Úvod > Aktuality > Vinobraní v Troji se koná už tento víkend! Oslavte svátek sklizně na vinici sv. Kláry

Vinobraní v Troji se koná už tento víkend! Oslavte svátek sklizně na vinici sv. Kláry

Vydáno 15. září 2017 Gurmánská turistika
Nemáte ještě plán na víkend? Přijměte pozvání na vinobraní, které se koná na jedné z nejstarších vinic v Praze. Vinice sv. Kláry v trojské botanické zahradě 16. a 17. září nabídne nejen víno, pálenku a burčák z místních hroznů, ale představí se zde i další přední vinaři z Čech a Moravy. Zdejší atmosféra a překrásný výhled na panorama Prahy doplní hudební program, ze kterého si vybere opravdu každý. Nebojte se, ani vaše děti se tu nudit nebudou. Přijďte si s celou rodinou užít vinobraní na vinici svaté Kláry, program probíhá po oba dny od 11:00 do 19:00 hodin.
O víkendu 16. a 17. září nabídne přehlídku vín  předních českých i moravských vinařů a samozřejmě víno z trojské vinice pražská vinice sv. Kláry.

Znalí cestovatelé samozřejmě dávno vědí, že vinice je součástí Botanické zahrady v Praze-Troji a že z terasy viničního domu se otevírá nádherný výhled na Prahu – o to hezčí, když se můžete rozhlížet se sklenkou vína v ruce a k tomu hraje hudba různých žánrů. A ani letos nebude chybět ani zajímavý doprovodný program. Zatímco v sobotu si na své přijdou zejména milovníci žánru country, v neděli se vinicí budou linout tóny tradičních cimbálovek a staropražských písniček. Milovníky jazzu potěší skupina J. J. Jazzmen, která po oba dny zahraje v prostoru Ornamentální zahrady.

víno cimbálAni ti nejmenší návštěvníci se během vinobraní nudit nebudou. Jsou pro ně připravena představení Petrpaslíkova divadla a divadélka Romaneto. Od pracovníků botanické zahrady se se děti dozvědí zajímavosti ze života rostlin. Připraveny jsou také zábavné a zajímavé aktivity ve stánku Primy ZOOM (malování na obličej, velké pexeso, velké puzzle, twister aj.) a těšit se mohou i na vodní bar firmy Pražské vodovody a kanalizace. Nejenom děti se pak v neděli pobaví ve speciálním kruhovém fotbalovém hřišti. Přijměte výzvu a od 11:00 do 18:00 hodin si v expozici Stráň otestujte vaše fotbalové schopnosti hráč proti hráči.
 

A na co se mohou těšit vaše chuťové pohárky?

VínoPřipravena je široká nabídka vín z vinice sv. Kláry včetně zdejších šampionů – vín oceněných na odborných vinařských soutěžích. Nenechte si ujít například Rulandské modré rosé 2016, vítěze kategorie růžová vína a klarety v Národní soutěži vín pro vinařskou oblast Čechy 2017, a Rulandské modré – výběr z hroznů 2012, vítěze kategorie červených suchých a polosuchých vín na soutěži Král vín 2016.

Dále se představí například mělnické vinařství Vondrák, vinařství Maděřič z Moravského Žižkova, vinařství Konečný z Čejkovic, vinařství Pavel Binder z Rakvic, společnost a vinařství Víno Hruška a vinařství Hrabal z Velkých Bílovic.

Víno bíléNa své si samozřejmě přijdou i milovníci burčáku. Nabídka bude tradiční, tedy jak bílý, tak červený burčák z odrůd Müller Thürgau, Chrupka bílá a Modrý Portugal.

V letošním roce doplnila nabídku Vinotéky sv. Kláry limitovaná edice tří odrůdových matolinových pálenek. Matoliny jsou výlisky získané při zpracování hroznů. Ty se  následně zpětně hydratují zbytkem vinného moštu a vzniklá směs zakvasí, vylisuje se a vypálí. Nutno ale upozornit, že se skutečně jedná o edici limitovanou, zájemci by proto s nákupen určitě neměli váhat. V průměru bylo vyrobeno 130 lahví v každé ze tří odrůd: Rulandské šedé, Tramín červený a Muškát moravský.
 

Vstupenka platí i do Botanické zahrady

TrojaVstupenka na vinobraní v Botanické zahradě stojí 200 Kč a dostane skleničku k ní na víno zdarma. V sobotu navíc platí také pro vstup do Botanické zahrady, včetně vstupu do skleníku Fata Morgana.

Pro zájemce bude možnost navštívit expozici výroby vína s průvodcem, a to po oba dny. Prohlídka expozice je možná ve 14 a 16 hodin a stojí 350 Kč/os. Vstupenka zahrnuje exkurzi po expozici, degustaci 2 vzorků vína, včetně vstupného na Vinobraní. Pozor! Rezervace na prohlídku expozice výroby vína nutná, a to na amalie.balastikova@botanicka.cz nebo 737 284 260.
Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Navozuje příjemnou atmosféru a pocit klidu, když listy vinné révy lehounce ševelí ve větru. Snad právě větru vyprávějí o výrobě vína; ale vy máte možnost poslechnout si příjemného průvodce a na závěr prohlídky ochutnat samotný produkt.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Vinice Salabka v Praze Tróji

Vinice Salabka v Praze Tróji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze - Tróji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.

Trojské vinobraní - Vinobraní sv. Kláry 2017

Trojské vinobraní - Vinobraní sv. Kláry 2017

Také se každý rok těšíte na podzim a vinobraní? Dobré pití, jídlo i zábava s krásným výhledem na metropoli - to je již tradiční vinobraní na vinici sv. Kláry v Botanické zahradě v Troji.

Další aktuality

15.6.
2018
8. ročník Apetit pikniku se blíží!

8. ročník Apetit pikniku se blíží!

Praha | Gurmánská turistika
13.6.
2018
Festival minipivovarů ovládne Pražský hrad

Festival minipivovarů ovládne Pražský hrad

Praha | Gurmánská turistika
12.6.
2018
Ochutnejte Pivo na náplavce!

Ochutnejte Pivo na náplavce!

Praha | Gurmánská turistika