Úvod > Aktivity & akce > Akce > Zpřístupnění fresky upálení Mistra Jana Husa v Písku

Zpřístupnění fresky upálení Mistra Jana Husa v Písku

Kdy 14. duben 2015 9:00 - 28. září 2015 17:00 Výstavy
U příležitosti připomínky 600. let od upálení Mistra Jana Husa v Kostnici je po dobu hlavní turistické sezóny ve vybraných dnech zpřístupněn v Písku kostel sv. Václava, kde se nachází unikátní freska této události z 2. pol. 16. století.
U příležitosti připomínky 600 let od upálení Mistra Jana Husa v Kostnici je po dobu hlavní turistické sezóny ve vybraných dnech zpřístupněn kostel sv. Václava v Písku, kde se nachází unikátní freska této události z 2. pol. 16. století. Navštivte tuto málo známou píseckou památku s krásnými nedávno odkrytými renesančními freskami a zjistěte, že v Písku máme nejenom nestarší kamenný most v Čechách, ale i nejstarší známou nástěnnou malbu upálení Mistra Jana Husa na světě!

V kostele na vás čeká ochotný kustod, který vám poskytne fundované informace, k dispozici jsou i malované plánky kostela nejen v českém jazyce, ale i v různých jazykových mutacích.

Mimo fresky Upálení Mistra Jana Husa objevíte v kostele i další krásné a výjimečné renesanční fresky z 60. let 16. století, řadu z nich dokonce i v lépe zachovalém stavu. Z nejkrásnějších jsou fresky Zmrtvýchvstání Páně, Převtělení Páně nebo sv. Jiří na koni. Většina fresek vznikala přibližně ve stejné době, kdy Tintoretto zdobí krásnými freskami benátské kostely a paláce, a jsou jen o 20 let mladší než Michelangelovy fresky v Sixtinské kapli v Římě. Ačkoliv se fresky v kostele sv. Václava nemohou rovnat kvalitou ani zachovalostí, působivé jsou v řadě detailů. Jmenujme především atributy evangelistů a spící strážce na fresce Zmrtvýchvstání Páně, klečící postavy na fresce Převtěle  ní Páně nebo rostlinné a zvířecí motivy nad vchodem do sakristie. 

Kostel jistě zaujme i milovníky záhad. V době objevu fresek v roce 2003 asi nejvíce rozruchu způsobil nález tajemného labyrintu za oltářem v hlavní ose kostela. Jde o nepovedený Šalamounův uzel, který zdobí jen pár kostelů po světě? Nebo jde snad o variaci na Gordický uzel? Tento tajemný symbol se stal i logem celé akce, v rámci které můžete navštívit i další dva zpřístupnělé písecké kostely, Farní kostel Narození Panny Marie a klášterní kostel Povýšení Svatého Kříže.

Přijeďte k nám si připomenout významné Husovo jubileum, prohlédnout jedinečné renesanční fresky a rozluštit staré záhady!
Celý popis
Naposledy změněno: 21. 1. 2015
3.10.
31.1.
Děti Lví srdce

Děti Lví srdce

Písek, Jižní Čechy
9.12.
31.1.
Romantická vánoční výstava

Romantická vánoční výstava

Písek, Jižní Čechy
11.5.
13.5.
Cipískoviště 2018 v Písku

Cipískoviště 2018 v Písku

Písek, Jižní Čechy
26.2.
2.3.
Kouzelná zvířátka v Centru kultury

Kouzelná zvířátka v Centru kultury

Písek, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí