Úvod > Aktuality > Objevte Prahu jako město literatury a oslavte Noc literatury

Objevte Prahu jako město literatury a oslavte Noc literatury

Vydáno 10. května 2017 Příroda
Praha v literatuře? Každému čtenáři se jistě po položení této otázky vybaví například Pražský hřbitov Umberta Eca nebo Magická Praha do Čech zamilovaného Itala Angela Marii Ripelina, o Meyrinkově Golemovi ani nemluvě. Noc literatury se letos uskuteční 10. května. Tento literární happening již tradičně přináší veřejná čtení současné evropské literatury na atraktivních, běžně nedostupných místech a jako každoročně se bude konat v předvečer zahájení největšího knižního festivalu v zemi – Světa knihy. 11. ročníku Noci literatury se opět zúčastní přes 70 českých i evropských měst a nebude chybět ani Praha.
Série veřejných čtení bude probíhat 10. května od 18 hod. na všech místech zároveň a ukázky se budou v půlhodinových intervalech opakovat. Je tedy jen na vás, v jakém pořadí jednotlivá místa navštívíte. Literární trasa má v Praze 19 zastávek, na kterých vám současnou evropskou literaturu v nových českých překladech přiblíží známé herecké osobnosti jako Anna Geislerová, Jan Dolanský, Lenka Vlasáková, Marie Doležalová, Vendula Svobodová nebo Vilma Cibulková. V předchozích letech se četlo na Malé Straně nebo na Starém Městě v Libni, na Smíchově, na Letné, na Žižkově, v Dejvicích, v Karlíně. Letos se Noc literatury koná na atraktivních lokalitách Nuslí a Michle.

Praha město literatury, tak se jmenuje projekt, který má za cíl nejenom podpořit vnímání Prahy jako místa s bohatou literární historií, ale také rozšířit povědomí o pražské literární scéně – kavárnách, knihkupectvích, knihovnách, autorech, knihách, veletrzích, festivalech… Jednoduše, připomenout obyvatelům i návštěvníkům Prahy, že město je živou inspirací, místem, kde literatura vzniká a kde se také čte. Posloužit k tomu má řada aktivit, například veřejná čtení, literární stezky nebo knihy pro sochu.
 
Dlouhodobým záměrem projektu je vybudování sítě literárních stezek, které vás provedou Prahou tak, jak ji neznáte. Jedná se o 100 m dlouhé trasy, které jsou vyznačeny na veřejných místech v různých částech Prahy. Na stezce je vždy napsáno několik krátkých úryvků z děl českých spisovatelů souvisejících právě s místem, kde se stezka nalézá. Například v Riegrových sadech najdete milostné dopisy F. L. Riegra a M.Palacké, v Botanické zahradě hl.m. Prahy v Tróji zkrášluje cestu ke skleníku Fata Morgana úryvek z knihy Karla Čapka Zahradníkův rok a od stejného autora pochází ukázka povídky Ukradený kaktus v Botanické zahradě UK Na Slupi. Po literární stezce se projdete v areálu psychiatrické léčebny v Bohnicích. Úryvek na stezce pochází z knihy Petra Rákose Korvína čili Kniha o havranech.
Literární stezky Prahou

Literární stezky Prahou

Literární stezky vás provedou Prahou tak, jak ji neznáte. Na podzim 2011 bylo za souhlasu památkářů a magistrátu napsáno několik krátkých úryvků z děl českých spisovatelů na známá frekventovaná místa. Sto metrů dlouhé texty byly umístěny vzhledem ke vztahu autora nebo díla k místu.