Úvod > Aktuality > Vydejte se za pozorováním jelenů na Šumavu

Vydejte se za pozorováním jelenů na Šumavu

Vydáno 6. ledna 2019 Příroda
Zimní období nabízí ideální podmínky pro pozorování jelenů v přezimovacích obůrkách na území Národního parku Šumava. Zimní pozorování má však zvláštní režim, aby nedocházelo k nežádoucímu rušení jelení zvěře v době jejího strádání vlivem klimatických podmínek. Proto je třeba se na pozorování předem registrovat. První pozorování jelenů připadá letos na 17. ledna 2019.
JelenJeleni nemají šanci najít ve volné přírodě dostatek potravy a tak jsou v obůrkách, kde dostávají od myslivců řepu, mrkev a jablka. Při krmení je pak sledují milovníci lesní zvěře z pozorovacích míst.

Také Král lesa pravidelně tráví zimu v přezimovací obůrce v Srní, kde si jej zájemci mohou prohlédnout, zároveň mohou také jelenům do obory přinést zmíněné pochutiny. Před budovou územního pracoviště NP Šumava v Srní bude v zimě umístěna krabice, kam můžete ovoce i zeleninu přinést. Na prohlídku je lépe se předem objednat u Správy parku, nejlépe telefonicky.

JelenPozorovat jeleny bude letos možné na Berankách v Srní od 17. 1. do 31. 3. 2019. Pozorování se koná v úterý, čtvrtek a sobotu (mimo st. svátky), vždy od 12:00 do 15:30 hodin. Místem srazu je parkoviště Hotelu Vydra. Rezervovat si místo můžete na telefonu 731 530 233 a 376 599 225 (volejte v pracovní dny od 8:00 do 15:30 hod.).

Od 1. 2. do 31. 3. 2019 bude možné vstoupit do obůrky Zahrádky na Borové Ladě, a to v úterý a čtvrtek od 14:00 hodin. Rezervaci lze provést na telefonu 388 434 125. Místem srazu je rybí líheň Borová Lada.

Z důvodu prací na polomech se v letošní sezoně obůrka Jelení Vrchy U Herciána neuzavírá tzn. nebude zde probíhat pozorování zvěře pro veřejnost.
 

Nejkrásnější paroží na Šumavě nosí Král lesa

JelenZájemci by si neměli nechat doma dalekohled, vhodné je také teplé oblečení. Za pozorování se platí symbolické vstupné 20 korun. Za to dostanou návštěvníci originální vstupenku s jelenem. Kapacita pozorovacího místa je zhruba 30 osob. Díky teplé zimě se však může se stát i to, že před pozorovatelnu nepřijde ani jeden kus.

Jeleni v šumavských lesích se dožívají vyššího věku než v hospodářských lesích nebo v jiných parcích. Král lesa se může chlubit zřejmě nejsilnějšími a nekrásnějšími parohy na Šumavě.
Šumavské safari - jedinečný zážitek z pozorování jelenů v přirozeném prostředí

Šumavské safari - jedinečný zážitek z pozorování jelenů v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo unikátní středoevropské safari, kde lze ze speciálních srubů pozorovat volně jelení zvěř. Do uzavřených výběhů se postupně vrátí i šelmy. Safari je u nás naprosto ojedinělý projekt. V NP jsou nyní k dispozici tři speciální pozorovatelny v Srní, Borové Ladě a Jeleních Vrších.

Národní park Šumava – největší národní park České republiky

Národní park Šumava – největší národní park České republiky

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení.