Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Národní zemědělské muzeum - obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum - obory zemědělství ve všech podobách

Kultura
Národní zemědělské muzeum nabízí kromě stálých expozic v Praze expozice ve svých pobočkách, krátkodobé výstavy, přednášky pro veřejnost, archiv, fotoarchiv a knihovnu.
Počátky Národního zemědělského muzea sahají do roku 1891. Jako samostatná instituce vzniklo Zemědělské muzeum v roce 1918. Budova v Praze na Letné, která je významnou památkou novodobé české architektury – funkcionalismu, byla postavena v letech 1937 – 39 podle projektu architekta Milana Babušky.
 

Stálé expozice muzea:

Jede traktor – sbírka zemědělské techniky NZM: expozice na ploše více než 500 m² v sále suterénu hlavní budovy NZM v Praze představuje 20 nejdůležitějších předmětů (traktory, stabilní motory mlátičky, motorové mlátičky) ze sbírky zemědělské techniky NZM. Expozice je interaktivní a její součástí je i pracovní list pro návštěvníky, herní konzole, vzdělávací a výukové programy, stáj traktorů pro nejmenší návštěvníky. Některé z předmětů si návštěvníci mohou vyzkoušet a osahat. Celá expozice je koncipována jako příběh, který provede návštěvníka historií mechanizace náročné práce zemědělců.

Od věku sloužím člověku - výstavu "Od věku sloužím člověku", která vznikla za spolupráce NZM Praha a EKO-KOM, a.s., naleznete ve 3. patře Národního zemědělského muzea Praha. Výstava je věnována obalům, recyklaci, transportu potravin a obalové technice.

Muzejní dvůr - malý selský dvorek -  ukázka chovu drobných domácích zvířat, mj. kachny, slepice, kohout, holubi, králíci a kozičky. V létě 2015 dochází k plnému obnovení provozu Malé muzejní farmy NZM v Praze.

Interaktivní venkovní expozice "O stromech a o lese" – interaktivní venkovní expozice – umístěná na muzejním dvoře (vchod možný i z Letohradské ulice) nabízí možnost seznámení s různými druhy stromů a dřevin.

O pivu – z chmelnice až na náš stůl – expozice představuje bohatou historii, tradici i současnost českého pivovarnictví.

Malá zahrádka zemědělských plodin - představuje typické zemědělské plodiny ve stadiu růstu – mj. pšenice, kukuřice, ječmen, červená řepa, cukrová řepa, jílek mnohokvětý, brambor a další.

Rybářství - od prosince 2015 nová stálá moderní a interaktivní expozice přibližující práci rybářů a chov ryb. Věnuje se rybám v českých vodách, jejich ochraně a také informuje o funkci rybniční sítě v krajině nebo o rybářství a jeho historii v Praze.

Součástí nabídky muzejních aktivit je rovněž archiv a fotoarchiv pro badatele a další zájemce, významnou část tvoří i přednášky pro veřejnost, lektorský program pro školy i pronájmy sálů a dalších místností.
 

Pobočky NZM:


Národní zemědělské muzeum
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2015 – II. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2015 – za stálou expozici „Rybářství“
2007 – III. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2007 – za výstavu „Šumava – tajemství, nostalgie, příběhy“
2007 – II. místo v kategorii Muzejní počin roku 2007 – za expozici Moravského kartografického centra ve Velkých Opatovicích
2006 – III. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2006 – za stálou expozici „Jede traktor“
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 12. 2016

Ubytování a restaurace v okolí