Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Zámek a hřebčín Kladruby nad Labem

Zámek a hřebčín Kladruby nad Labem

Památky
Hřebčín v Kladrubech nad Labem prošel náročnou rekonstrukcí a od sezony 2016 zahájil zpřístupnění prohlídkových okruhů. Návštěvníci se mohou těšit na komentované prohlídky stájí, historické kočárovny a postrojovny a zámeckou expozici věnovanou císaři Franzi Josefu I. a císařovně Sissi.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem zahájil 1. dubna 2016 novou turistickou sezónu otevřením nově zrekonstruovaných objektů. Turistická sezóna v hřebčínu potrvá až do 31. října 2016. Návštěvníci se mohou těšit na komentované prohlídky stájí, historické kočárovny a postrojovny, také na zámeckou expozici věnovanou císaři Franzi Josefu I. a císařovně Sissi, či expozici lesovny se simulátorem jízdy v kočáře nebo také na možnost prohlédnout si celý areál hřebčína z rozhledny.

Cílem stavebních úprav bylo navrácení původního klasicistního vzhledu objektům, zkvalitnění prostředí pro chov koní a zvýšení úrovně odborných veřejných služeb. Po dokončení oprav se hřebčínu vrátil jeho klasicistní vzhled, a to včetně zelené fasády. Do projektu byly zařazené stavby, které byly nejvíc v havarijním stavu. Po rozsáhlé rekonstrukci se hřebčín ještě víc otevře laické i odborné veřejnosti. Pro návštěvníky hřebčína vzniknou nové prohlídkové trasy, konat se budou ceremonie, předvádění výcviků koní, výuka jízdy na koních a ve spřežení. Hřebčín bude pořádat semináře, konference, workshopy s tématy vlivu chovu koní na utváření krajiny.


Kladruby jsou nejstarším hřebčínem na světě

Nejstarší hřebčín na světě, založený roku 1552, povýšen na dvorní hřebčín roku 1579 císařem Rudolfem II. je domovem ušlechtilých starokladrubských koní - jediného plemena koní určeného pro ceremoniální účely panovnických dvorů, splňující nejvyšší nároky pro kočárové koně. V Kladrubech nad Labem jsou starokladrubští bělouši ustájeni v několika objektech. Přímo v Kladrubech n. L. jsou ustájeni koně základního stáda – plemenní hřebci a chovné klisny, hříbata do odstavu, koně ve výcviku, sportovní a koně určení k prodeji. Do nedalekého „Padocku“ přicházela většinou odstavená hříbata, která bývala v jednom roce přemístěna do odchovny v Selmicích, dnes jsou zde většinou teplokrevné klisny. Na vzdálenějším Josefově jsou ustájeny chovné klisny nízkobřezí nebo nezabřezlé.

Odchovna Selmice je s hřebčínem spojena čtyři kilometry dlouhou lipovou alejí, jež přímočaře protíná pastviny. V Selmicích jsou v oddělených stádech hřebečků a klisniček odchovávány tři ročníky mladých koní – ročci, dvouletci a koně tříletí.   Chovatelům koní nabízí hřebčín možnost připouštění či inseminace klisen kvalitními hřebci, možnost ustájení klisen v době připouštění, odchov mladých koní v Selmicích ad. Pro širokou jezdeckou veřejnost pak nabízí exkurze, možnost výuky jízdy na koních či v kočáře, jízdy kočárem, ale také například občerstvení či nákup upomínkových předmětů. Hřebčín včetně plemena stkl. koní je od roku 1995 vyhlášen státní kulturní památkou.
 

Prohlídkové okruhy

Stáje
Poznejte zblízka stáje jednoho z nejstarších hřebčínů na světě, setkejte se s našimi starokladrubskými koňmi, koňmi císařů a králů, a odhalte, čím vším musí projít novorozená hříbata, než se z nich stanou chovné klisny nebo plemenní hřebci.

Zámek
Přeneste se do dob císaře Františka Josefa I. a jeho manželky Alžběty, zvané Sisi. Projděte se v jejich stopách dvanácti stylově zařízenými sály a komnatami, nahlédněte do kostela, který zde dali postavit, a nechejte si vyprávět o jejich zvláštních zvycích a podivuhodných osudech.

Kočárovna, postrojovna a muzeum
Prozkoumejte soukromý kočár císaře Ferdinanda V., státní kočár T. G. Masaryka a další cenné kočáry a saně. Nechejte se ohromit dokonalým modelem císařského osmispřeží a v sále muzea se vydejte na výpravu více než pětisetletou historií chovu koní v Kladrubech. Tato prohlídka se nabízí pouze v kombinaci s prohlídkou stájí.

Lesovna
Navštivte jednu z nejstarších barokních roubenek v kraji a v ní úřadovnu c. a k. lesního správce. Za ní pak objevte unikátní simulátor jízdy v kočáře. Nastupte na kočár, nasaďte si brýle pro virtuální realitu a vydejte se na projížďku Kladrubským Polabím. V pracovní dny lze také nahlédnout do stále fungující sedlářské dílny.

Rozhledna
Vystoupejte po 87 schodech do výšky 17 metrů na bývalou vodárenskou věž, nově přestavěnou na rozhlednu, a užijte si pohled na areál hřebčína z ptačí perspektivy.
Rozhlednu můžete navštívit bez průvodce. Klíč se zapůjčuje na pokladně oproti 200 Kč záloze.

Celý popis
Naposledy změněno: 28. 7. 2016
28.10.
Hubertova jízda v Kladrubech nad Labem pro veřejnost

Hubertova jízda v Kladrubech nad Labem pro veřejnost

Kladruby nad Labem, Východní Čechy
9.10.
Velká pardubická 2016

Velká pardubická 2016

Pardubice, Východní Čechy
10.9.
Vinobraní na zámku Kačina 2016

Vinobraní na zámku Kačina 2016

Svatý Mikuláš, Střední Čechy
2.4.
31.10.
Otevřete třináctou komnatu

Otevřete třináctou komnatu

Šťáhlavy, Plzeňsko a Český les
Jezdecký areál s dostihovým závodištěm Kolesa

Jezdecký areál s dostihovým závodištěm Kolesa

Kladruby nad Labem, Východní Čechy
Vodní skútr - půjčovna na Labi

Vodní skútr - půjčovna na Labi

Přelouč, Východní Čechy
Půjčovna vodních skútrů v Přelouči

Půjčovna vodních skútrů v Přelouči

Přelouč, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Alwin - místo hvězdných nocí

Penzion Alwin - místo hvězdných nocí

Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecko
Zámecká restaurace Chlumec nad Cidlinou

Zámecká restaurace Chlumec nad Cidlinou

Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecko
Restaurace na terase zámku Karlova Koruna

Restaurace na terase zámku Karlova Koruna

Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecko
Areál Vigvam v Němčicích u Kolína

Areál Vigvam v Němčicích u Kolína

Němčice, Střední Čechy