Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Vlašský dvůr v Kutné Hoře - nahlédněte do královské mincovny

Vlašský dvůr v Kutné Hoře - nahlédněte do královské mincovny

Památky
Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "prubíř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Hlavním cílem nové expozice je vyprávět poutavý příběh dějin Vlašského dvora, který se dá bez nadsázky nazvat "českou centrální bankou středověku". Expozice je rozdělena na tři tematické okruhy: dějiny stavby, proces výroby mince a Pražský groš.

Původně centrální mincovna nazvaná podle italských odborníků Vlachů. Po mincovní reformě Václava II. v roce 1300 se ve Vlašském dvoře začaly razit pražské groše. Vlašský dvůr se stal svědkem mnoha významných událostí, včetně královských voleb. Počátkem 15. století se Vlašský dvůr stal dočasným sídlem panovníka. Král Václav IV. nechal Vlašský dvůr přebudovat na dvoupatrový palác s kaplí.
Ve Vlašském dvoře můžete také nahlédnout do prostor někdejšího královského paláce. Nenechte si ujít královskou kapli se zcela jedinečnou secesní výmalbou, kde můžete obdivovat i originály vrcholně gotických oltářů.

V autentickém prostředí sklepních prostor se nachází muzeum Odhalení tajemné tváře Kutné Hory, které za doprovodu zvukové kulisy představuje skutečné zločiny a neřesti v dobách stříbrné horečky, nástroje na mučení a trestání, obrazy husitských bojů, havířské nepokoje.

V období 12. 1. 2015 až 28. 2. 2015 je z technických důvodů omezen provoz - individuální turisté mohou přijít na prohlídku vždy od čtvrtka do neděle, a to od 10 do 16 hod. Od pondělí do středy je expozice zpřístupněna pouze předem objednaným skupinám. Rezervaci prohlídek je možno provést na čísle 736 485 409 či emailu vlasskydvur@kh.cz.

Celý popis
Naposledy změněno: 28. 9. 2016
2.4.
31.10.
Otevřete třináctou komnatu

Otevřete třináctou komnatu

Šťáhlavy, Plzeňsko a Český les
1.9.
31.12.
Čtyřvstupenka v Kutné Hoře

Čtyřvstupenka v Kutné Hoře

Kutná Hora, Střední Čechy
1.1.
31.12.
Questing: Po stopách havířů v Kutné Hoře

Questing: Po stopách havířů v Kutné Hoře

Kutná Hora, Střední Čechy
28.9.
Den otevřených ve Squash Clubu Kutná Hora

Den otevřených ve Squash Clubu Kutná Hora

Kutná Hora, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí