Úvod > Aktuality > Památník v Hartmanicích přibližuje život Čechů, Židů a Němců na Šumavě

Památník v Hartmanicích přibližuje život Čechů, Židů a Němců na Šumavě

Vydáno 20. září 2009 Památky
Jestli nevíte, kam vyrazit nejen za deštivého počasí a zajímáte se o osudy židovské menšiny a o historii života na Šumavě, pak určitě navštivte horskou synagogu v Hartmanicích. Ta byla otevřena po šedesáti osmi letech v roce 2006 a je nejvýše položenou synagogou v České republice. Najdete zde několik výstavních celků, přibližujících život Čechů, Židů a Němců na Šumavě, pravidelně se zde konají různé kulturní akce - koncerty, divadelní představení, výstavy a přednášky.
Synagoga HartmaniceMuzeum se nachází v unikátních prostorách zrekonstruované horské synagogy z 19.století, nejvýše položené v Čechách. Na obnovené ženské galerii je umístěna stálá expozice Spolužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě. Vztahy mezi odlišnými národnostními i náboženskými skupinami jsou dokumentovány na historických fotografiích a dokumentech. Textové bloky vás provedou šumavskou historií od jejího osídlení, přes vrcholné období rozkvětu řemesel a turistiky až po pád vzájemného soužití, způsobený nacismem a komunismem. Expozice zasazuje příběhy konkrétních lidí do historických a politických souvislostí a nevyhýbá se ani tématům v muzeích často opomíjených: perzekuci Židů za II. světové války, vysídlení Němců po roce 1945, dopadu železné opony na Šumavu. Expozicí se jako červená nit vine historie Hartmanic.

V podkroví synagogy je zobrazena historie hartmanické židovské obce, osud synagogy i průběh její záchrany. Raritou jsou vystavené faksimile korespondence nacistických úřadů v Hartmanicích týkající se konfiskace synagogy a majetku místní židovské obce stejně jako dokumenty o pochodu smrti, který na konci II. světové války prošel Hartmanicemi. Dále jsou zde umístěny desítky starých fotografií Šumavy ze sbírky Pavla Scheuflera. Jsou na nich zachyceni obyvatelé Šumavy při každodenních činnostech, jejich domovy i příroda Šumavy před více než sto lety.

Synagoga HartmaniceDalší expozice přibližuje Vesnice na Šumavě zlikvidované po roce 1948 - po nástupu komunistického režimu byla na Šumavě systematicky zlikvidována většina vesnic, osad i samot, které byly v pásmu několika kilometrů od hranic s Německem. Mezi nimi byly i vesnice, v nichž dříve žily stovky obyvatel. Připomínkou těchto sídel je v přízemí synagogy umístěná výstava dvojic fotografií Blanky a Honzy Reichardtových, které ukazují místa, jak vypadala před rokem 1948 a jak vypadají nyní. Polohu zlikvidovaných vesnic dokumentuje ortofotografická mapa.

Synagoga je v turistické sezóně otevřena denně mimo pondělí od 9.00 do 18.00 hod, mimo sezonu je otevřeno pouze o víkendech od 9.00 do 17.00 hodin.
Horská synagoga Hartmanice

Horská synagoga Hartmanice

Muzeum, které se nachází v unikátních prostorách zrekonstruované horské synagogy z 19. století, nejvýše položené v Čechách. Nabízí několik výstavních celků, přibližujících život Čechů, Židů a Němců na Šumavě.