Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Dietrichsteinská hrobka v Mikulově

Dietrichsteinská hrobka v Mikulově

Památky
Hrobka Dietrichsteinů bývala dříve kostelem, který však roku 1784 vyhořel. Stavba tak byla přestavěna na hrobku v níž je nyní uloženo 45 rakví s ostatky příslušníků rodu. Exteriéry i interiéry prošly rekonstrukcí a dnes slouží také jako galerie, v níž jsou pravidelně pořádány výstavy.

Na místě dnešní hrobky původně stával kostel svaté Anny z první poloviny 17. století s napodobeninou Svaté chýše (Santa Casa) v italském Loretu, který byl ovšem značně poškozen požárem. (Jednalo se o vůbec první loretánský kostel v českých zemích). Na jihozápadní straně kostela byla vystavěna pohřební kaple Dietrichsteinů, počátkem 18. století získal dvouvěžové průčelí podle návrhu J. B. Fischera z Erlachu. Celou stavbu zasáhl zničující požár města v roce 1784 a teprve v polovině 19. století byl kostel přestavěn na hrobku rodiny Dietrichsteinů.

V hrobce je uloženo celkem 45 rakví s ostatky příslušníků rodu (z let 1617-1852), kteří sem byly přeneseni z prozatimního útočiště pod kostelem sv. Václava. Samotný zakladatel hrobky kníže František Josef Dietrichstein je pohřben ve Vídni, v hrobce je uloženo pouze jeho srdce.

V původní podobě zůstala hrobka až do počátku 90. let 20. století, kdy město přistoupilo k náročné rekonstrukci již poškozeného objektu. Byl zrestaurován kamenný plášť budovy i figurální výzdoba, stejně jako veškeré interiéry a prostor nádvoří s pomníkem Františka Josefa z Dietrichsteina s mramorovou sedící figurou knížete od Emanuela Maxe z roku 1859, původně vytvořený pro zámecký Sál předků. Po stranách pomníku jsou vytesány scény z působení F. J. z Dietrichsteina ve Valennciennes roku 1793.

Z čelní terasy je krásný výhled nejen na historické náměstí, ale i na celé okolí Mikulova. Od dubna do října zde vystavují čeští umělci a v prostorách nádvoří a kostela zde můžete navštívit i koncerty. Tato památka se také může pochlubit původními varhany.

Stálá expozice v Dietrichsteinské hrobce nese název Od Svaté chýše loretánské k hrobnímu kostelu Dietrichsteinů. Prostřednictvím informačních panelů se seznámíte s historií budovy a poznáte poutnickou minulost Mikulova. Výstavu doplňují hrobové nálezy, získané při antropologickém výzkumu, mobiliář, plastiky a obrazy, které byly ve sbírkách Regionálního muzea. Mezi rarity patří dámský hrobový oděv, patřící Karolíně Maxmiliáně Dietrichstein. Šaty, které pochází z 18. století, byly nalezeny přímo v hrobce.

Celý popis
Naposledy změněno: 24. 5. 2016
8.4.
11.9.
Boskovický poklad na zámku Mikulov

Boskovický poklad na zámku Mikulov

Mikulov, Jižní Morava
26.3.
12.6.
Historie Židů v Čechách a na Moravě

Historie Židů v Čechách a na Moravě

Mikulov, Jižní Morava
21.5.
17.6.
Výstava děl MvH - Galerie U Ní v Mikulově

Výstava děl MvH - Galerie U Ní v Mikulově

Mikulov, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí