Úvod > Aktuality > Co nezmeškat v lednu: panenky, ledové sochy a historická jízda metrem

Co nezmeškat v lednu: panenky, ledové sochy a historická jízda metrem

Vydáno 2. ledna 2018 Zážitky
Kdekdo by si myslel, že po smršti adventních trhů a koncertů, vánočních akcí, předsilvestrovských i silvestrovských výstupů a dalších akcí koncem roku se dostaví nudný studený leden. Kdepak, na portálu Kudy z nudy to dál žije: přece byste si nenechali ujít nové ledové sochy, bláznivé zimní závody nebo výstavu, která se točí kolem Hieronyma Bosche?
Velké pozornosti se jako každý rok těší ledové sochy. Někde nečekali na leden a začali už v prosinci, třeba v Ledovém královstvíkempu Sport v Rožnově pod Radhoštěm nebo v Ledáriu ve Špindlerově Mlýně, jinde ale akce vypukne až v novém roce. Třeba na Pustevnách, kde budou obří ledové a sněhové sochy k vidění od 6. do 21. ledna. Otazníky je obklopen sněhový KrakonošJilemnici: to, zda obří socha na hlavním náměstí vyroste nebo ne, záleží na sněhové nadílce a přízni počasí. 
 

Kde něco pěkného končí a kde začíná?

Skvělá zpráva pro milovníky fantastických světů a fantasmagorických bytostí malíře Hieronyma Bosche: v pátek 19. ledna v areálu Výstaviště Praha Holešovice začne multimediální výstava Bosch. Oživené vidění. Pořadatelé se pokusili shromáždit veškeré existující informace o životě a díle slavného malíře, a tak vás čeká skutečný karneval příšer.

Spousta výstav ovšem v lednu končí: například v neděli 14. ledna máte poslední příležitost k návštěvě výstavy plyšových medvídkůIvančicích a hravé výstavy mechanických loutek a strojů Cirkus mechanikus ve Vida science centruBrně. V neděli 28. ledna končí výstava architekta Davida Vávry Běžet s domy v brněnské Galerii Architektury, do středy 31. ledna byste měli stihnout výstavu Noční život v Krkonoších ve Vrchlabí a také výstavu panenek na zámku v Plzni-Křimicích. Jen o pár dní později pak končí další výstava panenek, tentokrát v Muzeu Litovel.
 

Sto let republiky

Hlavním tématem roku 2018 je sté výročí založení Československé republiky. Kancelář Prezidenta republiky společně se správou Pražského hradu, Vojenským historickým ústavem, Poštovním muzeem a dalšími institucemi připravily výstavní projekt Založeno 1918. Ten během celého roku nabídne několik výstav různých prostorách Hradu.

První v pořadí a zároveň slavnostní úvod jubilejního roku 2018 bude výstava V základech státnosti; potrvá pouhých pět dní od 10. do 15. ledna a v Císařské konírně představí unikátní památky z 9. až 14. století, které tvoří základy historie našeho národa.
 

Akce a tipy pro zimní večery a víkendy

Grand Restaurant Festival 2018

Grand Restaurant Festival 2018

Devátý ročník Grand Restaurant Festival 2018 probíhá od 15. ledna do 28. února 2018 a je do něj zapojeno téměř 100 restaurací ve všech krajích České republiky. Ty si připravily shodně tři různá degustační menu, které si můžete předem objednat a zaplatit.

Grand Festival smíchu 2018

Grand Festival smíchu 2018

Pardubice se na jeden týden opět po roce stanou hlavním městem smíchu! Východočeské divadlo Pardubice bude totiž od 22. do 29. ledna 2018 hostit již XVIII. ročník Grand Festivalu smíchu, který je svým zaměřením zcela unikátní, neboť se věnuje výhradně komediálnímu žánru.

Výstava Czech Press Photo 2017

Výstava Czech Press Photo 2017

Výstava vítězných a dalších vybraných fotografií a videí 23. ročníku soutěže Czech Press Photo se od 22. listopadu 2017 do 30. ledna 2018 představí v Křížové chodbě a Rytířském sále pražské Staroměstské radnice.

Noční prohlídky kláštera Králíky 2017/2018 - Hora Matky Boží

Noční prohlídky kláštera Králíky 2017/2018 - Hora Matky Boží

Přijďte zažít tajemnou atmosféru při noční prohlídce kláštera, kde jemné osvětlení spolu se stíny zvýrazňuje tajemný a duchovní význam speciálně osvětlených exponátů, obrazů, sousoší, ale také klášterní kryptu a unikátní Kapli Svatých Schodů.

Večerní prohlídky po Zoo Praha - leden 2018

Večerní prohlídky po Zoo Praha - leden 2018

Skupinová prohlídka vedená odborným průvodcem po ukončení tradiční otevírací doby nabízí exkluzivní možnost dozvědět se nejen mnoho zajímavých informací a příběhů ale hlavně poznat zoo i její obyvatele z jiného úhlu pohledu.

Vlastivědné vycházky Prahou - leden 2018

Vlastivědné vycházky Prahou - leden 2018

Pražská informační služba připravila na leden 2018 velký výběr vlastivědných vycházek po pražských památkách a zajímavých místech. Pojďte do tajemných uliček Starého Města, objevovat pražská nábřeží,Národní divadlo, Vyšehrad a další památky Prahy.

Zimní prohlídky zámku Lednice

Zimní prohlídky zámku Lednice

Státní zámek v Lednici zůstává otevřen přes zimní sezónu všem milovníkům historie. Je přístupný vždy o víkendech od 10 do 16 hodin (mimo leden). Mimo to se v zimě můžete ohřát v zámeckém skleníku nebo při plavbách s vůní svařeného vína po řece Dyji k Janohradu.

Džungle, která nespí - večerní provázení skleníkem Fata Morgana

Džungle, která nespí - večerní provázení skleníkem Fata Morgana

Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Ve skleníku Fata Morgana tuto možnost máte. Přijďte se projít džunglí, která nespí.

Chebský hrad - zimní prohlídky

Chebský hrad - zimní prohlídky

Brána Chebského hradu se nezavírá ani v zimním období. Od 1. listopadu až do konce břena je v rámci zimního návštěvnického režimu přístupný. Uvidíte rozlehlé hradní nádvoří, torzo románského paláce a barokní pevnostní val, z něhož se nabízí velmi pěkný pohled na část města a blízké okolí.

Letenské prase aneb Zabíjačka v muzeu

Letenské prase aneb Zabíjačka v muzeu

Opět po roce máte možnost zažít tradiční českou domácí zabíjačku! XI. ročník tradiční slavnosti v Národním zemědělském muzeum Praha spojený s ukázkami práce řezníků při klasické české zabíjačce.

Kluziště na Letné - největší ledová plocha v Praze

Kluziště na Letné - největší ledová plocha v Praze

Kluziště na Letenské pláni naleznete v blízkosti ulice Milady Horákové naproti fotbalovému stadionu Sparta. Mimo sportovního vyžití vás zde čeká také zajímavý doprovodný program, ve kterém nechybí například i vánoční trhy.

Šrobárova sbírka v Národním zemědělském muzeu

Šrobárova sbírka v Národním zemědělském muzeu

Výstava s příznačným podtitulem Odhalení veřejnosti poprvé v historii představuje soubor obrazů mimořádné a současně téměř neznámé Šrobárovy sbírky, vzniklé v období první republiky za ne zcela jasných okolností. Sbírka seznamuje s unikátními malbami realistických malířů od 16. do 19. stol.

Multimediální výstava

Multimediální výstava "Bosch - Oživené vidění". Vůbec poprvé v Česku!

Multimediální výstava „Bosch. Oživené vidění“, od 19. ledna 2018 v areálu Výstaviště Praha Holešovice.

Festival krátkých filmů Praha 2018

Festival krátkých filmů Praha 2018

Nejlepší a nejinspirativnější krátké filmy z celého světa opět míří do Prahy. Představí se na 13. ročníku Festivalu krátkých filmů Praha, který se uskuteční od 17. do 21. ledna 2018. Letošní novinkou je soutěžní program českých krátkých filmů, které vznikly v uplynulém roce.

Ledové sochy na Pustevnách 2018

Ledové sochy na Pustevnách 2018

Rok se s rokem sešel a opět se můžete přijet podívat na ledovou nádheru na Pustevny. Od 6. do 21. ledna budou k vidění unikátní ledové sochy.

Šediváčkův long 2018 - extrémní závod psích spřežení

Šediváčkův long 2018 - extrémní závod psích spřežení

Jeden z nejobtížnějších závodů psích spřežení v Evropě, Šediváčkův long, se uskuteční 23. - 27. ledna 2018 v Orlických horách. Dech se vám bude tajit při sledování závodů jako Burton Spring Session, Quiksilver Snow Jam či Redbull Nordix.