Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Muzeum miniatur v Praze

Muzeum miniatur v Praze

Kultura
Nedaleko Strahovského kláštera v Praze najdete Muzeum miniatur s díly vytvořenými Sibiřanem Anatolijem Koněnkem. Podstatná část Koněnkovy práce je věnována miniaturním obrazům. Muzeum vystavuje předměty malované i vyřezávané. Najdete zde také nejmenší knihu světa podle Guinnessovy knihy rekordů.
Nejznámějším Koněnkovým dílem, které je od roku 1997 zapsáno i v Guinnessově knize rekordů, je knížka o rozměrech 0,9 x 0,9 mm. Písmeny vysokými pouhých 0,07 mm je zde vytištěna Čechovova povídka Chameleon. Kniha má třicet stránek, avšak místo papíru jsou zde použity velmi jemné plátky březové kůry. Text je doplněn třemi Koněnkovymi kresbami.

V Muzeu miniatur si můžete prohlédnout hned několik miniaturních replik slavných pláten namalovaných na kouskách mamutích klů o rozměrech 10x10mm. K dalším zajímavostem zde patří okovaná blecha, která byla prvním Koněnkovým dílem - tvořil ji 7,5 let. Bleška má na zadních nohách zlaté podkovičky připevněné miniaturními hřebíčky a v předních "packách" drží zlaté nůžky, visací zámek a klíč.

Dále zde zhlédnete vlak na vlasu, karavanu velbloudů v uchu jehly, trojrozměrnou Eiffelovu věž (3,2 mm vysokou), portrét Čechova na polovině makového zrnka, drobounké kopie mistrovských děl Leonarda da Vinciho, Salvadora Dalího, Sandra Botticelliho i Rembrandta. Návštěvníkům jsou k dispozici zvětšovací skla, čočky i mikroskop, protože většina exponátů je tak malé, že si je bez těchto pomůcek nelze prohlédnout.
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 3. 2018

Ubytování a restaurace v okolí