Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu

Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu

Příroda
Počátky, Kaliště – Pelhřimovsko má hodně alejí podél silnic a cest. Unikátní pozici ale zajímají Počátky, kde stromy lemují většinu výjezdových cest z města. Přijeďte se přesvědčit o krásách našich alejí na vlastní oči.
Zvlášť mohutné a letité exempláře najdete ve Valchovské a Kališťské aleji, kde košaté stromy od jara do podzimu tvoří skoro zelený tunel. Na těchto úzkých a málo frekventovaných asfaltkách uvidíte řadu turistů, pejskařů, cyklistů a běžců. Zastavte se třeba u druhé jmenované aleje.

Začíná za počáteckým provozem Agrostroje odbočkou ze silnice na Jihlávku. První cedule upozorňuje, že jde o významný krajinný prvek – to platí i pro Valchovskou alej, kterou kdysi vysázeli soukeníci, když v rybníku Valcha modřili sukno pro armádu. Druhá cedule zase varuje, že silnice se v zimě neudržuje, což je možná dobře.

Když vyjdete do kopce, u křížku najdete lavičku s krásnou vyhlídkou na Počátky. Podobný pohled se naskytne i na turistické červené stezce, která vede na svatou Kateřinu, nebo na vyhlídce na Ctiboř. Pokračujte ale dál alejí. Za kopcem se dostanete k remízku, kde je další lavička, a z ní už je vidět javořický vysílač a vlakové nádraží u Jihlávky.

Tady už modříny střídají jasany a břízy. Když klesnete do Kališť, podél kolejí dojdete do Jihlávky, za kterou ve směru na Počátky najdete nenápadnou ceduli „Pramen Jihlavy – 300 metrů“. Stoupáte do kopce, který je zároveň evropským rozvodím, a pak pro změnu březovou alejí klesáte do Počátek.

Kališťská alej byla vysazena roku 1908 (malý Otokar Březina ji tu tedy ještě nezažil) a tvoří ji kromě jiných stromů 292 modřínů evropských. Alej je i významným útočištěm ptactva. Její délka je 2,43 kilometrů a roku 2003 bylo potvrzeno, že je to nejdelší modřínová alej v zemi. Obvod modřínů je 220 až 260 centimetrů, výška 25 až 30 metrů.

Alej vede přes zemskou hranici Čech a Moravy. V roce 2008 tudy prošel orkán Emma a pokácel 34 modřínů, které byly ihned dosázeny. Původními stromy ostatně místní úřad ve spolupráci s ochránci přírody osazuje i další cesty okolo Počátek
Celý popis
Naposledy změněno: 17. 1. 2018
26.12.
2.2.
Betlémská cesta městem Třešť

Betlémská cesta městem Třešť

Třešť, Vysočina
9.11.
11.2.
Gustav Krum (1924 – 2011)

Gustav Krum (1924 – 2011)

Jihlava, Vysočina
23.11.
4.3.
Skupina - Není slyšet

Skupina - Není slyšet

Jihlava, Vysočina
23.2.
24.2.
Dokumenty v Panském dvoře Telč

Dokumenty v Panském dvoře Telč

Telč, Vysočina
Zřícenina hradu Janštejn

Zřícenina hradu Janštejn

Horní Dubenky, Vysočina
Městské muzeum Počátky

Městské muzeum Počátky

Počátky, Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí