Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Anglický park a lesopark Templ v Dolní Rožínce

Anglický park a lesopark Templ v Dolní Rožínce

Příroda
V lese nad zámkem Dolní Rožínka nechal hrabě Mitrovský zbudovat několik romantických objektů. Lesopark Templ ozdobil chrámek osvícenství s hrobkou (kaple Templ, podle které pak dostal lesopark název), empírový egyptský obelisk, anglická lázeň či umělé kaskády.
Po silnicích a polních cestách se přes Mitrov a osadu Horní Rozsíčka dostanete do Dolní Rožínky, obce, jejíž dominantou je klasicistní zámek s barokní cibulovou vížkou (dnes sídlo obecní ho úřadu, ZŠ a knihovny). Koncem 18. století zde majitel tohoto panství hrabě Jan Nepomuk Mitrovský zřídil vedle zámku anglický park, který ve své době patřil k nejkrásnějším na Moravě. V okolí nechal vybudovat několik staveb, ke kterým se od parku hvězdicovitě rozbíhaly cesty se stromořadími.

Dodnes se zachovaly pouze některé z nich, například lesopark Templ, obnovený v roce 1993. Tiché místo přímo vybízí k odpočinku, navíc tu najdete několik pěkných staveb, například klasicistní kapli s hrobkou zakladatele nebo egyptský obelisk. Nejvýznamnějšími dřevinami v parku jsou modřín opadavý, borovice limba, lípa velkolistá a jilm lysý.

Koho láká objevování tajemných zákoutí, ten možná v lese zvaném Jíviny – mezi Dolní Rožínkou a Horními Rozsíčkami – objeví romantickou umělou zříceninu, která byla postavena patrně jako romantická kulisa pro výlety panstva z dolnorožíneckého zámku a jejich hosty. Asi šestikilometrový okruh zámeckým parkem, Templem a Jivinami je tipem na skvělou vycházku.
Celý popis
Naposledy změněno: 17. 8. 2019
17.8.
18.8.
Noční prohlídka Strašidelného zámku Draxmoor

Noční prohlídka Strašidelného zámku Draxmoor

Dolní Rožínka, Vysočina
24.8.
Dožínky

Dožínky

Bystřice nad Pernštejnem, Vysočina
9.4.
10.11.
Cesty do pravěku aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Cesty do pravěku aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Předklášteří, Jižní Morava
27.4.
14.9.
Běhej lesy 2019

Běhej lesy 2019

Sněžné, Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí