Úvod > Aktuality > Navštivte obdivuhodná znovuzrozená místa, kde se minulost potkává se současností

Navštivte obdivuhodná znovuzrozená místa, kde se minulost potkává se současností

Vydáno 24. října 2017 Životní styl
Jsou památky, které mají několik životů. Bohatou historii, přestavby, lidské osudy a mnohdy i desítky let chátrání, které ukončila až kompletní rekonstrukce. A přesně taková místa lze najít i u nás. Hlasujte pro své favority v kategorii Fénix soutěže DestinaCZe.
Romantický jihočeský Zámek Mitrowicz má neopakovatelného genia loci. Nachází se na břehu řeky v Kolodějích nad Lužnicí, 3km od Týna nad Vltavou. Zanedbaný objekt se po povodních v roce 2002 nacházel v těžce havarijním stavu. V roce 2016 se areál podařilo otevřít pro veřejnost. Během sezóny nabízí komentované prohlídky, kulturní akce, ale i možnost ubytování, či odpočinutí v přilehlém parku. Pro skupiny je navíc možnost objednat se na prohlídky celoročně. Koloděje jsou součástí města Týn nad Vltavou.


Nádherné prostředí Českého ráje přímo vybízí k návštěvě obce Svijany. Stejnojmennému pivovaru se podařilo navrátit areálu Zámku Svijany původní podobu z přelomu 17. a 18. století. Kromě tradiční prohlídky zámku zde najdete unikátní archeologickou expozici, 3000 let starou bronzovou jehlici, výstavu o šlechtických rodech nebo interaktivní ukázku historie pivovarnictví. Děti zase ocení dětské archeologické naleziště v zahradě. Vydejte se sem speciálně 17. listopadu na noční komentovanou prohlídku Zámku Svijany s archeologem.
 
Z tři sta let staré krkonošské fary se stal ekologicky šetrný Dům Obnovy Tradic, Ekologie a Kultury neboli DOTEK. Jeho smyslem je obnovení vztahu lidí ke krajině a přírodě, zachování kulturního dědictví a šíření dovedností směřující k trvale udržitelnému životu. Celoročně nabízí komentované prohlídky domu a přírodní zahrady, vzdělávací a osvětové akce, tematické vycházky po okolí jako například cesty horských hospodářů či pohádek, anebo originální poznávací trasy s indiciemi. Nechybí zde obchůdek, hravá expozice s pohyblivým modelem krajiny Krkonoš a loutkovým divadlem.
 
Z Krkonoš a Horního Maršova, kde fara stojí, můžete zajet do Trutnova na hudební festival Trutnovský podzim. Koncerty klasické i filmové hudby se konají až do konce měsíce října.
 
Turisté míří na Broumovsko především kvůli skalním městům a klášteru. Ale i bývalá tkalcovna v Meziměstí má toho hodně co nabídnout. Po sto letech produktivního života od roku 1940 jen chátrala a byl na ní žalostný pohled. Centrum Walzel však ožilo a je nyní místem aktivního odpočinku, zábavy a obchodu. Nabízí střelnici, fitness, bowling, lezeckou stěnu, solnou jeskyni anebo restauraci. Dětské turisty o víkendech upoutá, že je po nedalekém barokním Broumovském klášteře provede do 29. října mladý loupežník Lotrando.
 
Až příště přijedete do Kutné Hory, projděte si Dačického dům libovolně od sklepa až po půdu. I tento prostor postupně zcela zchátral a dlouho čekal na své vzkříšení. Historická stavba je zde citlivě spojena s „přiznanou“ moderní architekturou a technologiemi, jako jsou dotykové obrazovky, videoprojekce nebo herní prvky pro děti. Kromě toho vysvětluje a učí, v čem jsou památky UNESCO hodnotné a proč je třeba je chránit.
 
Zapojte se do soutěže DestinaCZe a podpořte místo, které vás nejvíce zaujalo.
 
Ekocentrum Dotek - dům obnovy tradic, ekologie a kultury

Ekocentrum Dotek - dům obnovy tradic, ekologie a kultury

Nové sídlo ekologické organizace nabízí vedle kvalitního ubytování a místní kuchyně také celou řadu jedinečných věcí a služeb, které nikde jinde nenajdete. Přijeďte se přesvědčit do Horního Maršova sami, že alternativy existují!

Centrum Walzel v Meziměstí - fabrika na zážitky

Centrum Walzel v Meziměstí - fabrika na zážitky

Centrum Walzel, to je fabrika na zážitky! Můžete zde zažít to, co jste si vždy přáli. Můžete se výborně najíst a nebát se vysokého účtu, můžete střílet a nemusíte mít zbraň ani oprávnění nebo si zahrát na profesionální dráze! Přijďte a přesvědčte se sami.

Dačického dům v Kutné Hoře

Dačického dům v Kutné Hoře

Nově otevřená interaktivní expozice! Rodný dům Mikuláše Dačického z Heslova (1555 až 1626) je významný pozdně gotickým jádrem a vrcholně barokní fasádou se zbytky gotických prvků.

Pivovar Svijany u Turnova

Pivovar Svijany u Turnova

Pivovar Svijany se nachází ve stejnojmenné obci nedaleko Turnova. Byl založen před rokem 1564, novodobá historie pivovaru se píše od roku 1998, kdy byla založena společnost Pivovar Svijany s.r.o. V nabídce je 11 druhů piv, exkurze i příjemné posezení v pivovarské restauraci.

Zámek Svijany

Zámek Svijany

Svijanský zámek vznikl z původní renesanční tvrze, kterou vystavěl stejně jako pivovar v polovině 16. století Jaroslav z Vartemberka. Archeologický průzkum ukázal, že zde osídlení existovalo už před 2500 lety. K vidění je zde řada historických expozic, k nejcennějším exponátům patří bronzový poklad.

Zámek Mitrowicz

Zámek Mitrowicz

Zámek Mitrowicz je jedinečný a citlivě zrestaurovaný zámek z roku 1565 s neopakovatelným geniem loci, ležící na břehu řeky Lužnice v blízkosti Týna nad Vltavou.

Ubytování v soukromých komnatách rodu Vratislavů z Mitrowicz

Ubytování v soukromých komnatách rodu Vratislavů z Mitrowicz

Zámek Mitrowicz nabízí jedinečné ubytování v soukromých komnatách rodu Vratislavů z Mitrowicz. Celkem šest místností s kapacitou 18 lůžek je zařízeno historickým nábytkem a dále se rozšířila ubytovací kapacitu v bývalé budově pivovaru, tak aby celková kapacita dosáhla 20 pokojů (cca 44 lůžek).