Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Naučná stezka Jílovské zlaté doly

Naučná stezka Jílovské zlaté doly

Příroda
Naučná stezka Jílovské zlaté doly je názorným doplňkem ke stálě expozici zlata Regionálního muzea v Jílovém u Prahy. Stezka vede většinou po polních cestách a je přístupná po celý rok. Má dvě trasy, z toho jednu okružní. Každá z nich měří 4,5 km.
Naučná stezka Jílovské zlaté doly byla zřízena  roku 1988 jako doplněk stálé expozice zlata Regionálního muzea v Jílovém u Prahy. Vede téměř výhradně po pevných cestách, většinou asfaltových, jen místy pěšinami, které mohou být v nepříznivém počasí rozmoklé. Stezka má dvě trasy, obě začínají u kostela sv. Vojtěcha na Masarykově nám. v Jílovém, ale první - okružní je dlouhá 4,5 km. Druhá - jednosměrná větev, končí v Kamenném Přívoze. Stezka je zaměřena hlavně na historii této oblasti a na dolování zlata.

Okružní trasa vás seznámí například s kapličkou sv. Anny, která leží asi 100 m jihovýchodně u bývalého dolu Petr (zpustošen husity r. 1420). Kocourskými doly, které se táhnou v délce 3,5 km od řeky Sázavy k jižnímu okraji města Jílového. V průběhu staletí patřilo k druhému nejvýznamnějšímu pásmu a pracovalo se zde na mnoha desítkách dolů. Důl Pepř byl hlavním těžebním dolem v poslední etapě těžby 1958 - 1968. V hloubce 150 m byl spojen s Bohulibskou jámou, Zde se vytěžená ruda vytahovala do úpravny, která v uvedeném období vyprodukovala 1.133 kg zlata. Dnes se v budově vyrábí lešení. Další zastávkou stezky je rozhledna na Pepři, která poskytuje nádherný rozhled do kraje.

Jednosměrná větev naučné stezky je vedena zpočátku po trace okružní až do Horního Studeného. Asi 100 m za stanovištěm č.4 (Kocourské doyl) odbočuje jednosměrná trasa do údolí na Dolní Studené, Žampach a Kamenný přívoz, a její stanoviště jsou označena velkými písmeny. Na trase patří k největším zajímavostem Žilníky Klobásského pásma - úzké údolí v Dolním Studeném, které bylo v minulém tisíciletí hojně hornicky využíváno. Svědčí o tom mnoho jam ve stráni a pinková pole většinou bez časového určení a jména. Štola sv. Josefa se nachází asi 3 km od muzea. Je veřejnosti přístupná, celková délka dosud známých chodeb štoly je 280 m, z toho je zpřístupněno 200 m. Nahlédnou se dá do zajímavých dobývek, které sledovaly křemenné žíly se zlatem. Železniční viadukt u Žampachu je technický unikát. Klene se přes rokli Kocour ve výšce 41,5 m, jde o nejvyšší kamenný most ve střední Evropě. Vybudován byl v létech 1897 až 1900, a od té doby po něm jezdí vlaky, aniž by most dodnes nesl známky nejmenšího poškození. V Žampachu si můžete prohlédnout 1400 m dlouhý vodní náhon od Kamenného Přívozu, který měl sloužit pro pohon vodotěžného stroje k odvodnění dolů. Intenzivně se využíval i samotný pravý beřh Sázavy - voda poháněla stroje k drcení a mletí rudy a k oddělení zlata od rmutu. Zajímavá je i "Vila Žampach", bývalé sídlo někdejšího majitele zlatých dolů, Josefa Wanga.
Celý popis
Naposledy změněno: 12. 12. 2017
24.12.
7.1.
Betlémy 2017 - kostel sv. Petra a Pavla

Betlémy 2017 - kostel sv. Petra a Pavla

Praha 16, Praha
17.12.
Trailová Závist 2017

Trailová Závist 2017

Zvole, Střední Čechy
19.5.
Rozkvetlý Štiřín

Rozkvetlý Štiřín

Kamenice, Střední Čechy
16.12.
VoKoBere v hotelu Zámku Štiřín

VoKoBere v hotelu Zámku Štiřín

Kamenice, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Mandava

Restaurace Mandava

Sulice, Střední Čechy
Zámek Lešany

Zámek Lešany

Lešany, Střední Čechy
Camping Oase Praha

Camping Oase Praha

Dolní Břežany, Střední Čechy
Farma Michael na tvrzi Nedvězí

Farma Michael na tvrzi Nedvězí

Netvořice, Střední Čechy