Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Kostel sv. Prokopa v Chotouni

Kostel sv. Prokopa v Chotouni

Památky
Kostel svatého Prokopa ve vesnici Chotouň je drobná barokní stavba vybudovaná jako kaple mezi lety 1708–10 podle projektu Jana Blažeje Santiniho. V Chotouni se podle legendy narodil kolem roku 978 jeden z pozdějších českých zemských patronů a zakladatel Sázavského kláštera, sv. Prokop.
Kostel, stojící na místě legendarního rodiště zemského patrona sv. Prokopa, je jednou z nejcennějších památek barokní architektury ve středních Čechách. Postaven byl v letech 1708 až 1710 nákladem hraběnky Františky Rozálie Kinské z Dubé podle projektu proslulého pražského architekta Jana Blažeje Santiniho – Aichela.

Novostavba byla vyměřena za účasti Jana Santiniho na jaře 1708. Dokončený kostel byl svěcen roku 1710. Mobiliář byl postupně pořizován v následujících letech a to i po roce 1715, kdy panství koupil Jan Ignác Mladota ze Solopysk. Roku 1807 kapli zakoupila obec a upravila ji na filiální kostel. Úpravy trvaly do roku 1816 a nejvýznamnější změnou byla výstavba nové zvonice na západní straně.

Santiniho stavba se skládá z hloubkově protažené oktogonální lodi a navazujícím centrálním, šestiúhelným kněžištěm s konkávně proláklými stěnami. V interiéru je loď oválná, členěná dórskými pilastry, které nesou kompletní průběžné kladí do osmi polí. Kněžiště je zakleknuto kupolovou, baldachýnovou klenbou a osvětleno dvojicí vysoko položených oken které přerušují poměrně drobnou římsu. Santini zde používá pozoruhodnou, později často využívanou myšlenku "volných" a "nosných" polí.

V kostele býval obraz sv. Petra a Pavla z roku 1721 z hlavního oltáře zbořeného kostela sv. Petra a Pavla v Chotouni, považovaný za dílo Petra Brandla; v současnosti je ale uložen v depozitáři Arcibiskupství pražského. Z kostela Petra a Pavla dále pochází zvon ve věži, ulil jej roku 1664 Mikuláš Löw. Věž je novodobá, pochází z přestavby kolem roku 1900.

Bohužel přístupný bývá pouze o bohoslužbách nebo u příležitosti místních oslav nebo třeba Dnů Evropského kulturního dědictví.
Celý popis
Naposledy změněno: 12. 6. 2018

Ubytování a restaurace v okolí

Kounický pivovar

Kounický pivovar

Kounice, Střední Čechy
Černokostelecký zájezdní pivovár

Černokostelecký zájezdní pivovár

Kostelec nad Černými lesy, Střední Čechy
Hrabalův Postřižinský pivovárek

Hrabalův Postřižinský pivovárek

Nymburk, Střední Čechy
Poděbradský hotel Zámeček

Poděbradský hotel Zámeček

Poděbrady, Střední Čechy