Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Hrad Malenovice - přepychové sídlo rodu Šternberků

Hrad Malenovice - přepychové sídlo rodu Šternberků

Památky
Jedna z nejvýznamnějších historických památek zlínského regionu, hrad Malenovice, leží jen 6 km od centra moderního Zlína. Hrad má krásně upravené okolí a doslova vybízí k návštěvě.
Hrad byl založen v 2. polovině 14. století moravským markrabětem Janem Jindřichem. V následujících stoletích prošel několika přestavbami, které z původního gotického středověkého hradu vytvořily renesanční sídlo zámeckého typu. Hrad byl velkolepě zařízen, v komnatách nechyběly přepychové kusy inventáře, jako např. malby ve zlatých rámech, benátské zrcadlo, křiálový lustr apod. Hradní zbrojnice byla hojně zásobena zbraněmi a municí. V místní okrasné zahradě bylo pěstováno mnoho exotických druhů dřevin, jako např. pomerančovník, citrónovník a vavříny. V jeho držení se vystřídala řada šlechtických rodů (např. Tetourové z Tetova, Lichtenštejn - Kastelkornové, Salm - Neuburkové), posledními majiteli byli v letech 1804-1945 Šternberkové.

V roce 1953 získalo malenovický hrad tehdy nově vzniklé krajské muzeum, dnes Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Část hradu je přístupná veřejnosti. Návštěvníci se mohou seznámit např. s hradními interiéry (tzv. malovaný sál s pozdně gotickou klenbou a dochovanými nápisy z 1. poloviny 16. století, domácí kaple s malbami z poloviny 18. století, zařízení kanceláře malenovického velkostatku aj. Zpřístupněna je rovněž hradní věž. Během návštěvní sezony se na malenovickém hradě konají koncerty, divadelní představení, vystoupení skupin historického šermu a noční prohlídky. Hrad má novou vstupní část s pokladnou a zázemím pro zaměstnance, prostor pro občerstvení výletníků doplněný o nápojové automaty i zbrusu nové WC pro muže, ženy i zdravotně postižené.  

V průběhu roku 2012 došlo k rozsáhlým opravám hradu. Byla například otevřena kaple sv. Antonína z Padovy, kde došlo ke statickému zabezpečení a citlivé rekonstrukci jejího interiéru. Prohlídkový okruh je od roku 2015 nově rozšířen o zajímavou expozici historických hodin a zbraní. V malé sbírce můžete vidět i hodiny s orientálními znaky nebo hodiny s globem.

Návštěvníci si mohou prohlédnout také expozici Dřevo - proutí - sláma v objektu hájenky před hradem. Výstava představuje domácké zpracování nejdostupnějších přírodních materiálů (dřeva, proutí a slámy) jako významnou součást tradiční lidové kultury. Expozice představuje nejen hotové výrobky s jejich funkční i estetickou hodnotou, ale i souhrn dovedností, díky kterým venkovští tvůrci vytvářeli z přírodních materiálů předměty nutné pro uchování života a rozvoj existence. Dokumentuje výrobní postupy, z nichž je patrná i pozoruhodná zručnost a důvtip výrobců vyplývající z přirozeného souznění a pevného svazku člověka s přírodou. Součástí prohlídky expozice jsou prezentace videodokumentů zachycujících tradiční výrobní postupy.
Celý popis
Naposledy změněno: 16. 7. 2019
1.6.
31.7.
Zikmund 100 v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Zikmund 100 v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Zlín, Východní Morava
1.7.
12.11.
Škola vaření v Bistrotéce Valachy

Škola vaření v Bistrotéce Valachy

Zlín, Východní Morava
26.6.
23.8.
Letní kino Napajedla

Letní kino Napajedla

Napajedla, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Malenovice - Zlínský švec

Pivovar Malenovice - Zlínský švec

Zlín, Východní Morava
Lesní hotel ve Zlíně

Lesní hotel ve Zlíně

Zlín, Východní Morava
Abrahámova polévkárna

Abrahámova polévkárna

Otrokovice, Východní Morava
Bistrotéka Valachy ve Zlíně

Bistrotéka Valachy ve Zlíně

Zlín, Východní Morava