Úvod > Aktivity & akce > Akce > Zpřístupnění fresky upálení Mistra Jana Husa v Písku

Zpřístupnění fresky upálení Mistra Jana Husa v Písku

Kdy 14. duben 2015 9:00 - 28. září 2015 17:00 Výstavy
U příležitosti připomínky 600. let od upálení Mistra Jana Husa v Kostnici je po dobu hlavní turistické sezóny ve vybraných dnech zpřístupněn v Písku kostel sv. Václava, kde se nachází unikátní freska této události z 2. pol. 16. století.
U příležitosti připomínky 600 let od upálení Mistra Jana Husa v Kostnici je po dobu hlavní turistické sezóny ve vybraných dnech zpřístupněn kostel sv. Václava v Písku, kde se nachází unikátní freska této události z 2. pol. 16. století. Navštivte tuto málo známou píseckou památku s krásnými nedávno odkrytými renesančními freskami a zjistěte, že v Písku máme nejenom nestarší kamenný most v Čechách, ale i nejstarší známou nástěnnou malbu upálení Mistra Jana Husa na světě!

V kostele na vás čeká ochotný kustod, který vám poskytne fundované informace, k dispozici jsou i malované plánky kostela nejen v českém jazyce, ale i v různých jazykových mutacích.

Mimo fresky Upálení Mistra Jana Husa objevíte v kostele i další krásné a výjimečné renesanční fresky z 60. let 16. století, řadu z nich dokonce i v lépe zachovalém stavu. Z nejkrásnějších jsou fresky Zmrtvýchvstání Páně, Převtělení Páně nebo sv. Jiří na koni. Většina fresek vznikala přibližně ve stejné době, kdy Tintoretto zdobí krásnými freskami benátské kostely a paláce, a jsou jen o 20 let mladší než Michelangelovy fresky v Sixtinské kapli v Římě. Ačkoliv se fresky v kostele sv. Václava nemohou rovnat kvalitou ani zachovalostí, působivé jsou v řadě detailů. Jmenujme především atributy evangelistů a spící strážce na fresce Zmrtvýchvstání Páně, klečící postavy na fresce Převtěle  ní Páně nebo rostlinné a zvířecí motivy nad vchodem do sakristie. 

Kostel jistě zaujme i milovníky záhad. V době objevu fresek v roce 2003 asi nejvíce rozruchu způsobil nález tajemného labyrintu za oltářem v hlavní ose kostela. Jde o nepovedený Šalamounův uzel, který zdobí jen pár kostelů po světě? Nebo jde snad o variaci na Gordický uzel? Tento tajemný symbol se stal i logem celé akce, v rámci které můžete navštívit i další dva zpřístupnělé písecké kostely, Farní kostel Narození Panny Marie a klášterní kostel Povýšení Svatého Kříže.

Přijeďte k nám si připomenout významné Husovo jubileum, prohlédnout jedinečné renesanční fresky a rozluštit staré záhady!
Celý popis
Naposledy změněno: 21. 1. 2015
14.2.
31.12.
Kreativní Laboratoř barev v písecké Sladovně

Kreativní Laboratoř barev v písecké Sladovně

Písek, Jižní Čechy
1.5.
30.9.
Otevřené brány píseckých kostelů 2017

Otevřené brány píseckých kostelů 2017

Písek, Jižní Čechy
26.5.
28.5.
Šrámkův Písek 2017

Šrámkův Písek 2017

Písek, Jižní Čechy
Lezecké centrum LezeTop - Písek

Lezecké centrum LezeTop - Písek

Písek, Jižní Čechy
Hotel Buly v Písku

Hotel Buly v Písku

Písek, Jižní Čechy
Masáže v Písku

Masáže v Písku

Písek, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí