Úvod > Aktuality > Po stopách barev – Alfons Mucha, František Kupka, Josef Šíma
Zážitky

Po stopách barev – Alfons Mucha, František Kupka, Josef Šíma

Tři čeští malíři a téměř současníci, ovlivnění sladkou Francií. Tři podobné osudy, tři různé umělecké styly a v současnosti vysoce ceněná díla, při prodejích lámající rekordy aukčních síní. Kdo jsou ti tři muži, kteří – ač rodáci z malých měst českého a moravského venkova – dokázali svým uměním oslnit celý svět?

Alfons Mucha

Alfons Mucha (1860–1939) byl jednou z nejpozoruhodnějších postav českého a světového umění konce 19. a první poloviny 20. století. Svým všestranným nadáním zasáhl do celé řady uměleckých oborů, ovšem celý svět jej zná především jako spolutvůrce secese neboli umění „art nouveau“, autora slavných grafických listů, plakátů. 24. července 2003, v den 143. výročí umělcova narození, byla v budově bývalé radnice v jihomoravských Ivančicích otevřena stálá expozice, připomínající jeho život a dílo.



Přestože Mucha dlouhá léta žil v Paříži a USA, k rodným Ivančicím si zachoval vřelý vztah. Vytvořil plakát ke zdejší krajinské výstavě, ilustroval titulní list městské kroniky a Ivančice s typickou siluetou kostelní věže jsou zobrazeny i na jednom z pláten Slovanské epopeje. Část obrazů je vystavena v Národní galerii v Praze, část na zámku v Moravském Krumlově, jen kousek od Ivančic. Monumentální dílo Mucha započal roku 1910 na zámku Zbiroh a dokončil jej o 18 let později – roku 1928.

Umělec byl rovněž autorem první československé známky, podílel se na výzdobě katedrály sv. Víta na Pražském hradě, Primátorského sálu v Obecním domě v Praze nebo pařížského metra.

Dílo slavného malíře přehledně dokumentuje Muzeum Alfonse Muchy v barokním Kaunickém paláci na Novém Městě v Praze. Vedle stovky olejomaleb, kreseb, pastelů, soch, fotografií a osobních předmětů z rodinné sbírky jsou vystaveny i slavné plakáty, které Mucha vytvořil pro Sarah Bernhard – legendární pařížskou herečku konce 19. století. Zajímavá je také náznaková instalace Muchova ateliéru s originálním nábytkem.
 

František Kupka

František Kupka (1871–1957), český malíř a grafik světového významu se stal jedním ze zakladatelů moderního abstraktního malířství – tzv. čisté abstrakce. Narodil ve východočeském Opočně a mládí strávil v nedaleké Dobrušce. Po studiích na Akademii výtvarných umění v Praze žil krátce ve Vídni a posléze odcestoval do Paříže. Ve Francii, kde strávil převážnou část života, se uplatnil jako kreslíř, karikaturista a ilustrátor.



Jeho obrazy patří k nejžádanějším v tuzemských i světových aukčních galeriích. Dražby jeho děl v poslední době lámou aukční rekordy. Dílo Františka Kupky je zastoupeno v předních světových galeriích jako např. v Guggenheim Museum v New Yorku, Musée d´Orsay v Paříži nebo v Národní galerii v Praze. Nejrozsáhlejší kolekce jeho děl je klenotem stálé expozice moderního evropského umění, vystavené v Museu Kampa v Sovových mlýnech na pražské Kampě. Umělcovy prvotiny si můžete prohlédnout ve Vlastivědném muzeu v Dobrušce.
 

Josef Šíma

Také Josef Šíma (1891–1971), rodák z východočeské Jaroměře, prožil velkou část života ve Francii a někdy proto bývá dokonce považován za francouzského malíře. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze ve třídě Jana Preislera; svými obrazy, plnými antické mytologie, tajemství a symboliky, navázal právě na dílo svého učitele.



Šíma patřil společně s Toyen a Jindřichem Štyrským k předním českým surrealistům. V jeho díle se projevil mimo jiné poetismus, symbolismus a další soudobé umělecké směry. Četnými záhadami obestřený obraz Návrat Theseův, který umělec vytvořil roku 1933, je součástí sbírek Galerie hlavního města Prahy a na přelomu let 2006/2007 byl součástí expozice v Domě U Zlatého prstenu.

Další aktuality

Do Babiččina údolí se vypravte na Ratibořické ovčácké slavnosti

V sobotu 27. dubna 2024 se v Babiččině údolí budou konat Ratibořické ovčácké slavnosti, které připomenou letošní Den Země. Můžete se těšit na ukázku pastvy ovcí a práce pasteveckého psa, ochutnávku ovčích a kozích sýrů, folklórní vystoupení a tradiční řemeslníky. Součástí slavností je prodejní jarmark a dílničky pro děti. Akce se koná za každého počasí.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda