Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Přírodní park Písecké hory

Přírodní park Písecké hory

Příroda
Písecké hory představují zalesněný hřeben, který se rozléhá v délce asi 20 km na jihovýchod od města Písku až k údolím řeky Vltavy. Samotné označení "hory" nesouvisí s výškou zdejších vrchů, ale s hornickou minulostí, která je s Píseckými horami spjata.
Kopcovité zalesněné pásmo Píseckých hor se táhne jižně od řeky Otavy. Název "hory" vystihuje hornické využití v dávných dobách. Unikátem současnosti je zde jediné světové naleziště radioaktivního nerostu, nazvaného Písekit (vzorek si lze prohlédnout v Prácheňském muzeu v Písku).

Nejvyšší horou je zde Mehelník (633 m). O Mehelníku se tradují pověsti o pokladu i o mehelnických loupežnících. Zde právě údajně pobývá duch Píseckých hor skřítek Pimon, střežící zlatý poklad. Mezi roztroušenými balvany na vrcholu připomíná loupežníky i jeden balvan zvaný Stůl, který později získal přízvisko Loupežnický.

Jedním z oblíbených cílů je i vrchol Jarník, kde se nachází v nadmořské výšce 609 m volně přístupná vyhlídková věž, z níž se nabízí pěkný kruhový rozhled jak na blízké město Písek, směrem k Putimi, na hřeben Blanského lesa s Kletí. Vrch Jarník byl pojmenován podle toho, že nad ním vychází slunce za jarní rovnodennosti.

Zajímavý je také výstup na rozhlednu Vysoký Kamýk (627 m) - nejvyšší horu Mehelnické vrchoviny. Sedmiboká zděná věž měří 46 metrů a stojí na místě významného geodetického bodu. Uvidíte odtud vrcholky Šumavy, Novohradských hor nebo Středočeskou pahorkatinu.

Ve středověku se v Píseckých horách těžilo zlato a stříbro. První zmínka o této činnosti pochází z roku 1336. Největší rozmach však zlatodoly zažily v 15. a 16. století, kdy byly na Havírkách objeveny zlatonosné křemenné žíly. Středověké šachty zde tvoří několik řad o celkové délce přesahující 1 km. V podzemí jsou propojeny štolami. Vytěžený křemen se odvážel do úpravny - zlatorudného mlýna na řece Otavě. Dnes jsou šachty z velké části zasypány a zatopeny. Jen několik set metrů od Havírek, na Flekačkách, najdete novou lesovnu Lesů města Písku a u ní pozoruhodnou stavbu sluneční luštírny lesích semen.

Rybník Němec je pro svou romantičnost přirovnáván k horským jezerům. Součástí rybníka je i malý ostrůvek, který je přístupný po lávce. Jak potvrdily archeologické nálezy, ostrůvek býval v 15. století tvrzištěm. Tradují se dvě možnosti, jak přišel ke svému jménu. První varianta poukazuje na skutečnost, že jeho hladina je stále klidná bez vln a zůstává vždy "němá". Druhá varianta zase předpokládá, že rybník patřil někomu z píseckých Němců.

Jedna z nejvydatnějších studánek v píseckých lesích je studánka U Dobré Vody, která pramení nedaleko rozcestí V srdci. Tento čarovný pramen, mnohými také považovaný za léčivý, vytéká z hlubin Píseckých hor v každém ročním období. Jeho zdroj nevysychá ani v parných a suchých létech. K prameni se pravidelně ubírá mnoho píseckých pro pitnou vodu, která je opravdu kvalitní. Můžeme předpokládat, že pramen byl zdrojem vody po staletí.

Písecké hory jsou protkány celou řadou pěších okruhů a cyklotras. Cyklisté mohou pro plány na celodenní výlet využít trasy č. 1015, 1016 a 1017, pěší turisté si mohou projít 18 km dlouhý "Velký okruh píseckými lesy". Na cestách si užijete výhledy na Písek, Písecko, střední a částečně jihovýchodní Šumavu. Z Písku se do Píseckých hor dostanete jednoduše pěšky po červené značce.
Celý popis
Naposledy změněno: 21. 8. 2017
12.5.
10.9.
Minigolf - zahraj si mini, Tygře

Minigolf - zahraj si mini, Tygře

Písek, Jižní Čechy
1.5.
30.9.
Otevřené brány píseckých kostelů 2017

Otevřené brány píseckých kostelů 2017

Písek, Jižní Čechy
12.5.
31.12.
Expozice Mraveniště ve Sladovně

Expozice Mraveniště ve Sladovně

Písek, Jižní Čechy
14.2.
31.12.
Kreativní Laboratoř barev v písecké Sladovně

Kreativní Laboratoř barev v písecké Sladovně

Písek, Jižní Čechy
Milevské muzeum

Milevské muzeum

Milevsko, Jižní Čechy
Tálínský rybník v Tálíně

Tálínský rybník v Tálíně

Tálín, Jižní Čechy
Kostel sv. Petra a Pavla v Albrechticích nad Vltavou

Kostel sv. Petra a Pavla v Albrechticích nad Vltavou

Albrechtice nad Vltavou, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí