Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Viklan v Kadově

Viklan v Kadově

Příroda
Třicet tun těžký viklan v lesíku nedaleko obce Kadov na Blatensku představuje jeden z největších a nejlépe dochovaných žulových viklanů v České republice.

Nejstarší záznamy o kadovském viklanu pochází z roku 1856. Balvan, který po pobodu měří více než 11 metrů, přitahoval pozornost nejen vědců, ale také kameníků, kteří do něj vytesali prohlubně pro usazení klínů, pomocí kterých chtěli kámen rozbít. Zásluhou okresního hejtmanství však jejich záměr navyšel a viklan byl uchován do dnešních dnů.

Třicet tun těžký oblý kámen ve tvaru čočky spočívá jen nepatrnou plochou na jiném velkém kameni. Přes svou obrovskou hmotnost a výšku půl druhého metru se při pouhém doteku ruky rozpohybuje. Koncem 19. století byl z původního lůžka násilně vysunut a až zásluhou několika nadšenců, důmyslného systému dřevěných pák a sochorů byl v roce 1983 znovu usazen na své původní místo. Vznik viklanů se vysvětluje postupným zvětráváním horniny, kdy méně odolné partie rychleji podléhají geologickým vlivům. Kadovský viklan, který byl prohlášen za chráněný přírodní výtvor, patří k největším a nejzachovalejším v Čechách. Místo bylo odnepaměti považováno za pravěké obětiště a váže se k němu i řada pověstí.

Z Blatné byste do Kadova došli po žluté turistické trase a kolem viklanu vede do nedalekého Vrbna Naučná stezka okolím viklanu, kde najdete celkem 13 zastavení. Trasa začíná u Hydrobiologické stanice Velký Pálenec, poté vede po hrázi rybníka Velký Pálenec a pokračuje dále zhruba jihozápadním směrem osadou Vrbno, odtud na obec Kadov a končí u skupiny balvanů, zvaných Velký čertův náramek.

Celý popis
Naposledy změněno: 30. 5. 2016
25.6.
Rybářské slavnosti v Blatné

Rybářské slavnosti v Blatné

Blatná, Jižní Čechy
12.5.
23.6.
Kolokruh - výstava výtvarných prací žáků ZUŠ

Kolokruh - výstava výtvarných prací žáků ZUŠ

Spálené Poříčí, Plzeňsko a Český les
1.1.
31.12.
Spálené Poříčí - 777 let od první písemné zmínky

Spálené Poříčí - 777 let od první písemné zmínky

Spálené Poříčí, Plzeňsko a Český les
14.4.
12.6.
Alespoň jeden dobrý skutek denně!

Alespoň jeden dobrý skutek denně!

Blovice, Plzeňsko a Český les

Ubytování a restaurace v okolí