Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Městská knihovna na Mariánském náměstí v Praze

Městská knihovna na Mariánském náměstí v Praze

Kultura
Městská knihovna na Mariánském náměstí byla postavena v letech 1925-1928 podle projektu architekta Františka Roitha, žáka profesora vídeňské akademie Otto Wagnera. Budova byla koncipována jako kulturní instituce s širokými možnostmi svého využití včetně výstavních, přednáškových a koncertních sálů.
Ve východním křídle stavby je umístěn reprezentační byt pražského primátora zařízený ve stylu art deco. Architektura budovy vychází z racionalisticky pojatého půdorysu a jednoduchého rozvržení hmoty. Nad hlavním vchodem a balkónovou balustrádou jsou umístěny alegorické sochy od Ladislava Kofránka. Fasáda budovy je pokryta travertinem, který se spolu s mosazí a umělým kamenem uplatňuje i ve výzdobě interiéru. Autorem ornamentálně geometrického dekoru na stropě centrální haly je František Kysela.

Rozsáhlé výstavní prostory ve II. patře získala GHMP v roce 1992. Po jejich rekonstrukci zde pořádá reprezentativní výstavy. Součástí úprav bylo i nové výtvarné řešení hlavního vstupu do Galerie z Valentinské ulice od architekta Vlado Miluniče z roku 1996. Galerie se nachází ve 2. patře objektu. Bezbariérový přístup zajištěn vchodem z Valentinské ulice (výtah). Každou neděli je vstup do galerie na Mariánském náměstí uzavřen, použijte proto prosím vchod z ulice Valentinská.
 
Městská knihovna v Praze je největší veřejná knihovna v hlavním městě Praze.  Můžete si zde vypůjčit domů knihy, hudbu nebo filmy, rezervovat tituly, využívat informační služby, internet zdarma a mnoho dalšího. Městská knihovna v Praze má ve fondu přes 2 000 000 dokumentů. K oblíbeným atrakcím knihovny patří zajímavá skulptura, tzv. "nekonečná studna" se stavená z knih a dvou zdcadel. Naleznete ji přímo naproti hlavním vchodovým dveřím.
Celý popis
Naposledy změněno: 25. 5. 2017
1.4.
23.12.
Karlínské farmářské trhy

Karlínské farmářské trhy

Praha 8, Praha
1.5.
25.6.
World Burger Tour

World Burger Tour

Praha 1, Praha
26.4.
3.9.
Výstava Gerhard Richter

Výstava Gerhard Richter

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí