Úvod > Aktuality > Národní galerie připravuje novou expozici v paláci Kinských

Národní galerie připravuje novou expozici v paláci Kinských

Vydáno 2. ledna 2016 Kultura
Palác Kinských na Staroměstském náměstí bude od února 2016 hostit hlavní expozici výroční výstavy Velkorysost: Umění obdarovat mapující identitu a poslání nejstarší české sbírkotvorné instituce.
Výstava v paláci Kinských je zaměřena na zmíněná témata donátorství, štědrosti a vzájemnosti a je to poprvé, kdy jeden výstavní projekt propojí všech šest galerijních budov. Expozice v jednotlivých objektech představí díla ze sbírek Národní galerie, ale také intervence současných českých i zahraničních umělců (Jiří Kovanda, Matts Leiderstam, Yoshihiro Suda Prinz Gholam a další).

Součástí oslav 220. výročí budou také výstavy dvou výjimečných uměleckých osobností – čínského konceptuálního umělce Aj Wej-weje a nejznámějšího současného senegalského umělce El Hadji Syho. Aj Wej-wej představí na piazzetě před Veletržním palácem svůj proslulý Zvěrokruh, malíř, kurátor a kulturní aktivista El Hadji Sy zase vůbec první výstavu současného afrického umění v Národní galerii.
Oslavy 220.

Výročí budou zahájeny 4. února v paláci Kinských otevřením výroční výstavy, a posléze 5. února ve Veletržním paláci společně s Aj Wej-wejem a El Hadji Sym. Výstavy a intervence v dlouhodobých expozicích doplní bohatý doprovodný program, který vyvrcholí koncertem v Malé dvoraně. Ve dnech 5. až 7. února, při příležitosti zahájení výroční výstavy Velkorysost: Umění obdarovat, budou mít návštěvníci volný vstup do všech stálých expozic a výstav. Pří příležitosti výročního roku připraví Národní galerie na podzim 2016 také první výroční konferenci s titulem Existence Národní galerie v post-národní době: politika vize, struktura sbírek, zaostřeno na diváka (aneb strategie přežití) a v průběhu roku představí přednáškový cyklus. V něm se zaměří na zprostředkování zkušeností z velkých infrastrukturních projektů v zahraničí z pohledu muzejních manažerů i světových architektů.
Expozice Národní galerie v Praze - největší sbírka výtvarného umění

Expozice Národní galerie v Praze - největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie v Praze je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Národní muzeum v Praze

Národní muzeum v Praze

Sbírky hmotných dokladů české i zahraniční provenience týkající se vývoje přírody i historie, zejména v oborech mineralogie, geologie, petrologie, paleontologie, zoologie, antropologie, prehistorie a dalších oborů si můžete prohlédnout v největším muzeu ČR Národním muzeu nejenom v Praze.

30 let architektury ve sbírkách Národní galerie v Praze - výstava

30 let architektury ve sbírkách Národní galerie v Praze - výstava

26. února 1986 byla v Národní galerii v Praze oficiálně ustavena Sbírka architektury. Jejím úkolem bylo soustředit se především na českou architekturu druhé poloviny 20. století. Přestože tehdy začínala s nulovým počtem exponátů, stala se postupně třetí největší galerijní sbírkou.

Cranach ze všech stran - výstava

Cranach ze všech stran - výstava

Výstava Cranach ze všech stran představí německého renesančního malíře a jeho okruh nejen prostřednictvím unikátních děl ze sbírek Národní galerie v Praze, ale také pomocí nejzajímavějších výsledků průzkumu realizovaného specialisty z Cranach Digital Archive Düsseldorf.

Henri Rousseau - výstava v Národní galerii v Praze

Henri Rousseau - výstava v Národní galerii v Praze

Národní galerie v Praze představí Henriho Rousseaua na podzim roku 2016 po skončení výstavy v Musée d’Orsay. Výběr z pařížské expozice bude doplněn o díla českých umělců jako jsou Otto Gutfreund, Jan Zrzavý nebo Toyen, která přiblíží působení malíře na domácí prostředí.

Národní galerie v paláci Kinských v Praze

Národní galerie v paláci Kinských v Praze

Palác Kinských na Staroměstském náměstí bude od února 2016 hostit hlavní expozici výroční výstavy Velkorysost: Umění obdarovat mapující identitu a poslání nejstarší české sbírkotvorné instituce. Výstava je zaměřena na zmíněná témata donátorství, štědrosti a vzájemnosti.

Císař Karel IV. 1316–2016 (1)

Císař Karel IV. 1316–2016

Česko-bavorská zemská výstava Císař Karel IV. 1316–2016 pořádaná při příležitosti 700. výročí narození tohoto výjimečného panovníka představí v Praze i v Norimberku mimořádný výběr památek kultury a umění jeho doby. Výstava se koná ve Valdštejnské jízdárně v Praze od 15. května do 25. září 2016.