Úvod > Aktivity & akce > Akce > Živly nad městy - výstava v Galerii Vernon

Živly nad městy - výstava v Galerii Vernon

Kdy 15. leden 2015 18:00 - 7. březen 2015 18:00 Výstavy
První letošní výstava v Galerii Vernon uvádí osobité multispektrální představení s názvem „Živly nad městy“. Spojující linii tvorby umělkyň Laury Delgado, Lindy Čihařové a Petry Gupta Valentové tvoří příroda a prostředí k životu.
Každá z nich k tématu přistupuje ze svého úhlu pohledu a s pomocí vlastních metod – spontánně i vědecky, tradičně i moderně, komplexně i z mikroskopické blízkosti. Výstava představí kresby, malby, videa či dřevotisky na hedvábí.

Laura Delgado (1981) – SPORÁ

Ve svém abstraktním videu se Delgado pomocí vizuální manipulace snaží přiblížit vnitřní rostlinné procesy a struktury – fotosyntézu, molekuly, strukturu chlorofylu a podobné – na základě jejich vnějšího vzhledu. Využívá soustav zrcadel a skel, aby ze stínů skutečných rostlin transformovala vnější, reálné rostliny v abstraktní obrazy, jejichž výsledná choreografie je inspirovaná fraktálními strukturami. Delgado pochází z kolumbijské Bogoty, ale od studií pražské FAMU žije a tvoří v Praze.

Linda Čihařová (1982) – Žijící Živly

Série 13 akvarelových maleb na plátně vznikla Čihařové oblíbenou metodou spočívající ve víceméně nahodilých skvrnách, v nichž poté umělkyně dohledává smysl a ducha. Poskytuje jí to možnost svobodně objevovat příběhy svého podvědomí, aniž by ho vyplašila. Její tvorba má široké rozpětí, kombinuje nová média s klasickými, jednotícím prvkem a hlavním inspiračním zdrojem nicméně zůstává krajina a vzájemné vazby s jejími obyvateli.

Petra Gupta Valentová (1974) – Deště Bombaje

Kresby a dřevotisky na hedvábí tvoří deníkové záznamy z několika posledních let cestování mezi Prahou, Indií a New Yorkem, kde umělkyně střídavě žije. Perokresby vycházejí z „tetování“ henou, „razítkované“ vzory na hedvábí z klasické metody dřevotisku, typické pro město Jaipur v Radžasthánu, Indii. Hedvábné obrazy kombinují tradiční radžasthánské vzory v barvě se vzory autorskými, které jsou provedeny v černé linii. Valentová proti sobě staví tradiční způsob tisku a jakýsi ne zcela konkrétní osobní příběh zpracovaný formou volně vycházející z komiksu. Rozměry hedvábí odpovídají klasickému sárí. Tisky byly realizovány s pomocí Artinn Jaipur a paní Deveny Singh.

Vernisáž se koná ve čtvrtek 15. ledna 2015 v 18 h za přítomnosti všech tří umělkyň v Galerii Vernon na Janáčkově nábřeží 21, Praha 5.

O Galerii Vernon
Galerie byla založena v roce 2001 Monikou Burian Jourdan. Od začátku má Vernon jasný cíl: podporovat kvalitní současné umění a představovat ho veřejnosti. Stavět světové a české umění vedle sebe jako rovnocenné partnery a hledat spojení mezi umělci, kteří se nemuseli nikdy potkat a přesto je něco spojuje. Galerie je otevřena ve středu, čtvrtek 12 – 19 h, pátek 12 – 17 h, sobotu 10.30 – 18 h.
Celý popis
Naposledy změněno: 12. 1. 2015

Ubytování a restaurace v okolí