Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Schwarzenberský palác - probíhá rekonstrukce

Schwarzenberský palác - probíhá rekonstrukce

Kultura
Schwarzenberský palác prochází od 7. ledna rekonstrukcí expozice. Znovu se veřejnosti otevře na podzim 2019.

Ve Schwarzenberském paláci na Hradčanském náměstí v Praze aktuálně probíhá rekonstrukce expozic. Jeho prostory se návštěvníkům na několik měsíců uzavřely kvůli instalaci nové expozice Staří mistři, kterou Národní galerie otevře letos v září. V ní budou poprvé v dějinách Národní galerie společně vystavena díla českých i světových starých autorů.

Vedle maleb Petra Brandla a Karla Škréty se tak dostanou práce Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha. Do Schwarzenberského paláce se totiž přesune část sbírky, která je v současnosti vystavena v protilehlém Šternberském paláci
 

Stará expozice jen do 6. 1. 2019

Už jen do 6. ledna 2019 si prohlédnete expozici Národní galerie koncipovanou podle tradiční chronologie a slohových období raného, vrcholného a pozdního baroka. Jsou zde představeny také nejkvalitnější dochované příklady každodenní dílenské praxe uměleckých ateliérů zejména 18. století – sochařské i malířské skici, modely, autorské i dílenské repliky a kopie. Do popředí se dostávají jména jako Matyáš Bernard Braun (kamenné skulptury a andělé z poustevny u Lysé nad Labem), Ferdinand Maxmilián Brokof (sochy mouřenínů z brány zámku v Kounicích), Karel Škréta, Petr Brandl, Václav Vavřinec Reiner, Hans von Aachen a další. V expozici mohou návštěvníci už jen do 6. ledna vidět jedno z vrcholných děl Petra Brandla, Simeona s Ježíškem.

Jedním z exponátů je také mimořádně působivá a z kulturně historického hlediska pozoruhodná podobizna Humprechta Jana hraběte Černína z Chudenic. Obraz doplňuje polohu dosud nezastoupeného aristokratického portrétu. Akvizice je současně i návratem obrazu na místa, s nimiž je jeho historie spjatá.
 

Z historie Schwarzenberského paláce

Schwarzenberský palác postavený v letech 1545 až 1567 slouží výstavám již od roku 1910. V prostorách se kromě stálé expozice prezentují i malé výstavy krátkodobého charakteru. Lektorské oddělení Sbírky starého umění nabízí k expozici řadu doprovodných programů. Ve spolupráci s odbornými pracovníky sbírky je připraven cyklus přednášek, školám jsou určeny výukové programy pro jednotlivé věkové skupiny. Ve Schwarzenberském paláci je k dispozici ateliér, který slouží zároveň jako přednáškový sál.

V suterénu je zpřístupněna hmatová expozice Doteky baroka, určená především pro návštěvníky se zrakovým postižením.

Celý popis
Naposledy změněno: 21. 8. 2019

Ubytování a restaurace v okolí