Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Expozice kovářství a kolářství v Těšanech

Expozice kovářství a kolářství v Těšanech

Památky
Ojediněle zachovalý objekt řemeslnické dílny, kovárnu s hospodářským a obytným stavením, najdete v Těšanech. Kovárna byla součástí vrchnostenského dvora, který je připomínán již v roce 1377. Současnou podobu vtiskla kovárně přestavba z roku 1700. Dnes je spravována Technickým muzeem v Brně.
Kovárna má vzhled přízemní čtyřkřídlé budovy ve slohu venkovského baroka s podsíní a zahrádkou. V objektu jsou instalovány expozice kovářství a kolářství s příslušným venkovským interiérem. Těžiště expozice tvoří kovářská dílna, odpovídající svým vybavením a uspořádáním druhé polovině 19. století. Tvoří ji dvouohnišťová výheň s dvěma původními měchy a širokým otevřeným komínem, kovadlinou a kovářským ponkem. Interiér doplňuje kovářské nářadí. V hospodářských budovách jsou instalovány ukázky velkých kusů kovářské práce, bran, pluhů, a částí zemědělských povozů a drobné výrobky kovářů.

Na expozici kovářství navazuje kolářská dílna, představující základní technologie, typické výrobky a nářadí tohoto dnes již mizejícího řemesla. Technologie kovářského řemesla je prezentována základní kolářskou prací – výrobou kola, a to v jednotlivých pracovních fázích. Instalaci doplňují základní nástroje a pomůcky. Závěr expozice představuje upravené kovářovo obydlí zařízené dobovým nábytkem, nádobím a dalšími domácími pomůckami.

V roce 1999 byla v Těšanech s úspěchem obnovena tradice "Babských hodů" s ukázkami kovářského řemesla, například také kování koně. Zajímavostí je také příběh, který se odehrál právě zde v Těšanech. Podle něho, i když s méně dramatickým koncem, napsali Alois a Vilém Mrštíci vesnické drama Maryša. Hra měla premiéru v roce 1894 v pražském Národním divadle. Hrob Marie Turkové, „Maryši“, leží na starém těšanském hřbitově.

 

Celý popis
Naposledy změněno: 29. 5. 2016
9.7.
Kovářská sobota v Těšanech

Kovářská sobota v Těšanech

Těšany, Jižní Morava
3.9.
Mladý těšanský kovář

Mladý těšanský kovář

Těšany, Jižní Morava
1.5.
31.5.
Květen ve stylu rosé

Květen ve stylu rosé

Hustopeče, Jižní Morava
31.3.
30.10.
Dobrodružství abecedy

Dobrodružství abecedy

Rajhrad, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí