Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Rozhledna Bolfánek u Chudenic

Rozhledna Bolfánek u Chudenic

Příroda
Rozhledna Bolfánek se vypíná nad městečkem Chudenice. To je známé především pro své dva zámky (Nový a Starý), sídla rodu Černínů a také jaké místo kde působil Josef Dobrovský.
Rozhledna stojící na vrchu Žďáru (587 m) vznikla v roce 1845, ale historie celé stavby je o více než sto let delší. Na místě nynější rozhledny stávala dříve kaplička postavená na paměť návštěvy řezenského biskupa Wolfganga, který tu roku 973 v nedaleké jeskyni pod skálou přenocoval, když se vracel z Prahy, kde vysvětil prvního českého biskupa Dětmara. V letech 1722 – 1725 tu postavil František Josef Černín, podle návrhu architekta Maxmiliána Kaňky, velký poutní kostel, který byl však za náboženských reforem císaře Josefa II. zbořen. Zůstala z něj pouze věž, mezi lidmi nazývána Bolfánek. Je to vlastně počeštěný název jména Wolfgang. 

V roce 1845 byla věž přestavěna na rozhlednu a zvýšena o 45 metrů. U paty věže je vstup do kapličky, kde je možné sestoupit po schodech až ke skále, na které je postavena. Kámen má údajně léčivé účinky. Jedna z pověstí praví, že pokud se prasklina v jeho hmotě zvětší natolik, že jím projde těhotná žena, otevře se tak cesta pekelným silám. Na hlídkovou plošinu vede 138 schodů a lze z ní spatřit vrcholky Českého lesa, Šumavy, hrady Radyni u Plzně i Přimdu a také Doupovské hory a Brdy. Za velmi dobré viditelnosti jsou vidět i Alpy.

 

Celý popis
Naposledy změněno: 8. 12. 2016
17.12.
Vánoce na zámku Chudenice

Vánoce na zámku Chudenice

Chudenice, Šumava
27.12.
30.12.
Zimní prohlídky hradu Švihov

Zimní prohlídky hradu Švihov

Švihov, Šumava
11.11.
15.1.
Petr Pastrňák

Petr Pastrňák

Klatovy, Šumava

Ubytování a restaurace v okolí