Úvod > Aktivity & akce > Akce > Otevření památníku Jana Palacha ve Všetatech - předběžný termín

Otevření památníku Jana Palacha ve Všetatech - předběžný termín

Kdy 28. září 2019 Společenské akce
V roce 2019 si připomínáme další významné milníky v historii Československa. Jedním z nich je i 50 let od upálení studenta Jana Palacha. V rodném domě se Národní muzeum chystá otevřít památník na jeho počest.
Předběžný termín otevření je stanoven na konec září 2019 (přesný termín není zatím znám, situaci budeme sledovat, uvedený termín je proto pouze orientační).

Součástí památníku bude expozice, která představí autentické předměty připomínající Jana Palacha. Jeho osobnost a čin budou zakotveny v dobových souvislostech přelomu let 1968 a 1969 zdůrazněných i audiovizuálními materiály. Hlavními autory expozice jsou historik Petr Blažek a Michal Ježek.

U vítězného návrhu porota především ocenila komplexně intelektuálně zvládnutý přístup s přesně promyšlenou dramaturgií expozice směřující k interpretaci Palachova odkazu. Původní dům je ve vítězném návrhu zachován ve své nejzákladnější stavební substanci, přičemž autoři do něj navíc vklínili hranu symbolizující komunistický režim. Hrana směřuje k záblesku světla a k opuštěnému rodinnému stolu, který zároveň může mít význam společného stolu národa, jenž se stal opuštěným. V interiéru Palachova domu působí sugestivně štěrbinové světlo z neúplně zaslepených oken. Atmosféru celého prostoru doplní torza Palachových pokojů s nezakrytými okny.
Celý popis
Naposledy změněno: 16. 8. 2019
Pískovna Mlékojedy u Neratovic

Pískovna Mlékojedy u Neratovic

Neratovice, Střední Čechy
Beach Park v pískovně Mlékojedy

Beach Park v pískovně Mlékojedy

Neratovice, Střední Čechy
Jezero Křenek v Polabí

Jezero Křenek v Polabí

Křenek, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí