednejte. Návštěvní dny jsou úterý, čtvrtek a sobota. Pozorovací místa na Jeleních Vrších a na Borových Ladech jsou zatím mimo provoz.

Na Berankách jsou jeleni přesní jako hodinky

JelenU Srní leží obůrka Beranky poměrně daleko od lidských sídel a lidská činnost spojená s běžným životem se rozlehlé obůrky téměř netýká. Současně je okolí Srní místem, kde je Národní park Šumava "nejhlubší" a leží v obvyklém zimním migračním koridoru jelení zvěře z oblasti drsných Šumavských plání, kde se ve vegetační době zdržuje, do údolí Křemelné. Z velkého prostoru s drsným klimatem se do okolí Srní poměrně brzy, již koncem podzimu, začíná stahovat zvěř v relativně vysokých počtech. Díky klidnému prostředí bez negativního vlivu lidské civilizace se zdejší jeleni poměrně brzy přizpůsobí režimu obsluhy obůrky (krmení, úklid apod.), a proto lze na Srní velmi brzy úspěšně zvířata pozorovat jako podle "rozvrhu".

Pozorovací dny: úterý, čtvrtek a sobota. Nutná je předchozí rezervace na: jiri.kec@npsumava.cz nebo telefonu: 731 530 235 (9:00–15:30 hod.). Vstupné činí 20 Kč, děti do 150 cm mají prohlídku zdarma. Délka trasy je 1,5 km.   
 

Na Špičáku to chce ostražitost a trpělivost

LaňObůrka Špičák u Borových Lad je v zimě domovem také poměrně velkého množství jelení zvěře, ale její migrace do ní je z menší oblasti a ne tak klimaticky drsné. První úspěšné pozorování je tak na Borových Ladech mnohem více závislé na průběhu zimy než na Srní. Zvěř do obůrky schází pomaleji a v případě mírnější zimy s nižší sněhovou pokrývkou nemá potřebu využívat potravní nabídku obůrek a preferuje volný pohyb a možnost pastvy mimo. V případě, že se do obůrky dostane, musí si také zvyknout na režim krmení a pozorování. To komplikuje skutečnost, že mezi pozorovacím srubem a plotem obůrky vede lesní cesta, kterou často využívají k procházkám lidé z Borových Lad. Plachá zvěř, běžně velice ostražitá, potřebuje delší čas na ověření, že jí od náhodných kolemjdoucích nehrozí nebezpečí. To jsou důvody, proč je nutná větší trpělivost před začátkem pozorování na Borových Ladech.

Pozorovací den: zpravidla středa, sraz s průvodci je na obecním úřadě Borová Lada. Jako vždy je nutná rezervace na emailu borlada@npsumava.cz nebo telefonu 388 434 125. V sezoně 2016 je zatím obůrka mimo provoz. Délka trasy je 2 km.
 

Malá a v teple, to je obůrka U Herciána

Laň ve sněhuPozorovací místo nedaleko Nové Pece U Herciána je v relativně teplé části Šumavy a leží tam, kde je území NP velmi úzké. Do obůrky tedy míří jelení zvěř z velmi malé oblasti, kde navíc hustota populace není tak vysoká. Platí zde to samé jako o Borových Ladech, ale ještě ve větší míře možnosti pozorování ovlivňuje relativně mírné klima. Jeleni se dolů stahují ještě o něco později a v menším množství než na předchozích místech.

Přezimovací obůrky pro jelení zvěř kromě svého hlavního účelu slouží i k pozorování jelení zvěře.

Zájemci o přírodu tak mohou mimo návštěvnické centrum Kvilda nahlédnout do života jelenů na Šumavě na třech místech: Srní (Beranky), Borová Lada (Špičák), Stožec (U Herciána nedaleko Nové Pece). Tato místa jsou od sebe relativně hodně vzdálená a každé z nich leží ve zcela jiných přírodních podmínkách. Z toho plynou i rozdíly v chování jelení zvěře v obůrkách a rozdílné možnosti úspěšně zvěř spatřit a nerušeně pozorovat.
Řeka Křemelná - nejhlubší kaňon Šumavy

Řeka Křemelná - nejhlubší kaňon Šumavy

Řeka v národním parku Šumava pramení severně od Pancíře a teče opuštěnou krajinou ke svému soutoku s Vydrou u Čeňkovy Pily. Divoká horská řeka si dodnes zachovala přirozené řečiště a na březích i strmých úbočích kaňonu se vyskytují vzácné druhy rostlin i živočichů.

Průvodce krajinou a přírodou Šumavy

Průvodce krajinou a přírodou Šumavy

Pojďte si nechat ukázat Šumavu od lidí, kteří ji znají nejlépe, protože zde žijí, vyrostli tu nebo se na Šumavě dokonce i narodili. Průvodci Šumavou vás zavedou na zajímavá místa, o kterých se běžný návštěvník ani nedozví.

Šumavská magistrála - bílou stopou Šumavou

Šumavská magistrála - bílou stopou Šumavou

Lyžařská Šumavská magistrála protíná napříč celou Šumavu. Propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu a vede nejznámějšími a nejkrásnějšími kouty Šumavy. Celkem lze po ní pohodlně ujet až 140 km.

Vycházky s průvodci Národním parkem Šumava

Vycházky s průvodci Národním parkem Šumava

Průvodce krajinou a přírodou Šumavy vám pomůže objevovat Šumavu z nového úhlu pohledu - zaostřeným na přírodu, zvířata a rostliny, na její obyvatele, historii i kulturu.

Národní park Šumava – největší národní park České republiky

Národní park Šumava – největší národní park České republiky

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení.

Návštěvnické centrum Kvilda - za poznáním života jelenů

Návštěvnické centrum Kvilda - za poznáním života jelenů

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí nabízí zbrusu nové Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy.

Šumavské safari - jedinečný zážitek z pozorování jelenů v přirozeném prostředí

Šumavské safari - jedinečný zážitek z pozorování jelenů v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo unikátní středoevropské safari, kde lze ze speciálních srubů pozorovat volně jelení zvěř. Do uzavřených výběhů se postupně vrátí i šelmy. Safari je u nás naprosto ojedinělý projekt. V NP jsou nyní k dispozici tři speciální pozorovatelny v Srní, Borové Ladě a Jeleních Vrších.