Úvod > Aktuality > Odhalte kouzlo tajných chodeb: tipy pro fajnšmekry, hubeňoury a blázny

Odhalte kouzlo tajných chodeb: tipy pro fajnšmekry, hubeňoury a blázny

Vydáno 2. srpna 2017 Památky
Tajné chodby jsou nezbytnou rekvizitou romantických strašidelných příběhů, na rozdíl od upírů, vlkodlaků nebo bludiček ale skutečně existují. Pojďte s námi prozkoumat podzemí měst, kostelů a klášterů, hradní zdi a prastaré vinné sklepy!
Nechme stranou všetečnou úvahu, že chodby, jimiž procházejí skupiny turistů, jsou všelijaké, jen ne tajné.

Někde do nich ale jen můžete na chviličku nahlédnout, jinde zase jsou přístupné jen občas anebo se do nich podívá jen někdo. Například kdo má velký zadek, ten bude mít ve Slavonicích a ve Znojmě smůlu.

 

Tak trochu tajná podzemí

Z různých podzemních chodeb pod ulicemi a náměstími větších měst je nejtajemnější podzemí ve Slavonicích. Je hodně členité a prý doposud ne zcela zmapované, většina chodeb je 1,5 m vysoká a 40 až 60 cm široká, a také hodně mokrá. Nic pro klaustrofobiky, ale ani pro ty, kteří neradi chodí v předklonu anebo se do chodeb zkrátka nevejdou – i když na webových stránkách najdete ujištění, že chodby nejsou určené jen štíhlým návštěvníkům a informaci, že prozatímní rekord drží 215 cm vysoký odvážlivec se 130 kg živé váhy; podzemím se prý prosoukal v roce 2001.

Podobnou lahůdku už několik let nabízejí ve Znojemském podzemí; na rozdíl od běžných prohlídek na adrenalinových trasách budete procházet nízkými chodbami v předklonu, brodit se vodou a protahovat všelijakými úzkými místy. Abyste se ale náhodou v podzemí nezasekli, před samotnou prohlídkou vás pod dohledem průvodce čeká průchod zkušebním rámem. Kdo neproleze, má smůlu a tajné chodby pod Znojmem pro něj zůstanou tajné navždy. Pozor, na adrenalinových trasách je omezen vstup dětí a mladistvých!
 

Vzdušníky v klášteře Plasy

Nad technickým umem Jeana Baptisty Matheye, Jana Blažeje Santiniho a Kiliána Ignáce Dientzenhofera a promyšleností barokního inženýrství budete při prohlídce konventní budovy klášteraPlasích žasnout víckrát, ale nic vás nepřipraví na to, co uvidíte při prohlídkách vodního a vzdušného systému. Vedle základového roštu, který je trvale pod vodou a už po staletí nese celou stavbu, si prohlédnete vodní zrcadla se vzkazem budoucím pokolením „bez vody se stavba zřítí“ a také vzdušníkové chodby, spojené s důmyslným větracím systémem. Až vám průvodce nabídne možnost projít si část chodeb samostatně, neváhejte, je to luxusní zážitek – i když kvůli vodě a nerovnému povrchu se vám budou hodit opravdu dobré boty, nezbytná je baterka a přílba; tu zájemcům půjčí na místě. Chodby jsou přibližně 50 až 60 cm široké, místy se budete muset hodně přikrčit a kromě vody pod nohama čekají na trase schody; v předklonu se z nich leze opravdu špatně. Na prohlídky vodního systému je nezbytná rezervace, nepouštějí sem děti do 10 let.
 

Další tajné, objevené i neexistující chodby

  • Únikové chodby nemívaly jen hrady, ale také opevněné kostely, které sloužily lidem z okolí jako útočiště při ohrožení. Dokonalou ukázkou takového místa je hrazený kostel sv. Jana Křtitelejihomoravském Kurdějově, z něhož vedly rozvětvené podzemní chodby jednak do budovy tehdejší radnice, jednak směrem k faře. Část podzemních chodeb si projdete při prohlídce kostela.
  • Na zpřístupnění teprve čeká nově objevená gotická podzemní chodba z přelomu 15. a 16. století pod hlavním nádvořím hradu Karlštejn. Archeologové ji našli při stavebním průzkumu a jde o nejvýznamnější objev na Karlštejně od jeho přestavby na konci 19. století. Měří osm až deset metrů a zachovala se včetně kleneb.
  • Podobně jako v Karlštejně se dlouho spekulovalo o existenci tajné chodby v Olomouci, která měla vést z Klášterního Hradiska na Svatý Kopeček. Říkalo se, že je tak široká, že tam projede i koňský povoz, měla měřit přibližně 6,5 km a v jednom místě měla vést několik desítek metrů pod zemí. Ve skutečnosti neexistuje, ale kdysi se při výstavbě bastionové pevnosti Olomouc objevila v plánech. Když však francouzský inženýr Petr Filip Bechade de Rochepine vyčíslil její cenu i výši pravděpodobné roční údržby, nikdo se její stavbou už dál nezabýval.
  • Podobné legendy se vyprávějí i o Templářských sklepechČejkovicích; podzemí je přístupné, ale tajnou chodbu, která měla vést až na Slovensko, zatím nikdo neobjevil.
  • Tajné chodby mezi hradem Veveřím a kaplí Matky Boží u Brněnské přehrady také dlouho patřily do říše legend a přítrž jim měl učinit geotechnický průzkum pod vedením archeologa Zeno Čižmáře. Jenže tady se „něco“ objevilo: podzemní prostory, ať už umělé nebo přírodní, vedou od kaple k hradu v hloubce asi čtyř metrů.
Kaple Matky Boží u hradu Veveří

Kaple Matky Boží u hradu Veveří

Vznik kaple U Matky Boží známé také jako kostelík nanebevzetí Panny Marie se předpokládá v dobách okolo roku 1200, kdy v bezprostředním okolí stával zeměpanský dvorec a okolo kaple se rozkládala také středověká vesnice. Okolní osada utrpěla za husitských válek velké škody a následně zanikla.

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.

Tajemné znojemské podzemí - největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Tajemné znojemské podzemí - největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Znojemské podzemí je labyrint proplétajících se podzemních chodeb, místy až čtyřmi patry nad sebou, o celkovém rozsahu cca 25 km. Podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Do tajemna můžete nahlédnout na prohlídkové trase až s hororovým laděním.

Jihlavské podzemí - druhé největší na území republiky

Jihlavské podzemí - druhé největší na území republiky

Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století tesány ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 18 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.

Kostel Kurdějov - podzemní chodby opevněného kostela sv. Jana Křtitele

Kostel Kurdějov - podzemní chodby opevněného kostela sv. Jana Křtitele

Krásným zážitkem, který by si žádný z milovníků historie neměl nechat uniknout, je návštěva podzemního systému opevněného kostela v Kurdějově. Osada je vzdálená 3 km severovýchodně od Hustopečí a rozprostírá se v hlubokém údolí končících výběžků Ždánické vrchoviny.

Katakomby a historické podzemí královského města Litoměřice

Katakomby a historické podzemí královského města Litoměřice

Poznejte historické podzemí královského města Litoměřice. Zveme vás k prohlídce podzemí, které patří k nejrozsáhlejším v Čechách a jen ve středověku měřilo několik desítek kilometrů. Zpřístupněna je 366 metrů dlouhá část a je zároveň lapidáriem Oblastního vlastivědného muzea.

Prohlídka podzemí v Litomyšli - tajemství ukryté pod zámkem

Prohlídka podzemí v Litomyšli - tajemství ukryté pod zámkem

Prohlídková trasa v podzemních chodbách pod areálem zámku je více než dobrodružná. Čekají vás podzemní odvodňovací chodby, plné tajemných zákoutí a zvuků.

Malovaný sklep v Šatově

Malovaný sklep v Šatově

Vinný sklep vyzdobený plastickými malbami lidového umělce Maxmilliana Appeltauera je vyhloubený v pískovcovém svahu nad Šatovem. Víno se zde nikdy nevyrábělo ani neskladovalo. Pravděpodobně měl od počátku sloužit jako soukromá vinárna a místo k příjemnému posezení.

Městské podzemí v Telči

Městské podzemí v Telči

Nejen pod většinou domů na náměstí Zachariáše z Hradce, ale také pod částí zámeckého areálu byste našli středověká sklepení. Jednotlivé, někde i dvouúrovňové sklepy, byly propojeny spletitými chodbami, jejichž zpřístupněná část je dlouhá 150 metrů. Je zde také interaktivní expozice o historii města.

Městské muzeum Týn nad Vltavou - interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů

Městské muzeum Týn nad Vltavou - interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů

Městské muzeum Týn nad Vltavou prošlo rekonstrukcí a v roce 2015 zde byla otevřena nová interaktivní expozice. Jednu z jejích hlavních částí tvoří expozice vltavínů, která patří k největším u nás, je zde přes 1000 kusů.

Historický sklepní komplex vinařství Marek v Olbramovicích

Historický sklepní komplex vinařství Marek v Olbramovicích

Historické vinné sklepy v Olbramovicích u Znojma představují unikátní sklepní komplex, který byl ručně vyhlouben v měkkých pískovcových sedimentech během mnoha generací a který nyní dosahuje délky téměř půl kilometru.

Podzemí ve Slavonicích - adrenalin pro milovníky podzemí

Podzemí ve Slavonicích - adrenalin pro milovníky podzemí

Slavonické podzemí je jednou z nejstarších částí města a pravděpodobně souvisí s gotickou zástavbou z 13. století. Podzemní kobky zasahují až pod náměstí, což napovídá tomu, že původní náměstí bylo menší, obestavěné většinou dřevěnými domy.

Prohlídková štola Lehnschafter v Mikulově u Teplic

Prohlídková štola Lehnschafter v Mikulově u Teplic

Štola Lehnschafter je jedno z nejrozsálejších a nejstarších důlních děl ve starém rudném revíru v Mikulově u Teplic. Ve štole Lehnschafter se těžila stříbrná ruda již od 13. století a skončila zde kolem roku 1851. Důl má celkem 12 pater a je bezmála 250 metrů hluboký.

Templářské sklepy Čejkovice - víno plné emocí a hrdosti

Templářské sklepy Čejkovice - víno plné emocí a hrdosti

Historické vinné sklepy templářských rytířů ze 13. století - nabízíme prohlídky spojené s degustací dle individuální domluvy. Historie firmy Templářské sklepy Čejkovice je spojena s příchodem tajemného řádu templářských rytířů.

Experimenta - benešovské podzemí s interaktivní expozicí

Experimenta - benešovské podzemí s interaktivní expozicí

Jinde se na exponáty můžete pouze dívat, u nás používáte při prohlídce nejen oči, ale především i ruce. Naše instalace musíte rozhýbat, roztočit, mačkat, a pak se dějí ty správné věci.

Hrad Trosky - symbol Českého ráje

Hrad Trosky - symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto - věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Strašidelné podzemí Tábor

Strašidelné podzemí Tábor

Přijďte se bát do podzemí - Strašidelné podzemí se nachází ve středověkých katakombách 500 let starého domu na Žižkově náměstí v Táboře - vchod za kostelem. V chodbách s tajemnou atmosférou uvidíte mnoho strašidelných stvoření.

Mělnické podzemí - historické podzemí s nejširší studnou

Mělnické podzemí - historické podzemí s nejširší studnou

V Mělníku je možné podniknout prohlídku části podzemí a středověké studny ze 14. století, která je přístupná pouze 150 metrů dlouhou podzemní chodbou a je nejširší studnou v České republice.

Pekelné doly - největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře

Pekelné doly - největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře

V údolí Svitavky mezi obcemi Velenice a Svitava najdete největší pískovcové podzemí v Evropě. V současnosti se zde nachází speciální motorkářský klub, který nabízí odpočinek motorkářům i ostatním turistům. Motorky mohou vjet dovnitř!

Klášter Plasy - první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Klášter Plasy - první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Hlavní prohlídkový okruh zavede návštěvníky do budovy samotného konventu, obytné budovy mnichů, která pochází z dob vrcholného baroka. Historie kláštera je doprovázena informacemi o nezvyklém "vodním" řešení základů budovy a vodním a vzdušném systému samotném.