K nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice patří bezpochyby hrad a zámek v Jindřichově Hradci. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a zahrada, v níž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. V Rondelu se pořádají koncertní vystoupení.
Hrad a zámek Jindřichův Hradec nabízí tři prohlídkové trasy rozdělené podle jednotlivých stavebních etap a návštěvu vyhlídky z Černé věže. Po celou turistickou sezónu je přístupná první trasa s názvem Adamovo stavení, která prochází především reprezentačními prostory prvního patra renesančního křídla, postaveného Adamem II. z Hradce v druhé polovině 16. století.
Trasa označená jako
Středověký hrad je přístupná od května do září a uvádí návštěvníka do nejstaršího období existence hradu v
Jindřichově Hradci, interiérů gotického paláce. Poslední trasa s názvem
Apartmány 18. a 19. století je přístupná od června do srpna a začíná na třetím nádvoří seznámením s exteriéry nejstarší hradní architektury. Pokračuje pak interiéry s prohlídkou jednotlivého vybavení.
Při prohlídce hradního a zámeckého areálu spatříte například
nástěnné malby ze života sv. Jiří z roku 1338, pozdně gotickou malbu Jindřichohradecké madony, studnu s nádhernou renesanční mříží nebo
černou věž s hladomornou a vyhlídkovým ochozem. Chloubou zámku je skvěle dochovaná
černá kuchyně, kde podle pověsti vařívala Bílá paní kaši pro místní chudinu.
Nová prohlídková trasa "Dokonalý diplomat. Černínové – vyslanci, cestovatelé a sběratelé"
Nová expozice se otevře
v červenci 2018 a bude se věnovat diplomatickým aktivitám rodu
od raného novověku až do 20. století. Že se nejedná o spojení náhodné, dokazuje i to, že
ministerstvo zahraničí sídlí v paláci nesoucím jejich jméno. Pojmenování trasy odkazuje na
spis Dokonalý Ambasador od Juana Antonia de Vera y Figueroa, užívaný od 17. století jako základní učebnice diplomacie. Její italské vydání z roku 1649 bylo dedikováno Humprechtu
Janu Černínovi, vyslanci císaře Leopolda I. v Benátkách a stavebníkovi pražského Černínského paláce, dnešního sídla Ministerstva
zahraničních věcí.
Expozice představí diplomatické a související cestovatelské i sběratelské aktivity rodu Černínů, někdejších vlastníků zámku v
Jindřichově Hradci. Jedním z hlavních exponátů bude jedinečný
turecký stan, který roku 1644 obdržel Heřman Černín z Chudenic od diplomatů Osmanské říše.
Černá věž
Černá věž (hladomorna) je přístupná v květnu a září o sobotách a nedělích, od června do srpna pak denně. 32 metrů vysoká věž je jednou z nejstarších staveb areálu z doby po roce 1220. Během výstupu na věž lze nahlédnout do interiéru nejstarší hradní kuchyně, objevené při nedávných opravách, kde se vaří dva dny v roce, a to v polovině prosince. Na ochoz věže, z kterého se otevírá pohled na celé město a okolí, vede 149 schodů. Věž je přístupná samostatně, bez průvodce.
Následovníci sv. Jiří
V Oldřichově hradu naleznete
expozici Následovníci sv. Jiří zpodobňující svatojiřskou legendu, evropsky významný
cyklus nástěnných maleb, které umožňují nahlédnout do života společnosti v době „krále rytíře“ Jana Lucemburského. Expozice bude přístupná v rámci oslav 700. výročí narození císaře a českého krále Karla IV.
Z historie hradu
Areál Jindřichohradeckého hradu a zámku, který se během staletí rozrostl do plochy dnešních tří a půl hektarů má své počátky na místě staršího slovanského hradiště, vzniklého v 10. století na skalnatém ostrohu nad soutokem řeky Nežárky a Hamerského potoka.
V držení panského sídla i města se za sedm staletí vystřídaly generace tří předních šlechtických rodů. Páni z Hradce, Slavatové i Černínové z Chudenic, kteří se svým vysokým politickým a společenským postavením podíleli na utváření osudů celé země. V letech 1976 - 1993 prošel hrad a zámek generální opravou a postupně byl celý zpřístupněn veřejnosti.
Prostory hradu a zámku často ožívají divadelními představeními, koncerty a dalšími akcemi, které z něj vytvářejí i pro současnost významné kulturně společenské centrum.