Úvod > Aktivity & akce > Akce > Plachetnice Niké a její osudy

Plachetnice Niké a její osudy

Kdy 6. září 2017 9:00 - 31. prosinec 2017 17:30 Výstavy
Národní technické muzeum vystavuje od 6. září až do konce tohoto roku jeden z pokladu své lodní sbírky - jachtu Niké, kterou postavil český mořeplavec Richard Konkolski, který s ní v polovině sedmdesátých let obeplul svět. Jednalo se o mimořádný sportovní i cestovatelský úspěch.
Ve své době byla Niké druhou nejmenší lodí (celková délka lodě je 742 cm), která cestu kolem světa zdolala. Richard Konkolski byl první Čech, který plavbu kolem světa samostatně uskutečnil. Vzhledem k tomu, že naše země neměla v té době příliš velkou tradici námořního jachtingu, a Richard Konkolski musel vycházet ze stavebních plánů polského původu, šlo skutečně o nevšední úspěch.

Niké odstartovala v červnu 1972 a svou plavbu ukončila v červenci 1975. Po emigraci Konkolského do ciziny ležela jachta Niké ve skladu. Až později byla prodána, ovšem s novými majiteli ztroskotala na Jadranu. Po roce 2000 přešla Niké do majetku Českého svazu jachtingu, který ji nechal opravit. V roce 2004 Niké koupilo Národní technické muzeum.

Výstavu doprovází projekce dokumentárních filmů.
Celý popis
Naposledy změněno: 5. 9. 2017

Ubytování a restaurace v okolí