Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Pivovarské muzeum v Plzni - prožijte příběh piva

Pivovarské muzeum v Plzni - prožijte příběh piva

Kultura
Prohlídka Pivovarského muzea vám umožní prožít příběh piva od starověku do současnosti. Muzeum najdete v unikátně zachovaném právovárečném domě, který dýchá atmosférou středověku a vypráví o výrobě a způsobu podávání i pití piva. Zábavná i poučná expozice potěší milovníky historie a pivovarnictví.

Pivovarské muzeum v Plzni střeží legendu piva a pivovarnictví. Původní právovárečný dům z 15. století, ve kterém se muzeum nachází, dýchá atmosférou středověku a odhaluje tajemství výroby a způsobu podávání a pití piva od věků dávno minulých. Uvidíte v něm stovky unikátních exponátů, které sledují historii vaření a kulturu pití piva od nepaměti po současnost. Součástí prohlídky je ochutnávka 0,3 l piva Pilsner Urquell (pro starší 18 let).

Vývoj kultury pití piva je představen expozicí dvou hospod – venkovské z 19.století a měšťanské z počátku 20. století. V těsném sousedství Pivovarského muzea se nachází jedna z nejstarších plzeňských pivnic, Parkán. Její název je odvozen od umístění v prostoru mezi středověkými hradbami města, tzv. parkánu.

Pivovarské muzeum je také jediné muzeum svého druhu na světě, které sídlí v původním právovárečném domě. Dům se dochoval ve své původní podobě, proto si zde můžete prohlédnout gotickou sladovnu se studnou, hvozd na sušení sladu, valečku, lednici, dvouúrovňové sklepy i prostory bývalého šenku. První písemný doklad o tomto domě pochází z roku 1492. Po dobu následujících 300 let byl dům majetkem řady čtrnácti různých sladovníků, až do rekonstrukce v roce 1814, kdy se z něj stala pivnice. V roce 1930 byl domovem vyhlášené Tazlerovy pivnice.

V Pivovarském muzeu si můžete také zdarma stáhnout aplikaci pro chytré telefony a tablety (se systémem iOS a Android), která vás muzeem provede. Chytrá aplikace "Muzeum piva" umožňuje po stažení výběr jednoho z 10 světových jazyků a nabízí virtuální návštěvu Plzeňského historického podzemí a Pivovarského muzea v Plzni. Oba návštěvnické okruhy jsou rozděleny do 18 kapitol s doprovodným textem, výkladem a fotografiemi. Prostřednictvím dotykových obrazovek umístěných na prohlídkové trase se dozvíte spoustu zajímavostí z historie výroby piva, jeho dopravu zákazníkům, stáčení nebo čepování, ale i výstavbu plzeňských pivovarů a proměny samotného města.

Během prohlídky uvidíte:

 • černou kuchyni, gotickou sladovnu, hvozd a původní valečku
 • expozici o prvopočátcích vaření piva – Egypt, Mezopotámie
 • část městských hradeb (v letních měsících s ukázkou pěstování ječmene a chmele)
 • laboratoř z 2. poloviny 19. století
 • repliku hospody z přelomu 19. a 20. století
 • expozici plzeňských pivovarů
 • ležácké sklepy s lednicí - prohlídka je spojena s ochutnávkou 0,3l piva Pilsner Urquell. Mladistvým do 18 let se alkohol nepodává.
 • expozici bednářského řemesla
 • stolní společnosti a nejznámější hostince
 • expozice kuriozit a ležácké sklepy

Prohlídku Pivovarského muzea lze absolvovat individuálně (bez průvodce) s tištěným či zvukovým průvodcem. Za příplatek 30 Kč vám muzeum zapůjčí zvukového průvodce. Pro skupiny od 15 osob si lze zarezervovat komentovanou prohlídku s průvodcem, kdy dospělá osoba zaplatí 120Kč a zvýhodněné vstupné je 80 Kč. 

Kromě standardních prohlídek nabízí muzeum školním skupinám i speciální, tzv. výukové programy, určené zejména žákům prvního a druhého stupně základních škol. Je však možné obsah i formu přizpůsobit i školám středním. Výukové programy využívají expozice a dispozice budovy Pivovarského muzea a týkají se různých témat, např. historie, tradičních řemesel apod. V současné době Pivovarské muzeum nabízí 3 tématkcké programy

 • Zapomenutá řemesla (nově i v německém jazyce)
 • Kapitoly z historie města Plzně I. - jak se staví město
 • Kapitoly z historie města Plzně II. - jak se žilo ve středověkém městě
Celý popis
Naposledy změněno: 13. 12. 2017

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Salzmannů v Plzni

Restaurace U Salzmannů v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Aberdeen Angus Steak House Plzeň

Aberdeen Angus Steak House Plzeň

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Hotel Wellness Gondola

Hotel Wellness Gondola

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Minipivovar Groll v Plzni

Minipivovar Groll v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les