Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Myslivna na Březníku v Luzenském údolí - místo z románu Ze světa lesních samot

Myslivna na Březníku v Luzenském údolí - místo z románu Ze světa lesních samot

Kultura
Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.
Je jen málo tak zajímavých, romantických a v dnešním přetechnizovaném světě nádherně opuštěných míst - jako je Březník na Šumavě. V každé roční době, za každého počasí v něm naleznete ideální místo pro zamyšlení, rozjímání, nebo jen úplně prosté pokochání šumavskou přírodou v její nejsyrovější podobě.

Téměř na zemské hranici, při staré obchodní stezce do Bavorska (nedaleko hraničního přechodu Modrý sloup), v osamocené lokalitě uprostřed rozlehlých šumavských hvozdů, stávala hájovna a myslivna, vždy v historii obývaná českými lesníky. Po druhé světové válce zůstalo místo opuštěné na dlouhých čtyřicet let.

Březník je uváděn jako nejdeštivější místo ČR, neboť roční úhrn srážek činí průměrně 1552 mm. Spisovatel Karel Klostermann sem umístil děje svého románu "Ze světa lesních samot", který popisuje život na Šumavě v 19. století. Březnická myslivna byla sídlem hlavního hrdiny revírníka Kořána. Poměrně zachovalou stavbu bývalé myslivny adaptoval v roce 2002 Národní park Šumava a upravil ji na informační středisko správy Národního parku Šumava s možností jednoduchého občerstvení. Součástí střediska je také galerie řezbářství, expozice přírody a Karla Klostermanna. V blízkosti jsou turistické trasy a naučná stezka "Proměna horské smrčiny".

Samota Březník je přístupná z Modravy nebo Kvildy pěšky, délka trasy se pohybuje okolo 7 km. V restauraci v hájovně na Březníku si můžete dát čaj nebo polévku. Novinkou sezóny 2013/14 bude od Vánoc také čepování speciálního šumavského borůvkového piva, které připravil pivovar Dudák ze Strakonic. Správa parku zde do konce roku 2014 rozšíří zdejší informační středisko, které bude zaměřené na život na Šumavě - soužití člověka s přírodou.
Celý popis
Naposledy změněno: 28. 9. 2016
25.2.
27.2.
Šumavský skimaraton

Šumavský skimaraton

Kvilda, Šumava
1.6.
30.9.
Cyklus oživené historie na hradě Kašperk

Cyklus oživené historie na hradě Kašperk

Kašperské Hory, Šumava
4.6.
30.10.
Výstava Poklady, depoty, obětiny...

Výstava Poklady, depoty, obětiny...

Vimperk, Šumava

Ubytování a restaurace v okolí