Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Zámek Bystřice nad Úhlavou

Zámek Bystřice nad Úhlavou

Památky
Od roku 2015 je objekt uzavřen a zámek je veřejnosti nepřístupný.

První archivní zmínka je z roku 1339, kdy Sezema, syn Protivův z Dolan kupuje toto panství. Zřejmě již tehdy stála v místě dnešního zámku rozsáhlá tvrz. V druhé polovině 14.století byla původní tvrz rozšířena do podoby hradu.

Koncem 15.století se stala Bystřice na dlouhou dobu majetkem Kočů z Dobrše, jednoho z nejvýznačnějších šlechtických rodů tehdejšího českého království. Bystřice v podobě nově přebudovaného renesančního zámku se stala významným kulturním střediskem humanitních osobností. Odtud vyjeli roku 1598 Kryštof Harrant z Polžic a Bezdružic a Heřman Černín z Chudenic na pouť do Svaté země Palestiny. Zadlužení majitelé bystřického panství neudrželi náklady rozsáhlého panství a tak získal majetek v soudní dražbě roku 1839 kníže Karel ze starého německého knížecího a panovnického rodu Hohenzollern – Sigmaringen. Za Hohenzollernů došlo v letech 1848-1852 k nákladné přestavbě v pseudogotickém slohu, která výrazně poznamenala především severní průčelí zámku a vstupní věž.

Po roce 1945 byl zámek využíván jako vojenský lazaret, policejní stanice a později jako ústav pro mentálně postižené děti.

Celý popis
Naposledy změněno: 24. 5. 2016
26.3.
17.7.
Výstava Linoryt I

Výstava Linoryt I

Klenová, Šumava
23.7.
Rytíři na hradě Klenová

Rytíři na hradě Klenová

Klenová, Šumava
15.4.
19.6.
Teorie chlupatého míče

Teorie chlupatého míče

Klatovy, Šumava

Ubytování a restaurace v okolí