Úvod > Aktuality > Do Trutnova za vojáky, Krakonošem a drakem
Životní styl

Do Trutnova za vojáky, Krakonošem a drakem

  • Vydáno21. června 2015
Jako každý rok v červnu i letos budou v Trutnově vzpomínat, jak se tu v roce 1866 ukrutně bojovalo. Kromě vzpomínkových akcí si ale můžete prohlédnout také pohádkového Krakonoše a draka, který bývá od května do září zavěšený na věži Staré radnice.
V tu červnovou sobotu, která je nejblíže datu výročí prusko-rakouské bitvy u Trutnova 27. června 1866, se na Krakonošově náměstí v Trutnově koná vzpomínková akce na den bitvy. Ta letošní vychází do puntíku přesně: vzpomínat se bude v sobotu 27. června.
 

Černá barva na desce

Oslavy pravidelně připravují členové trutnovského Klubu vojenské historie ve spolupráci s městem Trutnov a spřátelenými vojenskými spolky. Program oslav jediného rakouského vítězství nad pruským vojskem z roku 1866 začínají v 10.00 hodin slavnostním nástupem na Krakonošově náměstí v centru města. Po slavnostních projevech, připomínajících těžké osudy představitelů města zajatých pruským vojskem, se deska s vyznačeným letopočtem 1866 v dlažbě náměstí každý rok natírá černou barvou, poté zazní čestné salvy. Na celou akci pozorně shlíží ze své kašny mohutný Krakonoš; náměstí zdobí již od roku 1892.
 

Pomník jako rozhledna

Další program se odehrává u trutnovské naučné stezky Po stopách války 1866. Ta začíná na Krakonošově náměstí, stoupá na vrch Šibeník a Janský vrch a vede místy nejkrvavějších bojů kolem dalších menších památníků. Stopy bojů jsou patrné i v interiéru kaple sv. Jana Křtitele na Janském vrchu, poblíž pak najdete vojenský hřbitov a vrch Šibeník s pomníkem generála Gablenze, který vítězné bitvě velel. V památníku jsou uloženy jeho ostatky a zároveň slouží jako volně přístupná rozhledna.

Ke vzpomínkovým akcím patří také komentované ukázky bojů a rekonstrukce nejzajímavějších okamžiků bitvy, pietní akt u památníku generála Gablenze, mše v Janské kapli na památku vojáků padlých v okolí Trutnova, hudba a samozřejmě také stylové občerstvení z polní vojenské kuchyně.
 

Co můžete vidět v Trutnově?

Populárním hrdinou města je drak; je součástí městského znaku, jmenuje se po něm Dračí ulička, v Trutnově má dokonce svou galerii a v létě si jej můžete prohlédnout i na věži Staré radnice. Drak na ni vyšplhá každý rok při květnových Dračích slavnostech, dolů pak „sleze“ při městských slavnostech v září.

Pokud budete mít štěstí a při vašem výletu do Trutnova bude pěkné počasí, bude se vám také hodit tip na letní koupaliště a aquapark, možná ale dáte přednost výletu k dělostřelecké tvrzi Stachelberg a blízké rozhledně Eliška.
Dračí ulička – obnovená cesta s pomníkem trutnovské sani

Dračí ulička – obnovená cesta s pomníkem trutnovské sani

Pověstmi opředené místo v těsné blízkosti hradebního obvodu a někdejší Dolní brány inspirovalo v roce 2004 město Trutnov k symbolickému obnovení Dračí uličky a vybudování pomníku legendární trutnovské sani.

Galerie města Trutnova

Galerie města Trutnova

V rámci snahy co nejvíce přiblížit výtvarná díla návštěvníkům pořádá galerie nejrůznější akce, komentované prohlídky a galerijní animace.

Krakonošova kašna v Trutnově

Krakonošova kašna v Trutnově

Trutnovskému náměstí dominuje od roku 1892 Krakonošova kašna. Autorem návrhu kašny je profesor trutnovské reálky Josef Kirschner.

Kulturní centrum Uffo v Trutnově – se smečkou Gabrielových šelem

Kulturní centrum Uffo v Trutnově – se smečkou Gabrielových šelem

V Trutnově slouží konce roku 2010 místním i návštěvníkům města nové kulturní centrum Uffo. Budova umožňuje různé možnosti uspořádání – od divadelní scény až po koncertní úpravu, která nabízí místo až pro 700 návštěvníků. Ve společenském centru Uffo je i nejmodernější divadlo v republice.

Naučná stezka Den bitvy u Trutnova

Naučná stezka Den bitvy u Trutnova

Stezka o dvanácti tabulích prochází lesoparkem a seznámí vás s podrobnostmi přímo v místech bojů z roku 1866. Bitva u Trutnova byla jediná, kterou Rakouská armáda v prusko-rakouských válkách vyhrála.

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově je regionálním vlastivědným muzeem, které sídlí v trutnovském zámku. Muzeum shromažďuje a eviduje sbírky hmotných dokladů vývoje přírody, prehistorie a historie, zejména z území okresu Trutnov, v oborech archeologie, etnografie a historie.

Muzeum války 1866 – muzeum prusko-rakouské války na Chlumu – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum války 1866 – muzeum prusko-rakouské války na Chlumu – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Památkový areál připomínající bitvu, ke které došlo 3. července 1866 na Chlumu a která byla největší a nejkrvavější bitvou prusko-rakouské války. Na bojišti se nachází více než 400 pomníků, památníků, křížů a individuálních i hromadných hrobů. Součástí areálu je i válečné muzeum.

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Dělostřelecká tvrz z let 1935-1938 na Babí u Trutnova měla být po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému. Dnes tvoří bývalé staveniště tohoto mohutného vojenského komplexu významnou stavebně-historickou památku.

Další aktuality

Do Babiččina údolí se vypravte na Ratibořické ovčácké slavnosti

V sobotu 27. dubna 2024 se v Babiččině údolí budou konat Ratibořické ovčácké slavnosti, které připomenou letošní Den Země. Můžete se těšit na ukázku pastvy ovcí a práce pasteveckého psa, ochutnávku ovčích a kozích sýrů, folklórní vystoupení a tradiční řemeslníky. Součástí slavností je prodejní jarmark a dílničky pro děti. Akce se koná za každého počasí.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda