Úvod > Aktuality > Vydejte se za pozorováním jelenů na Šumavu

Vydejte se za pozorováním jelenů na Šumavu

Vydáno 11. prosince 2015 Příroda
Zimní období nabízí ideální podmínky pro pozorování jelenů v přezimovacích obůrkách na území Národního parku Šumava. Zimní pozorování má však zvláštní režim, aby nedocházelo k nežádoucímu rušení jelení zvěře v době jejího strádání vlivem klimatických podmínek. Proto je třeba se na pozorování předem registrovat.
JelenJeleni nemají šanci najít ve volné přírodě dostatek potravy a tak jsou v obůrkách, kde dostávají od myslivců řepu, mrkev a jablka. Při krmení je pak sleduji milovníci lesní zvěře z pozorovacích míst. Také Král lesa pravidelně tráví zimu v přezimovací obůrce v Srní, kde si jej zájemci mohou prohlédnout, zároveň mohou také jelenům do obory přinést zmíněné pochutiny. Před budovou územního pracoviště NP Šumava v Srní bude v zimě umístěna krabice, kam můžete ovoce i zeleninu přinést.

Na prohlídku je lépe se předem objednat u Správy parku na telefonním čísle 731 530 235 (IS Rokyta), 388 434 125 (Borová Lada), 388 335 014 (Jelení Vrchy). Pozorovat jeleny je možné na Borové Ladě (Zahrádky) ve středu od 11:30hodin. Do Srní (Beranky) za jeleny můžete přijít v úterý, čtvrtek a sobotu od 12 do 15:30 hodin (termíny 17., 19. a 21. 12. jsou však již obsazeny). Pozorovatelna Jelení Vrchy (U Herciána) bude dostupná až od 18.1.každou sobotu od 12 do 14 hodin. Všechny pozorovatelny budou k dispozici do konce března, Jelení Vrchy až do 12. dubna 2016. Skupiny 20 až 30 osob se mohou se Správou parku dohodnout také na jiných termínech.

JelenZájemci by si neměli nechat doma dalekohled, vhodné je také teplé oblečení. Sraz účastníků je v uvedenou dobu vždy na parkovišti u Hotelu Vydra v Srní. Za pozorování se platí symbolické vstupné 20 korun. Za to dostanou návštěvníci originální vstupenku s jelenem. Kapacita pozorovacího místa je zhruba 30 osob. Díky teplé zimě se však může se stát i to, že před pozorovatelnu nepřijde ani jeden kus.

Jeleni v šumavských lesích se dožívají vyššího věku než v hospodářských lesích nebo v jiných parcích. Král lesa se může chlubit zřejmě nejsilnějšími a nekrásnějšími parohy na Šumavě.
Národní park Šumava – největší národní park České republiky

Národní park Šumava – největší národní park České republiky

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení.

Šumavské safari - jedinečný zážitek z pozorování jelenů v přirozeném prostředí

Šumavské safari - jedinečný zážitek z pozorování jelenů v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo unikátní středoevropské safari, kde lze ze speciálních srubů pozorovat volně jelení zvěř. Do uzavřených výběhů se postupně vrátí i šelmy. Safari je u nás naprosto ojedinělý projekt. V NP jsou nyní k dispozici tři speciální pozorovatelny v Srní, Borové Ladě a Jeleních Vrších.