Čertovo jezero - jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje

Příroda
Hodnocení: Počet hvězdiček je: 3,7/5. Hodnoceno: 10x.Počet hvězdiček je: 3,7/5. Hodnoceno: 10x.Počet hvězdiček je: 3,7/5. Hodnoceno: 10x.Počet hvězdiček je: 3,7/5. Hodnoceno: 10x.Počet hvězdiček je: 3,7/5. Hodnoceno: 10x.
ZdarmaVhodné pro dětiVstup se psy

Pověstmi opředené Čertovo jezero ledovcového původu leží na jihovýchodním svahu Jezerní hory, poblíž Železné Rudy. Jako jediné ze šumavských jezer náleží k povodí Dunaje.
Jezero je součástí Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero. Dolinu, v níž se Čertovo jezero nachází, vyryl podle pověsti ďábel, neboť mu dívka, kterou chtěl odnést do pekla, přivázala na ocas velký kámen. Dodnes se prý z jezera vynořují skřeti a podivné postavy. Vodní plocha se nachází v nadmořské výšce 1030 m, její rozloha je 9,7 ha a hloubka jezera dosahuje místy 36 m. Jezero má dva menší přítoky a je odvodňováno Jezerním potokem do Železného potoka, který je přítokem Řezné (Regen) a posléze Dunaje. Mezi Čertovým a Černým jezerem probíhá po hřebeni mezi Jezerní horou a Špičákem hlavní evropské rozvodí. Voda z Čertova jezera proto odtéká do Černého moře, zatímco blízké Černé jezero je odvodňováno do moře Severního. Zajímavostí také je, že jezerní stěny Čertova i Černého jezera jsou jedinými místy na Šumavě, kde vznikají laviny.

Průměrná hloubka Čertova jezera dosahuje 18 metrů, největší naměřená hloubka činila 36 metrů. Většina jezer se v minulosti bránila změření své hloubky temnou hrozbou, že měřícího pohltí. Podle legendy mají být všechna šumavská jezera propojena velkým podzemním jezerem.
 
K Čertovu jezeru není přístup úplně jednoduchý a pro cyklisty zcela nevhodný (tvrdohlaví bikeři většinou kolo táhnou na zádech), ale přesto se lze k němu dostat několika způsoby. Nejobvyklejší trasa vede od hráze Černého jezera po stoupající kamenité pěšině. Zhruba po půl kilometru stoupání se ocitnete na širší cestě u rozcestí Na rozvodí. Pro neznalého je místo obyčejným rozcestím, ale právě pro geograficky zainteresované návštěvníky se jedná o příležitost ocitnout se ve středu místa, kudy prochází hlavní evropské rozvodí Labe – Dunaj. Od evropského rozvodí již pokračuje pohodlnější cesta převážně přes pařezy a kořeny vzrostlých stromů až k rozcestí u Jezerního potoka a následně k Čertovu jezeru.
Zobrazit celý popis >Provozovatel

Informační centrum Železná Ruda

Javorská 154
340 04 Železná Ruda
Tel.:
+420 376 397 033
Email:
itcruda@sumava.ne...
WWW:
www.zeleznaruda.i...
WWW:
www.certovojezero...
GPS:
49,165301 13,200304
 
Region:
Šumava
Oblast:
Šumava
Město:
Železná Ruda
 
Kategorie:
Příroda

Vstupné

Cena: zdarma
 

Časová náročnost

2,5 hodiny

 

Naposledy změněno: 3. 10. 2014

Akce v okolí (1) Zobrazit vše >


V okolí najdete (34)