Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Muzeum umění a designu v Benešově

Muzeum umění a designu v Benešově

Kultura
V Muzeu umění a designu v Benešově je prezentována grafika, design a expozice československé fotografie, která je jediná v České republice. Jednotlivé sbírky umění jsou až na výjimky zaměřeny na tvorbu 20. století a současnost.

Osobnosti české grafiky 20. století
Sbírka grafiky Muzea umění v Benešově není rozsáhlá, čítá asi dvě stovky tisků, dává však možnost přehledně nahlédnout do tvorby většiny významných osobností českého umění 20. století, které se zabývaly grafickou tvorbou. Část expozice tvoří díla s typografickými prvky, aby bylo možné sledovat vztah našich významných osobností k práci s písmem.

Osobnosti české fotografie 20. století
V průběhu osmdesátých let 20. století se fotografie coby jeden z mladších oborů umění ve světě plně emancipovala. Je zastoupena v uměleckých sbírkách i stálých expozicích nejvýznamnějších národních muzejních institucí. Na trhu s uměním svými cenami často předstihuje kresbu a grafiku.

Umění Benešovska
Muzeum Benešovska se sídlem ve Vlašimi instalovalo v budově Muzea umění expozici věnovanou historii Benešova a okolí. Návštěvníci se v ní seznámí např. s vývojem architektury a dalšího umění regionu. Zvláštní část je věnována také umění lidovému. Ve vstupním prostoru expozice jsou instalovány ukázky z díla již nežijících výtvarných umělců Benešovska 20. století.

Symbol, logotyp, značka
Sbírka grafického designu Muzea umění v Benešově patří k nejrozsáhlejším. Obsahuje několik tisíc položek, které byly získány dary významných autorů i sbírkotvorných institucí z České republiky i zahraničí.

Český plakát 20. století
Ve zmenšeném provedení zde najdeme plakáty od Všeobecné zemské výstavy z roku 1891, přes Topičův salon, Osvobozené divadlo, politickou agitaci 50. let, český film let šedesátých až po sametovou revoluci. Ze jmen autorů upoutají především Hynais, Mucha, Stretti, Preisler, Lada, Bílek, Špála, Muzika, Zelenka, Istler, Fára, Solpera ad.

Didaktická expozice
Didaktická interaktivní expozice ve studovně muzea seznamuje návštěvníka s působením výrazových prvků vizuální tvorby a současně pomáhá překonat bariéru vytvořenou předsudky mezi současným uměním a člověkem. Na jednotlivých objektech si můžete vyzkoušet působení různých skladebných prvků, vzájemný kontrast barev, jejich sčítání i odčítání.

František Ferdinand Rakouský z Este
Expozice představující život následníka habsburského trůnu, Františeka Ferdinanda Rakouského z Este, který byl posledním šlechtickým majitelem benešovského zámku Konopiště.

Piaristé - tradice benešovské vzdělanosti a kultury
Benešov je místem působení mnišského řádu piaristů s tradicí od dob baroka. Nejvýznamnější část benešovské historie je připomínána v prostorách barokní koleje.

Celý popis
Naposledy změněno: 17. 8. 2018
1.4.
31.10.
Ekovláčkem z Benešova do Konopiště

Ekovláčkem z Benešova do Konopiště

Benešov, Střední Čechy
1.7.
31.8.
Československý filmový plakát v Benešově

Československý filmový plakát v Benešově

Benešov, Střední Čechy
18.8.
19.8.
Benešovské posvícení 2018

Benešovské posvícení 2018

Benešov, Střední Čechy
1.8.
31.8.
Mimořádné prohlídky gotických sklepů na Konopišti

Mimořádné prohlídky gotických sklepů na Konopišti

Benešov, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí