Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Rozhledna na Velkém Lopeníku

Rozhledna na Velkém Lopeníku

Příroda
Rozhledna Velký Lopeník stojí na stejnojmenném vrchu – druhé nejvyšší hoře CHKO Bílé Karpaty. Stavba na česko-slovenské hranici má být symbolem přátelství Čechů a Slováků. Z vyhlídkové plošiny se odkrývá fascinující kruhový výhled.
Rozhledna Velký Lopeník v Bílých Karpatech je 22 metrů vysoká stavba z dubového dřeva, která se nachází na stejnojmenném kopci (911 m.n.m.). Rozhledna má podobu dřevěné příhradové konstrukce s kamennou základnou. Dubová konstrukce rozhledny však začala po několika málo letech od postavení podléhat hnilobě a plísni. Ve spojení s drsným horským počasím se technický stav rozhledny začal rychle zhoršovat, proto se obec Lopeník rozhodla, že ji nechá natřít volskou krví, která by měla dřevěné části ochránit. Nátěr však nakonec proběhl pouze symbolicky, protože se nenašel žádný "dárce" tohoto speciálního nátěru.

První dřevěná rozhledna stála na vrcholovém temeni Velkého Lopeníku prý ještě před II. světovou válkou. Dnešní stavba byla zbudována roku 2005 dle návrhu studia New Work. Po překonání 101 schodů se z vyhlídkové plošiny otevírá kruhový výhled. Za dobrého lze dohlédnout na českou i slovenskou stranu - uvidíte odtud vrcholy chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, Chřiby, Hostýnské a Vizovické vrchy, Beskydy, Pálava a Jeseníky; ze Slovenska je vidět Strážovské vrchy, Malá Fatra, Považský Inovec a Malé Karpaty.

U rozhledny stojí turistický přístřešek a v lese je i pramen s pitnou vodou. Nedaleko najdete suché WC. Na vrchol Velkého Lopeníku vede několik výstupových tras - nejfrekventovanější ze sousedního Mikulčina vrchu (5 km), cesta po žluté a zelené turistické značce od chaty Lopeník ve stejnojmenné obci (kde lze dobře zaparkovat), a opuštěná náročnější trasa od západu po zelené značce z Bošácké doliny.

Rozhledna je celoročně otevřená. Vstup na rozhlednu je na vlastní nebezpečí. V sezóně bývá otevřen kiosek s občerstvením, kde je možné zakoupit turistickou známku a jiné turistické materiály. Návštěvníkům jsou k dispozici lavičky, otevřené ohniště, pramen s vodou, dřevěný přístřešek a suché WC. Vstupné se platí pouze v sezóně, a to od středy do neděle 10:00 až 18:00 hodin, otevřeno je však nonstop.
Celý popis
Naposledy změněno: 21. 8. 2017
20.8.
26.8.
Divadelní Luhačovice 2017

Divadelní Luhačovice 2017

Luhačovice, Východní Morava
29.6.
8.10.
Pod povrchem ornamentu

Pod povrchem ornamentu

Uherské Hradiště, Východní Morava
7.7.
30.9.
Zdeněk Burian - malíř ztraceného času

Zdeněk Burian - malíř ztraceného času

Uherské Hradiště, Východní Morava
9.7.
27.8.
Pravidelné plavby s programem na Baťově kanále

Pravidelné plavby s programem na Baťově kanále

Uherský Ostroh, Východní Morava
K šesti rozhlednám Východního Slovácka

K šesti rozhlednám Východního Slovácka

Bystřice pod Lopeníkem, Východní Morava
Naučná stezka Okolo Hrozenkova

Naučná stezka Okolo Hrozenkova

Starý Hrozenkov, Východní Morava
Moravské Kopanice v Bílých Karpatech

Moravské Kopanice v Bílých Karpatech

Starý Hrozenkov, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí