Úvod > Aktuality > Podzim na kolejích: kam se můžete v září a říjnu vypravit na výlet vlakem?

Podzim na kolejích: kam se můžete v září a říjnu vypravit na výlet vlakem?

Vydáno 14. září 2017 Zážitky
Na podzim nastává čas zahnat lokomotivy do depa a uložit je k zimnímu spánku. Samozřejmě nemyslíme osobáky a rychlíky Českých drah a dalších dopravních společností, které jezdí celý rok, ale sezona končí pro výletní vlaky, muzejní vláčky a další mimořádné jízdy. Kde se v nejbližší době budou loučit s rokem 2017?
Tak například na naší nejstarší elektrifikované trati z Tábora do Bechyně, kde sice vlaky jezdí celý rok, ale historické lokomotivy Bobinka a Elinka se letos naposled projedou o víkendu 16. a 17. září – pokud se chystáte vyrazit na festival Táborská setkání, je to tip na zpestření programu, jízda jedním směrem trvá zhruba čtyřicet minut.
 

Vlakem z léta do podzimu

sobotu 16. září se s létem loučí také Mladějovská průmyslová dráha. Muzeum sice bude otevřeno denně mimo pondělí do konce září, ale poslední letošní výletní jízdy na mladějovské úzkokolejce se odehrají právě v polovině září. V sobotu 16. září také vyrazí poslední vlak letošního léta po úzkokolejce z Třemešné do Osoblahy a zpět.

Léto letos končí a podzim začíná 22. září, a přesně o den později se bude v Zastávce u Rosic slavit Hornický den. Kromě farmářského a řemeslného trhu se můžete těšit na zabijačku, atrakce pro děti a také jízdy parním vlakem v Muzeu průmyslových železnic ve Zbýšově. Vlaky jezdí do Babic u Rosic, případně k odbočce k bývalému dolu Ferdinand a zpět.

Také ozubnicová železnice jezdí celoročně a v zimě pilně vozí lyžaře, ale v sobotu 23. září se tu budou Bramborovým ukončením sezony na Zubačce loučit s létem 2017. Motorová ozubnicová lokomotiva T426.0 a motorový vůz M240.056 budou vozit zvláštní vlaky z Tanvaldu do Harrachova a zpět. Hlavní program se chystá kolem nádraží v Kořenově, kde jsou nachystané bramborové placky a další občerstvení, děti se mohou projet malým důlním vláčkem a z Kořenova bude na Jizerku a do Příchovic jezdit historický autobus.

Neděle 24. září bude posledním dnem, kdy se letos mezi Pečkami, Kouřimí, Zásmuky a Bečváry rozjede Podlipanský motoráček.
 

Říjen na kolejích                         

Během podzimu se můžete několikrát svézt s Kolínskou řepařskou drážkou krajinou severně od Kolína. Jezdí o víkendech a svátcích, vlaky tahají dieselové nebo parní lokomotivy. Víkendy v září obsluhuje dieselová lokomotiva kromě soboty a neděle 23. a 24. září na Řepánkovy slavnosti, kdy jezdí pára. Řepařská drážka jezdí ještě 7. a 8. října a 14. a 15. října v dieselovém režimu, aby se pak s výjimkou Čertovských jízd na začátku prosince a Silvestrovských a Novoročních jízd uložila k zimnímu spánku.

Na konci října také skončí letošní provoz motoráčků severozápadních Čech. Využijte začátek podzimu k posledním víkendovým výletům Kamenickým motoráčkemČeské Kamenice do Kamenického Šenova, anebo Podřipským motoráčkem, který jezdí z Roudnice nad Labem přes Straškov, Mšené-Lázně a Budyni nad Ohří až do Libochovic. Do konce října jezdí také Zubrnický motoráček z Ústí nad Labem do Velkého Března a dál do skanzenu Zubrnice, Doupovská dráhaKadaně do Podbořan, Švestková dráhaLovosic do Mostu i cyklovlak Brtnický expres, který o víkendech vozí turisty z Děčína přes Krásnou Lípu do Mikulášovic.
 

Kde si prohlédnete lokomotivy letos naposled?

  • Co byste řekli výletu do Chomutova? Do letošního roku byl železniční depozitář Národního technického muzea vedle místního depa Českých drah přístupný jen dvakrát do roka, letos si ale můžete několik desítek historických lokomotiv a dalších kolejových vozidel prohlížet až do konce září, a to od čtvrtka do neděle od 10 do 17 hodin.
  • Až do konce října se můžete o víkendech vypravit do Muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka; v provozu samozřejmě bude i malá muzejní úzkokolejka.
  • Pro parní lokomotivu U57.001 (1932 JŽ) alias Malého štokra na úzkokolejce z Třemešné do Osoblahy a zpět nebude poslední jízdou letošního roku výlet v polovině září; vypravit se sem můžete ještě v sobotu 11. listopadu. V sobotu 2. prosince vás zveme na jízdu speciálním Mikulášským vlakem, v jehož čele pojede parní lokomotiva U46.002 Rešica.
Bramborové ukončení sezóny na Zubačce

Bramborové ukončení sezóny na Zubačce

Zvláštní vlaky na Zubačce vyjedou naposledy u příležitosti ukončení sezóny 2017.

Cyklohráček jede do Železničního muzea Zlonice

Cyklohráček jede do Železničního muzea Zlonice

Cyklohráček, rodinný výletní vlak přestavěný na pojízdné hřiště pro děti. Jezdí z Prahy na Okoř a do Slaného, ale v sobotu 30.9. vás doveze až do železničního muzea ve Zlonicích. Vyražte s dětmi a nebo s jízdním kolem na velmi neobvyklý výlet a poznejte železnici z úplně jiného úhlu pohledu!

Historické vlaky na trati Česká Třebová - Hanušovice

Historické vlaky na trati Česká Třebová - Hanušovice

Na železniční trať Česká Třebová – Hanušovice přes léto jezdí historické vlakové soupravy, které lákají k jízdám všechny milovníky historie. Ti se stejně jako v minulosti mohou i letos svézt třemi typy lokomotiv, z nichž dvě jsou parní a jedna motorová.

Křivoklátský expres - parním vlakem na Křivoklát

Křivoklátský expres - parním vlakem na Křivoklát

V sobotu 9. prosince se můžete svézt parním expresem taženým lokomotivou Šlechtičnou z nádraží Praha-Smíchov na hrad Křivoklát, kde se koná Královský advent.

Legiovlak 2017

Legiovlak 2017

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Parním vlakem na Karlštejnské vinobraní 2017

Parním vlakem na Karlštejnské vinobraní 2017

Pojeďte historickým parním vlakem, s rychlíkovou parní lokomotivou v čele, navštívit tradiční slavnosti Karlštejnské vinobraní s bohatým programem pro všechny věkové skupiny.

Říjnové víkendové parní jízdy ve skanzenu Solvayovy lomy

Říjnové víkendové parní jízdy ve skanzenu Solvayovy lomy

Všechny říjnové víkendové dny a navíc 28.10. budou vlaky vedeny parní lokomotivou. Přijďte ochutnat podzimní Český kras s vůní uhlí a páry.

S párou za čokoládou po úzkokolejce

S párou za čokoládou po úzkokolejce

Tématická jízda pod názvem S párou za čokoládou ukončí parní sezonu na vysočinské úzkokolejce. Dne 30. září vyjede parní vlak, který bude co do ujeté vzdálenosti i doby jízdy největší parní jízdou, jakou můžete v roce 2017 na úzkokolejné železnici vůbec zažít.

Šenovská lokálka - pravidelná víkendová linka Šenovka

Šenovská lokálka - pravidelná víkendová linka Šenovka

Kamenický motoráček je historický vlak, který jezdí po muzejní sklářské lokálce z České Kamenice do Kamenického Šenova a zpět každou sobotu, neděli a státní svátek od dubna do října 2017.

Výletní jízdy na mladějovské úzkokolejce

Výletní jízdy na mladějovské úzkokolejce

Výletní jízdy parními vlaky v roce 2017.

Zubrnický motoráček: Ústí nad Labem – Velké Březno – Zubrnice

Zubrnický motoráček: Ústí nad Labem – Velké Březno – Zubrnice

Pravidelný víkendový provoz historickými vlaky po zubrnické železnici. Základním vozidlem je motorový vůz řady 801 (M 131.1) Hurvínek.

Zážitkovým vlakem k prameni Becherovky

Zážitkovým vlakem k prameni Becherovky

Výlet z Kladna do Karlových Varů - Muzeum Jana Bechera.

Den železnice v Praze na Smíchově

Den železnice v Praze na Smíchově

V sobotu se již tradičně uskuteční Den železnice na nádraží Praha - Smíchov. Na své si přijdou příznivci parních lokomotiv a historických vlaků. Od 9:00 do 18:00 hodin bude připraven bohatý program.