Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Zámecké kuličky v kavárně na zámku Žinkovy

Zámecké kuličky v kavárně na zámku Žinkovy

Zážitky
Vzpomínáte na své dětství, dobu kdy nebyly iPady, iPhony a jiné iVymoženosti? Zavzpomínat na jednu z dětských her dob minulých můžete v zámecké kavárně na zámku Žinkovy, kde si lze vypůjčit zámecké kuličky!

V Zámecké kavárně v Žinkovech si můžete kuličky vypůjčit a zkusit si zahrát. Půjčí vám tu sady pro kluky i holky obsahující kuličky, důlek a pravidla.

Kuličky skutečně patří mezi nejstarší sporty v historii lidstva. Potvrzují to archeologické nálezy – například ve starověkém Egyptě byly v hrobkách nalezeny kuličky vyrobené z oblázků. Stejné nálezy byly zaznamenány v aztéckých pyramidách či na pohřebištích původních obyvatel severní Ameriky, které se datují do roku 100 před n. l. Nejstarší nalezená kulička pochází z Egypta a datuje se do roku 3000 let před n. l.

V dobách starověku se kuličky těšily největší oblibě na území Římské říše. Kuličky svého času hrávali i Caesar či Romulus Augustus. V Německu zaznamenala tato hra velký rozmach kolem roku 1500. V dobách, kdy ještě nebyly asfaltové silnice, herní vášeň obyvatel Norimberku došla tak daleko, že roku 1503 místní koncil musel vydat nařízení, přikazující hrát pouze mimo město.

Novodobá historie kuliček se začíná psát na podzim roku 1998. Tehdy byla uspořádána série 4 turnajů, které se hrály podle pravidel, jak je známe dnes. O rok později, v srpnu 1999, byl založen Český kuličkový svaz. Vznikl o několik týdnů dříve, než Německý kuličkový svaz (Deutsches Murmelrat) a tak i přesto, že v Německu se hrají turnaje mnohem déle než u nás, drží Česká republika v tomto směru prvenství.

Dříve se hrávalo s kuličkami vyrobenými nejčastěji z oblázků, jílu, kostí či mramoru. Právě mramor dal pravděpodobně kuličkám jejich název v angličtině (marble = anglicky mramor, marbles = anglicky kuličky). V novodobější historii se setkáme spíše se skleněnými kuličkami. Někteří historici tvrdí, že jako první se začaly vyrábět v Benátkách. Většina jich však připisuje prvenství továrně z německého městečka Lauscha založené roku 1590 Christoffem Müllerem a Hansem Greinerem. Největším současným výrobcem kuliček je firma Vacor z Mexika. Ve svých začátcích sice vyráběla hliněné kuličky, ale od roku 1934 přešla na výrobu skleněnek. Dnes vyrábí až 12 milionů kuliček denně a vyváží je do 40 států světa. U nás patří jejich kuličky mezi profesionálními hráči k nejoblíbenějším.

Celý popis
Naposledy změněno: 17. 5. 2018
17.3.
2.12.
Nepomucké trhy 2018

Nepomucké trhy 2018

Nepomuk, Plzeňsko a Český les
5.5.
30.9.
Četníci nejen za císaře pána ve Spáleném Poříčí

Četníci nejen za císaře pána ve Spáleném Poříčí

Spálené Poříčí, Plzeňsko a Český les
30.1.
3.6.
Fochtle a voháňky

Fochtle a voháňky

Klatovy, Šumava
Poustevna Na Skalici u obce Prádlo

Poustevna Na Skalici u obce Prádlo

Nepomuk, Plzeňsko a Český les
Kostel sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku

Nepomuk, Plzeňsko a Český les
Svatojánské muzeum Nepomuk

Svatojánské muzeum Nepomuk

Nepomuk, Plzeňsko a Český les

Ubytování a restaurace v okolí