Úvod > Aktuality > Mezinárodní dudácký festival Strakonice rozezvučí nejenom místní dudáci

Mezinárodní dudácký festival Strakonice rozezvučí nejenom místní dudáci

Vydáno 23. srpna 2016 Kultura
Mezinárodní dudácký festival Strakonice opět nabídne zajímavý program za účasti mnoha domácích i zahraničních dudáckých souborů i samostatných dudáků. Svým specifickým zaměřením na dudy a folklor spjatý s tímto nástrojem i další žánrovou bohatostí, patří dudácké festivaly ve Strakonicích mezi nejvýznamnější svého druhu v domácím i mezinárodním měřítku. Víte, v čem se liší dudácká muzika Skotska, Turecka či Maďarska? Zjistit to můžete v městě Strakonice, kde od 25. do 28. srpna bude probíhat Mezinárodní dudácký festival.

Jihočeské město Strakonice je nerozlučně spjato s dudáckou muzikou. Kdo by neznal známou legendu o dudákovi Švandovi, který nejdřív vyhrával do tance čertům, a pak jako očistu svůj nástroj svěřil místnímu kostelu.

Říká se, že od té doby jednou v roce slyšeli lidi za oltářem, jak dudy samy od sebe vyhrávají známé melodie. Odborníci se dokonce shodují, že příběh může mít pravdivý základ, protože tancovačky v nedaleké hospodě se někdy protáhly až do rána a Švandův repertoár se ozýval jakoby zpoza oltáře. 
 

Mezinárodní dudácký festival

Strakonice v srpnu ovšem rozezvučí nejenom místní dudáci, ale i hudebníci z celé Evropy. Jihočeské město totiž od 25. do 28. srpna hostí 22. ročník Mezinárodního dudáckého festivalu, který se zde koná každé dva roky. Představí se zahraniční i české dudácké soubory. Dudy jsou tradičním lidovým nástrojem, Strakonice a jejich okolí byly vždy krajem dudáků. Podle četných dokladů byl tento nástroj velmi oblíbeným a hojně užívaným – toto téma bylo i inspirací k Tylovu Strakonickému dudákovi.
 

Dudy na každém kroku

Kromě okouzlující muziky chystá Mezinárodní dudácký festival také doprovodný program a věřte, že dudy nebudou chybět. Výstavu Historické dudy, nástroj králů i žebráků podle dobové ikonografie od 13. do 17. století můžete až do konce září navštívit v Muzeu středního Pootaví. Tradiční součástí festivalu bude staročeský jarmark, který najdete u hradu a pod Jelenkou.

Pokud byste pořád měli pocit, že o dudáctví na Strakonicku nevíte všechno, můžete se projít po Naučné stezce Švandy dudáka. Patnáctikilometrová trasa vás zavede na místa, kde legendární muzikant hrával a dovíte se řadu zajímavostí či popěvků.  Prohlídku můžete doplnit výstupem na hradní věž Rumpál, odkud je krásný výhled na město a jihočeskou krajinu. 

Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2018

Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2018

23. ročník mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích. Do Strakonic přijíždějí každé dva roky tisíce diváků z České republiky i ze zahraničí, diváky i účinkující spojuje i přes jazykové bariéry láska k tradici a lidovému umění, vytváří pocit sounáležitosti a přátelství.

Naučná stezka Švandy dudáka ve Strakonicích

Naučná stezka Švandy dudáka ve Strakonicích

Ve Strakonicích můžete zavzpomínat a projít se po Naučné stezce Švandy dudáka. Stezka vznikala v letech 2007 až 2008 a vede místy, kudy podle pověstí chodil a hrál bájný dudák Švanda.

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum založené v roce 1894 spravuje stálé expozice v prostorách strakonického hradu a od roku 2008 také unikátní areál středověkého vodního mlýna v Hoslovicích. Vsoučasné době prochází muzeum rozsáhlou nekolikaletou rekonstrukcí. Otevřeny jsou jen některé expozice a věž Rumpál.