Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Biskupský dvůr v Brně

Biskupský dvůr v Brně

Kultura
V historické části Brna, pod katedrálním kostelem sv. Petra a Pavla, se rozkládá Biskupský dvůr. Jedná se o soubor budov, které jsou jednou ze stálých expozic Moravského zemského muzea a zároveň jsou nejstaršími budovami tohoto muzea.

Stálá expozice Fauna Moravy představuje zástupce obratlovců žijících na území Moravy. Numismatická expozice s názvem Dějiny peněz na Moravě a Moravské medailérství ukazuje v souborném přehledu funkci peněz v životě společnosti a jejich vliv na hospodářské, sociální a kulturní dění od pravěkých civilizací až po dnešek. Prohlédnout si můžete akvárium sladkovodních ryb a modely hub J. Rulíška. Každé pondělí a úterý zde působí také houbařská poradna s radami od mykologů. Historický sál nabízí prostory pro pořádání různých koncertů, přednášek či jiných kulturních akcí.

Z historie Biskupského dvora
Původně gotickou stavbu proboštství brněnské kapituly koupil roku 1588 olomoucký biskup Stanislav Pavlovský (odtud „Biskupský dvůr“) a pro nového majitele ji důkladně přestavěl italský stavitel Antonio Gabri. Úpravy po roce 1600 dokončil nástupce biskupa Pavlovského kardinál František Dietrichstein. Moravské zemské muzeum získalo v Biskupském dvoře své první sídlo roku 1818, tedy rok po svém založení. Pro jeho potřeby bylo přistavěno v 80. letech 19. století tzv. d´Elvertovo křídlo s balkónovým portálem, pocházejícím ze zbořeného paláce Mitrovských na náměstí Svobody. Z tohoto náměstí bylo v roce 1858 přeneseno i sousoší z Merkurovy kašny od Ignáce Bendla, umístěné uprostřed nádvoří Biskupského dvora. Pozdější rozsáhlé stavební úpravy, dokončené roku 1963, již podstatně nezměnily celkovou tvářnost Biskupského dvora. V letech 2008 - 2009 prošel Biskupský dvůr rekonstrukcí.

Celý popis
Naposledy změněno: 18. 10. 2017
14.4.
22.10.
120 let od vyplenění říše Benin

120 let od vyplenění říše Benin

Brno, Jižní Morava
1.1.
11.11.
Trhy na Zelňáku

Trhy na Zelňáku

Brno, Jižní Morava
10.10.
5.11.
Výstava Archeologického ústavu v Brně

Výstava Archeologického ústavu v Brně

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí