Úvod > Aktuality > Poutní kostel na Zelené hoře se otevře v rámci Klášterní noci

Poutní kostel na Zelené hoře se otevře v rámci Klášterní noci

Vydáno 2. září 2016 Zážitky
Tuto sobotu, 3. září 2016, se bude konat jednak v areálu zámku Kinských a následně i na Zelené hoře akce s dlouholetou tradicí - Klášterní noc. Objevte kreativitu a život v klášteře netradičním způsobem. Veřte, že Zelená hora vás k návštěve doslova naláká.
Klášterní noc se nad žďárským zámkem a Zelenou horou rozprostře v sobotu 3. září.

Speciální program, který začíná už v 15 hodin, nabídne komentované prohlídky zámku, speciální  trasu Po stopách Santiniho, možnost navštíví expozice Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze.

Výrazným tématem letošní Klášterní noci je Hildegarda z Bingenu. O této křesťanské mystičce, přírodovědkyni, lékařce, hudební skladatelce a spisovatelce a jejím duchovním přesahu do 21. století bude připravena přednáška a ukázky z díla Daniely Velebové, brněnské klavíristky. Přednáška začne v 18 hodin a hostit ji budou zámecké barokní sály.

Pře devátou hodinou večerní vyvrcholí program průvodempoutnímu kostelu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Návštěvníci se mohou těšit na koncert Petry Lavičkové, Kateřiny Šteidlové a Barbory Rakušanové.: http://zdarsky.denik.cz/kultura_region/zamek-se-zahali-do-tmy-klasterni-noci-20160831.htm

Naučná stezka kolem Zelené hory

Naučná stezka kolem Zelené hory

Naučnou stezku kolem Zelené hory u Žďáru nad Sázavou tvoří dva okruhy, které jsou vybaveny odpočinkovými místy s příslušným mobiliářem, vyhlídkovými místy a informačními tabulemi.

CHKO Žďárské vrchy - zelené srdce Česka

CHKO Žďárské vrchy - zelené srdce Česka

Žďárské vrchy a stejnojmenná Chráněná krajinná oblast se dá bez nadsázky považovat za jednu z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody v srdci Česka. Jako pramenná oblast několika českých a moravských řek a rybničných soustav bylo území vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod.

Santiniho chrám v Obyčtově

Santiniho chrám v Obyčtově

Asi 8 kilometrů jižně od Zelené Hory ve Žďáře nad Sázavou se nachází Obyčtov, starobylé mariánské poutní místo. Chrám ve tvaru želvy vznikl posmrtně podle návrhu Jana Blažeje Santiniho, řečeného Aichla, za ideové spolupráce opata Václava Vejmluvy.

Zámek Žďár nad Sázavou (1)

Zámek Žďár nad Sázavou

Jedinečný komplex bývalého kláštera s blízkým okolím představuje zcela unikátní krajinný a urbanistický barokní celek, jehož těžiště tvoří zvláště klášterní kostel a poutní areál s kaplí sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře (památka UNESCO).

Zelená hora - poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Zelená hora - poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.