Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Památky
Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.
Hrad Špilberk byl postaven byl ve 13. století králem Přemyslem Otakarem II. z dynastie Přemyslovců. Ve 14. století sloužil jako sídlo moravských vojenských velitelů. V průběhu staletí se význam a úloha Špilberku podstatně měnily. Z předního královského hradu a sídla moravských markrabat se postupně staly mohutná barokní pevnost, nejtěžší vězení rakouské monarchie – proslulý "žalář národů" – a vojenská kasárna. Dnes je sídlem Muzea města Brna a jedním z nejvýznamnějších brněnských kulturních center. V roce 1962 byl prohlášen národní kulturní památkou.

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina. Teprve v roce 1783 rozhodl císař Josef II. v rámci reforem rakouského soudnictví a vězeňství o jejich zcela novém poslání. Část špilberské pevnosti byla určena na vězení pro nejtěžší a nejnebezpečnější zločince a převedena pod civilní správu.

Stálá expozice v přízemí severního křídla hradu Špilberk, tematicky navazuje na expozici kasemat a seznamuje návštěvníky se Špilberkem jako pověstným žalářem habsburské monarchie, proslulým v 18. a 19. století po celé Evropě. Vedle skutečných zločinců, z nichž je připomenut zejména pověstný loupežník Václav Babinský, věnuje expozice hlavní pozornost osudům vězňů, jejichž jediným proviněním bylo úsilí o změnu politických poměrů, např. sjednocení své země a vytvoření vlastního státu.

Časy prohlídek kasemat s průvodcem (i pro jednotlivce): 10:00, 13:00 a 15:00 hodin. V běžné otvírací době probíhají časově neomezené individuální prohlídky bez výkladu průvodce. Pro skupiny průvodce (pokud je skupina větší než 20 osob) je nutné se objednat (kasematy@spilberk.cz či tel. 542 123 614).


Na Špilberku můžete navštívit tyto stálé expozice:

 • Kasematy
 • Špilberk – od hradu k pevnosti
 • Špilberk – žalář národů
 • Brno na Špilberku
 • Od renesance po modernu
 • O nové Brno
 • Vulcanalia
 • Dětská dílna (pouze o víkendech)
 • Lapidárium
 • Barokní lékárna
 • Barokní kaple – fotomontáže J. Heartfielda (květen - září)
 • Rozhledna (květen - září; duben a říjen - pouze víkendy)
   
V Brně, druhém největším městě České republiky, stojí za vidění více míst. Navštivte historické centrum a katedrálu sv. Petra a Pavla. Symbolem Brna je drak, kterého na vlastní oči můžete vidět v prostorách Staré radnice. Zaslouženou pozornost přitahuje také labyrint středověkých podzemních chodeb pod Zelným trhem v centru města a Mincmistrovský sklep. K hojně navštěvovaným historickým raritám patří půvabný renesanční chrám sv. Jakuba s unikátní kostnicí a kapucínská krypta s mumiemi, naopak moderní dobu reprezentuje orloj ve tvaru nábojnice na náměstí Svobody a vila Tugendhat, dílo věhlasného architekta Ludwiga Miese van der Rohe, zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Rodiny s dětmi uvítají muzeum pravěku v pavilonu Anthropos, Zoologickou zahradu, prohlídku Technického muzea s interaktivní hernou či v letních měsících plavbu vyhlídkovou lodí po Brněnské přehradě.
Celý popis
Naposledy změněno: 27. 5. 2017
31.3.
10.10.
Strom roku 2017

Strom roku 2017

Brno, Jižní Morava
21.4.
6.8.
Jana Kalinová: Denní tik

Jana Kalinová: Denní tik

Brno, Jižní Morava
21.4.
6.8.
Marian Palla: Retrospektiva o 7 dějstvích

Marian Palla: Retrospektiva o 7 dějstvích

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Hradní vinárna na Špilberku

Hradní vinárna na Špilberku

Brno, Jižní Morava
Koishi fish & sushi restaurant v Brně

Koishi fish & sushi restaurant v Brně

Brno-střed, Jižní Morava
Restaurace Skanzeen v centru Brna

Restaurace Skanzeen v centru Brna

Brno-střed, Jižní Morava