Úvod > Aktivity & akce > Akce > Pocta Michelangelovi ve Schwarzenberském paláci

Pocta Michelangelovi ve Schwarzenberském paláci

Kdy 15. červenec 2014 10:00 - 19. říjen 2014 18:00 Výstavy
V letošním roce si připomínáme 450 let od úmrtí jednoho z nejvýznamnějších světových umělců – Michelangela Buonarrotiho. Komorní výstava ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech nazvaná Pocta Michelangelovi připomíná tvorbu italského umělce zprostředkovanou grafickými listy.

Italský sochař, malíř, architekt a básník vytvořil dílo, které patří k vrcholům renesančního umění. Jeho originalita a hluboký psychologický obsah  otevřely cestu manýrismu a modernímu pojetí umění.

K mistrovu odkazu se však hlásí nové a nové generace umělců, které stále znovu uchvacuje dokonalostí svého sochařského umu, bravurou a energií svých kreseb, lehkostí svého koloritu i prostou monumentalitou své architektury. Z jeho bohatého odkazu čerpali renesanční i barokní umělci, hold mu však skládá i umění 19. století a mnozí moderní umělci. Komorní výstava připomíná tvorbu italského mistra zprostředkovanou grafickými listy jeho současníků i následovníků.

Michelangelo se narodil 6. března 1475 v Caprese poblíž Arezza, avšak rodina se brzy vrátila do Florencie, která se na dlouho stala jeho domovem. Umělecké školení získal v dílně Domenica Ghirlandaia a také studiem antického sochařstvím v bohatých medicejských sbírkách. Mocný vladař Lorenzo Magnifico si záhy všiml talentu mladého umělce a začal jej podporovat. S Florencií je Michelangelo spjat řadou významných děl, které vytvořil jak pro Mediceje, tak pro republiku či soukromé objednavatele. Monumentální socha Davida je dodnes ikonou Florencie.

Druhým nejvýznamnějším působištěm umělce se stal Řím. Papežské sídelní město nabídlo Michelangelovi mimořádné zakázky, v nichž dokázal obstát způsobem, jenž předčil všechna očekávání. Sousoší Piety ve Svatopetrské bazilice, malířská výzdoba Sixtinské kaple, náhrobek papeže Julia II., přestavba vatikánského chrámu či proměna Kapitolského náměstí jsou zcela zásadní umělecké počiny, které patří právem k tomu nejdůležitějšímu, co chtějí návštěvníci Věčného města vidět. Umělcův plodný život vyhasl v požehnaném věku osmdesáti devíti let 18. února 1564.

Expozice bude veřejnosti otevřena do 19. října, každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Na podzim bude připravena komentovaná prohlídka s autorkou výstavy.

Celý popis
Naposledy změněno: 5. 8. 2014

Ubytování a restaurace v okolí